Yaşam

Kahve Hakkında Zihin Açıcı 15 Bilgi

instagram takipçi hilesi

Kahvenin günlük vazgeçilmezlerimiz arasında olması tesadüf değil elbette. Onu özel kılan özellikleri var ve çekirdeklerinden öğütülüp masamıza gelene kadar mistik bir öyküye sahip. Durum böyle olunca gün, kahve hakkındaki bilgilerimize bilgi ekleme günüdür.

coffee 2

Kahve severleri buraya alalım…

 1. Kahvenin o mis kokusunun ardında kahve kristallerinin olduğunu biliyor muydunuz?
 2. Kafein vücudumuzda en az 6 saat gibi bir zaman diliminde sindirildiği ve melatonin hormonu salgılattığı için gece uykumuzun kaçmasına sebep oluyor. Mutlaka gün içinde tüketilen kahveler iyi bir gece uykusu çekmek isteyenler için öğleden sonra 15.00’dan önce içilmelidir.
 3. Balzac’ın günde 50 fincan kahve içtiğini biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız söyleyelim… Evet, kahve bağımlılığı diye bir şey var. Kahve kupası koleksiyonu yapmak, kahve içmeden ayılamamak gibi hallere sokar sizi biliyoruz.
 4. İngiliz çayı olarak bilinen sütlü kahveyi de bir Fransız’ın bulduğunu söylesek şaşırır mıydınız? Peki, şöyle anlatalım. Uzun yıllar İngiliz sömürgesi altında kalarak yaşamış olan Pakistan ve Hindistan’da da günümüzde yaygın olan sütlü çayın İngiliz geleneğinden kalması sebebiyle bir İngiliz icadı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Evet, dediğimiz gibi sütlü çay bir Fransız icadı…
 5. Peki, dünyanın en pahalı kahvesinin bir kedi dışkısından elde edildiğini söylesek abartmış olur muyuz? Evet, misk kedisinin dışkısından elde edilen dünyanın en pahalı kahvesi 30 Euro’ya satılıyor. Yanlış duymadınız, 30 euro.

coffee 4

 1. Kahvenin yetiştiği ağaç bembeyaz çiçekler açıyor ve tropikal bölgelerde yetişen bu efsanevi ağaç nemi seviyor.
 2. İkinci Dünya Savaşı sırasında bulunan dondurularak saklama yönteminin ilk denendiği ürün ise evet, bildiniz: Kahve.
 3. Etiyopya’da kahveye “sihirli meyve” deniyor. Neden mi? Çünkü bir çoban keçilerine tesadüfen kahve yedirdikten ve sonra keçilerin normalden daha fazla hareketli olduğunu, zıpladığını gözlemledikten sonra kahve ağacının meyvesini “sihirli meyve” olarak adlandırmıştır.
 4. Her coğrafi bölgenin kendine has kahve tarifi vardır. Bizimki de “Türk Kahvesi”.
 5. Dünyanın petrolden sonra ikinci büyük ticareti yapılan ürün.

coffee 1

 1. Parfümerilerde denediğiniz parfümler arasında size koklatılan kahvenin anlamı kahvenin zihni uyandırmasıdır.
 2.  Peki, İngiltere Kralı II. Charles’ın kahvecileri yasaklamış olduğunu biliyor muydunuz? Neden mi? İnsanların kahvecilerde toplanıp onun hakkında aleyhinde konuştukları iddiasıyla yasaklamış. Günümüzde ise muhabbet ve sohbetin dibine vurulduğu mekanlar olarak yerini özenle koruyor kahve mekanları.
 3. Kahve çekirdeği olarak bildiğimiz şeyin aslında kahvenin meyvesi olduğunu söylemeden geçmeyeceğiz, evet.
 4. Spor öncesi ve sonrası metabolizmayı ve vücuttaki kan akışını hızlandırdığı için tercih sebebidir.
 5. Fazla tüketimi zararlıdır. Özellikle bebek sahibi olmak isteyen kadınlarımızı uyarıyoruz. Günde 2 fincandan fazlası bebek sahibi olmanızı zorlaştırır.

coffee 5

Kaynak
pepapp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu