Ördek Sendromu Nedir? Sosyal Medya Hayatımızı Nasıl Etkiliyor?

instagram takipçi hilesi

Sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ile birlikte hayatımızda olumlu ve olumsuz pek çok değişiklik meydana gelmeye başladı. “Ördek sendromu” ise hayatımızdaki olumsuz değişikliklerden bir tanesini ifade ederken kullanılıyor. Bu konu hakkında Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma bulunuyor. Araştırma hem sendromu hem de hayatımızdaki etkilerini ifade ediyor. Yazımızın tamamını okuyarak önemli bir farkındalık yaşayacağınızı düşünüyoruz.

Ördek Sendromu Nedir?

Ördek Sendromu Nedir? Sosyal Medya Hayatımızı Nasıl Etkiliyor?

Ördekleri daha önce izleyen kişiler kusursuz bir görünüm ile karşı karşıya kalır. Ördekler suyun üzerinde süzülerek hareket ederler. Sanki onları suyun yüzeyinde tutan ve ileriye doğru iteleyen bir güç var gibi davranırlar.

Asıl gerçeklik suyun üzerinden değil, altından bakıldığında ortaya çıkar. Ördekler bu kusursuz görüntüyü ortaya çıkarabilmek için suyun altında büyük bir çaba sarf ederler. Bacaklarını hızla çalıştırarak ilerler. Sakin görünüm suyun yüzeyindedir. Ancak alt kısımda ilerlemek için durmaksızın hareket eden bir güç vardır.

Bu durum insanların hayatında da görülür. Birçok insan karşıdan bakıldığında; mutlu, huzurlu, başarılı ya da zengin görünür. Onların hayatlarının güzellikleri birçok insan tarafından -kolayca elde edilmiş- gibi düşünülür. İşte bu duruma “ördek sendromu” adı verilir.

Psikologlar insanların başarısızlıklarını, düştükleri anları ve çirkinlikleri kimseye göstermek istemediklerini belirtirler. Gerçekten de hem kendinize hem de çevrenizdeki insanlara baktığınızda hayatlarındaki zor yönlerden hiç bahsedilmediğini görürsünüz.

Sosyal Medya – Ördek Sendromu İlişkisi

Ördek Sendromu Nedir? Sosyal Medya Hayatımızı Nasıl Etkiliyor?

Herhangi bir sosyal medya sayfasında gezerken başkalarının renkli hayatlarını kolayca fark edersiniz. Hatta kendi profilinize girdiğinizde de birçok mutlu ve başarılı an olduğunu görürsünüz. Oysa hayalini kurduğunuz mutluluğa ve başarıya ulaşmak için ne kadar fazla çaba sarf ettiniz. En basiti birçok dua ederek hayalinizdeki hayatı tüm kalbinizle istediniz.

Sosyal medya, insana mükemmellik ve beğeni kaygısı aşılar. Kullanan kişilere yaşadığı psikolojik sorunları gizlemeyi öğretir. Sosyal medya kullanan kişiler sadece kendisinin zorluklar yaşadığını, başkalarının ne kadar mutlu olduğunu düşünür.

Sosyal medya kullanan kişilerde özgüven giderek azalır ve başta depresyon olmak üzere birçok psikolojik problem meydana gelir. Bu konuyu sadece başarı ve mutluluk olarak görmemek gerekir. Özellikle kadınlarda güzellik algısı sosyal medyada gördükleri ile sınırlıdır. Ünlülerin hayatlarını gözlemleyen ve onların kusursuz güzelliğini gören kişiler, kendilerini eksik olarak görür.

Bu eksikliği ortadan kaldırabilmek için maddi gücü iyi olan kişiler estetik uygulamalara başvurur. Ancak maddi durumu da olmayan kişiler giderek daha büyük bir özgüvensizlik çukuruna düşer.

Cici Kız Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Ördek Sendromu Nedir? Videoları

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu