Nar’ın Minik Taneleri Gibi Bilinmeyen Onlarca Faydası!

instagram takipçi hilesi

İçinde yer alan onlara minik tane gibi, faydaları da çok sayıda! Özellikle nara kırmızı rengini vermekte olan “antosiyanin” bileşeni ile bağışıklık sistemi güçleniyor, kanserden gribe birçok hastalığa duvar örüyor. Uzmanlar narın suyunu sıkıp içmektense bir adet narın yarısını tüketmenin çok daha yararlı ve faydalı olduğunun altını çizerken kemoterapi ilaçları ile beraber birçok ilaç ile de etkileşim içinde olduğu bilinmektedir.

nar 1

Bu yazımızda tüketilmesi için en doğru zaman olan bu şifalı meyvenin 9 faydasını sizler için derledik…

Antioksidan Zengini

nar 2

İçeriğinde yer alan Punicic ve Punicalagin asit narın yüksek oranda antioksidan etkinliğe sahip olmasını sağlıyor. Gerçekleştirilen araştırmalar neticesinde nar ve nar suyunun, yeşil çayda yer alan antioksidan etkinliğinin üç katı seviyesine sahip olduğunu göstermekte. Bu antioksidanlar, yanlış beslenme, stres ve çevredeki olumsuz koşulların bedenimizde yaratmış olduğu hasarı önlemeye yardımcı olmaktadır.

Anti-Enflamatuar Etkili

nar 12

Tip 2 diyabetten kansere, Alzheimer’den kronik enflamasyon kalp ve damar hastalıklarına kadar birçok hastalığın öncüsü. Nar büyük oranda punicalaginlerin antioksidan özellikleri ile anti-enflamatuar etkisi göstermektedir. Bedenimizdeki iltihap oranını düşürmek için düzenli nar tüketimi oldukça önemli.

Kansere Karşı Koruyucu

nar 6

Narın içinde yer alan antioksidan maddeler kanserli hücrelerin oluşum sürecini yavaşlatarak durdurabilmekte. Özellikle prostat, kolon ve meme kanseri oluşumu üzerinde olumlu etkiler veren araştırmalar mevcuttur.

Kan Basıncını Düşürmeye Yardımcı

nar 3

Nar ve suyun içinde yer alan polifenoller ile enzim etkinliklerini düzenleyerek tansiyonda düşme ve damarlarda genişleme sağlayabiliyor. Kolesterol düzeylerini etkileyerek kalbi ve damarları korumaktadır.

Hafıza Dostu

nar 4

California Üniversitesi‘nde gerçekleştirilen araştırma sonucunda 4 hafta süre ile düzenli olarak nar ve nar suyu tüketen kişilerin sözel görselin hafıza görevlerini daha iyi yerine getirdikleri ve hafıza ile ilgili yapılan testlerde daha başarılı oldukları görülmüştür.

Yaşlanma Karşıtı

nar 7

İçeriğindeki urolithin ve antioksidanlar A adındaki bileşen aracılığı ile bedenimiz kasları oluşabilecek hasarlara karşı çok da kolay şekilde koruyabilmektedir. Doku hasarı minimuma inmekte. Bu da hem bedene hem ciltte yaşlanmayı geciktirmektedir.

Üreme Sisteminde Olumlu Etkili

nar 8

Oksidatif strese karşı olan koruyucu etkisi ile embriyo ve yumurta etkisi olduğu düşünülmekte. Bununla beraber erkeklerde sperm hareketliliğini ve yoğunluğunu da arttırmaya yardımcı oluyor.

Kilo Korumada Etkili

nar 10

Nar hem karnı hm de gözü doyuran bir meye. Yarım kase nar yalnızca 72 kalori. Bununla beraber 3.5 kg diyet lifi barındırmakta. Bu diyet lifleri hem bağırsak sağlımızı koruyor hem de tokluk sağlamaktadır.

Egzersiz İçin Enerji Kaynağı

nar 5

Nar diyet sırasında doğan nitrat alımını sağlayan bir meyve olarak bilinmektedir. Nitratlar kan basıncını düşürebildiği gibi enerji üretimine neden olan mitokondrilerin etkinliğini arttırarak fiziksel olarak performansı da arttırdığı görülebilmektedir.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu