Beslenme ve Diyet

Kaliteli Yaşam için Hergün Yapmamız Gereken 10 şey

instagram takipçi hilesi

Özellikle 50 yaş üzeri kişiler için kaliteli yaşam çok önemli bu yaşlar gölge çizgisi yaşlardır. Ne yaparsanız yapın orta yaş çizgisine girersiniz ve bu orta yaşı uzatmak gerekiyor. Yani hiçbir zaman gençlikte, bebeklikte, çocuklukta olduğu şekilde ömrümüz uzamıyor. Uzayan bölüm orta yaş ve yaşlılıktır. Ama yaşlılığı ileride tutarak orta yaşı uzatmak istiyorsanız Her gün yapmamız gereken 10 şey dikkate almakta fayda var.

kaliteli yaşam

Su

Birinci sıra da su var. Su ömrü uzatmaya yardımcı en önemli şeylerin başında geliyor. Günde 8-10 bardak su ile devamlılık yardımcıdır. Güne günaydın dediğimiz zaman itibariyle su ile başlamamız yapacağımız en doğru davranışlardan biridir. Su içmeyi gün içine yayarak yapmamızda fayda var bu konuda çoğumuz hata yapıyoruz birden bire suyun yarısını sonra da bi yarım litre daha içiyoruz. Bu yanlış bir davranış. Kademe kademe yapmak en doğru olanıdır.

Yumurta

yumurta aki

Günlük bir adet yumurta tüketmek. Hangi yaşta olursak olalım ciddi bir damar hastalığımız, önemli bir kolestrol yüksekliğimiz ve size doktorunuz tarafından getirilmiş (yumurta alerjiniz) önemli bir yasak yok ise yumurta tüketimi faydalıdır. Bu günlerde fiyatının yüksek olmasından yakınsakta hala en iyi protein, en iyi yağ ve vitamin kaynağımız yumurta, o nedenle günde bir tane olacak şekilde tüketmeliyiz.

Yoğurt

yoğurt mayalama 4 1

Yoğurt; içinde bulundurduğu karbonhidrat ve yağ yapısı dolayısıyla, probiyotik özelliğiyle, tokluk vermesiyle, kilo kontrolümüzü sağlamasıyla vücudumuza kattıkları biliniyor. Hemen her yaşta özellikte küçük yaşlardan başlayarak yoğurt tüketimini devam ettirin. Sanayi yoğurdu yerine ev yoğurdu tercih etmenizde bu işin yararlığı bakımından son derece önemli.

Soğan ve Sarımsak

soganin 9 faydasi 3

Çoğumuz sarımsağın yutularak tüketiminin doğru olduğunu düşünür ancak genelde bilim dünyası bunu tavsiye etmiyor çünkü yutulan sarımsak boğazınıza kaçabilir ve ciddi durumlara sebebiyet verebilir o yüzden dikkat etmekte fayda var. hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz günlerde haberde aktarıldığı şekliyle ülkemizde bir vatandaşın akciğerine sarımsak kaçtığı sonra doktorların müdahalesiyle kurtarıldığı duyuldu.

Böyle şeylerin çiğnemeden yutulması pek doğru değildir. Sarımsak ve soğanı yemek öğünlerinizden eksik etmeyin. Sarımsak olmazsa soğanı, soğan olmazsa sarımsağı mutlaka tüketmeye çalışın. Tükettiğiniz yiyeceklerin içine de sarımsak veya soğan ekleyerek tüketebilirsiniz. Vücudumuz sülfür ihtiyacını bu ve bu gibi ürünlerden karşılayabiliyor ve bu ihtiyacı karşılayabileceğimiz çok az sayıda sebze vardır. Kokusu da zaten bize bu işareti verebiliyor.

Zerdeçal

zerdacalin

Günde bir kaşık zerdeçal son derece önemli. Yaşlılık yolunda zerdeçal gibi baharatlar önemli antioksidan kaynağıdır. Baharatlar arasında fonksiyonu en yüksek olan her zaman bir numaralısı zerdeçaldır. Çeyrek kaşık zerdeçalı pişmiş yemeğinize, yoğurdunuza, ayranınıza ekleyin nasıl tüketilirse tüketilsin son derece faydalı. Ancak safra kesesi, böbrek ve mide problemi olan hastaların zerdeçal tüketimi konusunda daha hassas olmaları gerekmektedir.

Uyku

Uyku Bozuklukları

Bizce en önemli madde. Çünkü kalp damar hastalıklarını önlemede, Alzheimeri önlemede, bağışıklığı arttırmada son derece önemli. Özellikle 50 yaş üzerinde Uyku kaybının arttığını düşünecek olursak son derece muazzam bir destek.

Şükür ve Dua

dua kaliteli yasam icin

Zaten bizler Türk milleti olarak sürekli olarak bu maddeyi kullanan yapıya sahibiz. Şükür ve dua bizlerin genin de, dinin de, inancın da var ama genel olarak toplumumuzun büyük çoğunluğu bu değerlere sahip.

Stresten Uzak Durmak

Stresten Kurtulmak İçin 50 Etkili Yöntem

Günlük yaşamda ne olursa olsun mutlu ve huzurlu olmaya çalışmalıyız. Bizi üzüntü veren, enerjimizi alan konuların farkında olmalı bunları en aza indirmeye çalışmalıyız.

Takviye Almak

tavsiye almak kaliteli yasam

Yaşımız ilerledikçe besinlerden aldığımız fayda da doğru orantılı olarak azalmaktadır bu yüzden günlük doktor tavsiyesi ve gözetiminde destekleyici takviye almakta fayda var.

Spor

spor 4

Gün içinde işimizden ayrı olarak bulduğumuz zamanlar içerisinde mutlaka spor yapmalıyız. Hiç olmazsa günde 10.000 adım atmalı bu konuya destek vermeliyiz.

Kaliteli Yaşam ile İlgili Videolar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu