Kardiyo Yapanların Vazgeçilmezi Eliptik Bisiklet Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey

instagram takipçi hilesi

1990 yılında piyasaya giriş yapan eliptik bisiklet, ilk olarak Larry D. Miller eli ile icat edilmiştir. Son zamanlarda adını çokça duymuş olduğumuz eliptik bisiklet, kullanan kişiler tarafından olumlu tepkiler almaktadır. Kolaylıkla kullanım sağlayan ve kişiye yüksek oranda efor sarf ettiren  bu alet, kilo vermenin en kolay yollarından biridir.

eliptik 10

Eliptik bisikletin amacı, koşu bandı, merdiven tırmanma ve egzersiz bisikletinin bir araya gelmiş hali. Birbirinden farklı üç spor aletinden elde edilebilecek verimi tek bir alet ile alabilmeniz mümkündür. Eliptik bisiklet aracılığı ile eklemlerde herhangi bir zorlanma hissetmeden, ağır ya da hafif tempoda egzersiz yapabilirsiniz. Eliptik bisiklet, kas kazanmak, kilo vermek ve beden dayanıklılığını üst seviyeye taşımak isteyenler tarafından oldukça doğru bir tercih olacaktır.

1) Aerobik Egzersiz Ekipmanları Arasında En Faydalısı

eliptik 1

Eliptik bisiklet, aerobik egzersiz aletleri içinde en yararlı olanı olarak kabul görmektedir. En dar zamanda maksimum faydayı sağlayabileceğiniz eliptik bisiklet, bilinçli ve düzenli kullanıldığında çok iyi sonuçlar vermektedir.

2) Eklemleriniz Hasar Almaz

eliptik 5

Eliptik bisikletin önde gelen özelliklerinden biri, eklem bölgelerine alınmış darbelerin minimuma indirgenmiş olmasıdır. Koşu bandında koşarken beden ağırlığı eklemlere baskı yapar. Eliptik bisiklet ile bacakların bisiklet ile sürekli ilişki halinde olmasından ötürü eklemlerin zemin bölgesine yapmış olduğu darbe oranı oldukça kısıtlanır. Bu da sırt, kalça, diz gibi eklem problemlerinin yaşanmasını engeller.

3) Kemik Erimesine Karşı Birebir

eliptik 7

Kemik erimesi, özellikle yaşı ilerlemiş insanların yaşadığı bir sorundur. Egzersiz yapılarak kemik erimesi sorununun önüne geçilebilir ve kemiğin yoğunluğu doğru oranda arttırılabilir. Elbette bu durum salt eliptik bisiklet ile değil, birçok egzersiz çeşidi için de geçerlidir. Eliptik bisiklet ile birlikte az efor çok verim kuramı geçerlilik kazanabileceğinden daha çok yaşlı kişiler tarafı ile tercih edilebilir.

4) Vücudun Her Bölgesini Aynı Anda Çalıştırır

eliptik 4

Eliptik bisiklet ile yapılan egzersizlerde bedenin hem alt hem üst bölümü aynı anda çalışmaktadır. Ancak kollar, sırt gibi bedenin üst bölümü bacaklar, baldırlar gibi bedenin alt bölümüne göre daha düşük düzeyde çalıştırılır. Ancak hiç çalıştırılmaması çok daha iyidir.

5) Evde Kullanım Açısından Koşu Bandına Kıyasla Daha İyi Sonuçlar Verir

eliptik 3

3 farklı model spor aletinden alabileceğiniz verimi, alacağınız eliptik bisiklet, asgari seviyede elektrik sarf eder. Koşu bandı ile kıyaslandığında kaplayabileceği alandan da tasarruf etme şansınız olacaktır. Bununla beraber düzenli bakım ihtiyacı içermez.

6) Kilo Almak İsteyenler De Tercih Edebilir

eliptik 8

Salt kilo vermek isteyenler değil, kilo alabilmek için uğraşanlar da eliptik bisikletle egzersiz yapabilirler. Geri istikamete doğru pedal çevirme özelliği olan bu alet ile birlikte farklı birçok kas çalıştırılabilir.

7) Kasları Güçlendirir Ve Dayanıklılığı Arttırır

eliptik 9

Bacak kasları ile birlikte kol kaslarının da güçlenmesine yardımcı olur. Sırt ve karın bölgesinde yer alan kaslar geçmiş zamana göre daha güçlü bir hal alır. Dayanıklılığınız ne derece yüksek olur ise kendinizi halsiz ve bitkin hissetmeden başka işlerinizi de devam ettirebilirsiniz.

 

İlgili İçerikler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu