Beslenme ve Diyet

Karabiberin Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Karabiber, Türkler olarak yemek kültürümüzün olmazsa olmazlarından haline gelmiştir. Muhteşem tadı ile her zaman mutfağımızda bulundurduğumuz bir baharat çeşididir.

Başta pilav olmak üzere et yemeklerine çok yakışan karabiberin sevmeyeni azdır diye düşünüyoruz. Aynı zamanda sağlığımız için de oldukça faydalı bir baharat çeşidi olduğu için bolca tüketmemiz gereken baharatlar arasındadır.

Karabiberin o kadar çok faydası var ki bu faydalarını öğrendikten sonra bırakın yemeklerinizde kullanmayı hastalıklara karşı bir reçete haline bile getirebilirsiniz.

Burun tıkanıklığına iyi gelir.

karabiber burun tikanikligini giderir

Soğuk algınlığı ya da grip hepimizin sıkça yakalandığı bir hastalıktır ve yaz kış her zaman grip olma ihtimalimiz vardır. Bu hastalıklar sebebiyle oluşan burun tıkanıklığından kurtulmanın en doğal yollarından biri de karabiberdir.

Karabiber, sümük yapısını gevşetir ve tıkanıklığın ortadan kalkmasını sağlar. Bunun yanısıra soğuk algınlığına da çare olur. Karabiber antimikrobiyel özelliği sayesinde öksürüğün geçmesini sağlar. Faydasını görebilmek için düzenli olarak karabiber çayı tüketmeniz gerekir.

Yağ yakımını hızlandırır.

karabiber yag yakimini hizlandirir 1

Kilo vermek isteyenler çok çabuk yağ yakarak fazla kilolarından kurtulmak isterler. Karabiber bu konuda da bize yardımcı olabilecek bir baharattır. Çünkü karabiberin dış katmanı, yağ hücrelerini parçalayıp metabolizma hızının artmasını sağlayacak fito besinlerle doludur.

Aynı zamanda Kore’de yapılan bir çalışma karabiberin içinde bulunan piperin maddesi yağ hücrelerinin üretimini engellediğini göstermiştir. Vücut sıcaklığını ise geçici olarak artırıcı etkisi vardır. Bu yüzden yemeklerinizi yemeden önce bir tutam karabiber eklemeyi ihmal etmemelisiniz. Aynı zamanda karabiber çayı da kilo kaybetmenizi sağlayacak özelliktedir.

Sindirim sistemini düzenler.

karabiber sindirim sistemi icin faydalidir

Sindirim sistemi problemleri hemen her insanda görülebilecek sıkıntılardandır. Mide asidinin az olması sindirim sorunlarına neden olabilmektedir. Karabiber de içindeki piperin maddesi sayesinde midenin daha fazla mide asidi üretmesini sağlar.

Eğer bu gibi sıkıntılarınız varsa düzenli olarak karabiber tüketmenizde fayda var. Aynı zamanda karabiber kabızlık, hazımsızlık ve gaz problemleriyle de mücadele eder. Antibakteriyel özelliği sayesinde ise sizi bağırsak hastalıklarından korur.

Işıl ışıl bir cilt için karabiber!

karabiber cilt sagligi icin önemlidir

Herkes ışıl ışıl parlayan bir cildi olmasını ister. Karabiber ise cilt sağlığı için son derece önemli ve faydalı bir baharattır. İçeriği sayesinde kimilerinin korkulu rüyası olan yaşlanmayı geciktirici etkisi vardır. Ayrıca vitiligo rahatsızlığını tedavi edici özelliği vardır.

Doğal bir antidepresan kaynağıdır.

karabiber dogal antidepresandir

Eğer antidepresan ilaçları kullanmaya karşı ön yargılarınız varsa karabiber tam da ihtiyacınız olan şey olabilir. Çünkü karabiber tüketmek vücuttaki piperin serotonin üretimini artırarak doğal antidepresan işlevi görür.

Kaynak
mynet

Nilgün Oktay

Maliye mezunu, müşteri ilişkileri uzmanı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu