Karidesin Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Karidesin Faydaları Nelerdir? Karides pek çok insan tarafından hoş karşılanmayan bir kabuklu deniz canlısıdır. Özellikle yurt dışı mutfaklarında oldukça sık kullanılmaktadır. Karides tüketmeyen insanların ilk açıklaması böceğe benziyor olmasıdır. Fakat karides temizlendiğinde bu durum söz konusu değildir.

Lezzetinin yanı sıra sağlık açısından da oldukça faydalı bir deniz ürünüdür. Bu yazımızda sizlere “Karidesin Faydaları Nelerdir?” konusunda bazı bilgiler vereceğiz. Yazımızı okuduktan sonra karidese olan ön yargınız belki değişir. 😉

Karidesin Faydaları

Karidesin Faydaları Nelerdir? 

1)  Kemik Gücünü Arttırır

Karides ve kabuklu deniz ürünleri hem fosfor hem de D vitamini bakımından zengindir. Kalsiyum içeren besinler kemikleri güçlendirmeye yardımcı olur ve daha sonra kemik kırılması ve osteoporoz riskini azaltabilir.

2) Kilo Vermenize Yardım Eder

Karidesteki kalori miktarı düşüktür. Protein ve besin değerleri oldukça zengindir. Besin açısından yoğun ve yüksek proteinli gıdaların tüketilmesi, sağlıklı, yağsız bir vücut kütlesinin korunmasının yanı sıra kilo kaybı için sürekli olarak teşvik edilir.

3) Kadın Sağlığını Teşvik Eder

Karides, kadın sağlığına fayda sağlamak için güçlü bir gıda maddesi olabilir. Astaksantin’in genellikle menopoz sırasında ortaya çıkan sıcak basmaları, eklem ağrısını ve huysuzluğu azalttığı gösterilmiştir. Omega-3 yağ asitlerinin katkısı, ruh hali değişimleri, hassas göğüsler, aşerme, yorgunluk, sinirlilik ve depresyon dahil olmak adet öncesi sendromun belirtileri hafifletebilir.

4) Beyin Sağlığına İyi Gelir

Karides, serotonin olarak bilinen ruh halini yükselten hormonu tetiklediği düşünülen triptofan içerir. Karidesin omega-3 ve B12 vitamini içeriğinin kombinasyonu, beyin fonksiyonlarını iyileştirebilir. Alzheimer hastalığına karşı koruyabilir.

Karidesin Faydaları

5) Cilt Sağlığı İçin Faydalıdır

Güneş kremi ve diğer cilt koruyucu önlemlerin yanı sıra astaksantin takviyesi, cilt elastikiyetini artırarak ve cilde nem sağlayarak cilt kırışmasını azaltabilir. Astaksantin ayrıca ultraviyole ışığından kaynaklanan cilt hasarını azaltabilir ve sonuçta cilt kanseri riskini azaltabilir.

6) Kanseri Önler

Hem astaksantin hem de omega-3 yağ asitlerinin güçlü antioksidan özellikleri, kanser üzerinde koruyucu ve engelleyici etkiler sergileyebilir, dolayısıyla kanserli hücrelerin büyümesini azaltabilir. İlginç bir şekilde, araştırmacılar artık kanser tespitinde ipuçları için inanılmaz görme yeteneklerini keşfetmek için bir araç olarak kabuklu deniz hayvanlarını kullanmaktadırlar.

7) Göz Sağlığı İçin Faydalıdır

Astaksantin, özellikle aşırı güneş ışığına maruz kalmaktan kaynaklanan oksidatif hasara karşı retinayı korumak da dahil olmak üzere, göz sağlığını korumada oldukça değerli bir besin olduğunu kanıtlamıştır. Yapılan araştırmalarda elde edilen verilere göre, diğer besinlerle birlikte astaksantin’in gözün merkezini etkileyen sorunları iyileştirebileceğini göstermektedir.

8) Kalp Hastalıklarına Karşı Korur

Yüksek kolesterol, karides alımı konusunda endişe uyandırsa da, yapılan araştırmalar, kabuklu deniz hayvanlarını tüketmenin gerçekten bir zararı olmadığını göstermektedir. Karides tüketiminin, iyi kolesterolü yükseltirken, kötü kolesterolü ve trigliseritleri azaltabildiğini görülmüştür.

Karides, omega-3 yağ asidi içeriği sayesinde kalp hastalığına karşı koruma sağlayabilir. Karides ayrıca kalp sağlığı ve iltihap önleyici özelliklerdeki rolüyle bilinen omega-3 yağ asitlerini de sağlar.

Karidesin Faydaları

Karidesin Faydaları İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=cUzUtaAcINg

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu