Kahve Tüketimi İle İlgili Bilinen Yanlışlar

instagram takipçi hilesi

kahve hakkındaki yanlışlar 1

Gün içerisinde birden fazla fincan kahve içen insan sayısı oldukça fazladır. Günde 1 fincan kahvenin faydalı olduğu söylenir. Kimileri ise günde 1 fincandan fazla kahve tüketmenin sağlıksız olduğunu savunur. Ancak söylenenler bunlarla sınırlı değildir. Söylenenler doğru olabileceği gibi asılsız da olabilmektedir. Kahve tüketimi ile ilgili bilinen yanlışlar aşağıda sizler için sıralanmıştır.

kahve hakkındaki yanlışlar 2

  • Kahve Uyku Yapar

Kahvenin içeriğinde bulunan kafein, kimilerine göre enerji verip uykuyu açar; kimilerine göre de uyku getirir. Kafeinin uyarıcı bir etkisi olduğu doğrudur. Ancak bu uyarıcı etkiye her bünye aynı şekilde tepki vermeyebilir. Gün içerisinde 5 fincandan daha fazla kahve tüketmek kişide doping etkisi yaratabilir. O nedenle aşırıya kaçmamakta fayda vardır.

kahve hakkındaki yanlışlar 5

  • Çifte Kavrulmuş Kahve Tüketimine Dikkat Edilmelidir

Fazla kavrulmuş olan kahvenin hafif acımsı bir tadı olur. Bu tat kimilerinde daha fazla kafein içeriyor etkisi yaratabilir. Ancak gerçek öyle değildir. Gerçekte, kahve ne kadar kavrulursa içerisindeki kafeinin yanması ve kahvenin daha az kafein içermesi o kadar mümkün olur. Yani aslında çifte kavrulmuş kahvelerin daha az zararlı olabileceği doğrudur.

kahve hakkındaki yanlışlar 3

  • Kahve Bağımlılık Yapar

Kahve tüketimi çoğu kişi tarafından bağımlılık olarak nitelendirilir. Hatta bazı kişiler kahve içmenin kişide bağımlılık yaptığını ve içmeyince baş ağrısına neden olduğunu savunmaktadır. Ancak gerçekte bu söyleme dayalı bir bilimsel araştırma verisi yoktur. Bu durum tamamı ile psikolojik bir durumdur.

kahve hakkındaki yanlışlar 4

  • Aşırı Kahve Tüketimi Strese Neden Olur

Kahvenin aslında rahatlatıcı bir etkisi olduğu bilinmektedir. O nedenle fazla kahve tüketimi aslında strese neden olmamaktadır. Buna dair bilimsel bir kanıt da bulunmamaktadır.

  • Kahve Tüketimi Sağlık Sorunlarına Yol Açar

Öncelikle şunu unutmamak gerekir ki; her şeyin fazlası zarardır. Yani tüketilen şey kahve de olsa, yulaf ezmesi de olsa muhakkak ölçülü şekilde tüketilmelidir. Aksi takdirde fazla tüketimi yapılan her besin ciddi sağlık problemlerine yol açar. Örnek olarak 4 saat içerisinde 100 fincan kahve içmek ölüme neden olabilir. Ancak ölçülü yapılan tüketimler (günde 1-2 fincan) herhangi bir sağlık sorununa yol açmamaktadır (şayet kişide ağır bir hastalık yoksa).

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu