Kişisel Bakım

Hamam Otu Nasıl Kullanılır?

instagram takipçi hilesi

Hamam otu, eskiden beri vücudumuzdaki istenmeyen tüylerden kurtulmak için en sık kullanılan ve en kolay uygulanan yöntemlerden biridir. Esas adı zırnık otudur ve halk arasında Hürrem otu olarak da bilinir.

Hamam otunun hem kullanımı kolaydır hem de maliyeti oldukça düşüktür. Bu nedenle istenmeyen tüylerden kurtulmak için tercih sebebidir. Osmanlı döneminde kadınlar hamamda istenmeyen tüylerinden kurtulmak için hamam otunu denemişlerdir.

Hamam Otu Tozunun Kullanımı

hamam otunu krem haline getirin

Vücudunuzda ihtiyaç duyacağınız kadar hamam otu tozunu suyla karıştırın ve krem haline getirin.

Kullanmak istediğiniz bölgeye krem kıvamına getirdiğiniz hamam otunu elinizle ya da bir spatula yardımıyla uygulayın ve 4-5 dakika kadar kurumasını bekleyin. Cildinizin tahriş olmasını önlemek için çok uzun süre kurumasını beklemeyin.

hamam otunu tüylerden arındırmak istediğiniz bölgeye srün

Daha sonra lif ya da benzeri bir ürünle hamam otunu vücudunuzdan temizleyin. Bu esnada fazla bastırırsanız cildiniz tahriş olabilir. Bu nedenle temizleme sırasında dikkatli olmalısınız.

İlk kullanımda hamam otunun kokusu sizi rahatsız edebilir. Fakat daha sonra burnunuz kokuya alışır. Yine de hamam otunu temizledikten sonra duş alarak ya da sabunla hamam otu kullandığınız bölgeyi yıkamalısınız.

Hamam otunu her gün değil belli aralıklarla düzenli olarak kullanmalısınız. Sık kullanımda cildinizde tahrişe neden olabilir.

Hamam otuyla temizlediğiniz tüyler sizin vücudunuza göre 2 ya da 3 hafta içinde çıkar. Fakat jilet ya da ağda gibi tüylerin iki katı şekilde çıkmasına neden olmaz. Hatta düzenli kullanımda tüyler incelir ve azalır.

Hamam otunu kullanırken yüzünüzle ya da gözünüzle temas ettirmemeye dikkat edin. Temas halinde ise bol suyla yıkayın.

Hamam otu içeriğinde bulunan maddeler nedeniyle bazı kişilerde zararlı olabilir. Mide bulantısı, karın ağrısı, ishal vb sıkıntılar yaşarsanız bir doktora görünmenizde fayda vardır. Ayrıca hamam otu kullanırken maske eldiven vb ürünler kullanmak da sizin için faydalı olacaktır.

Hamam otu yağ olarak da kullanılabilir. Fakat hamam otu yağı tüyleri dökmek için değil tüyler temizlendikten sonra sürülüp tüyleri inceltmek için kullanılır.

Hamam Otu Yağı

Hamam otu yağını kullanmadan önce istenmeyen tüylerinizden kurtulmalısınız.

Hamam otu yağını kullanmadan önce temizlediğiniz bölgeyi soğuk suyla yıkarsanız hamam ot yağının etkilerini arttırabilirsiniz.

Hamam otu yağını tüylerden temizlediğiniz bölgeye 2 3 dakika boyunca masaj yaparak sürün ve yağı iyice yedirin.

Hamam otu yağının koku vb rahatsız edici herhangi bir etkisi yoktur fakat isterseniz yine de yıkayabilirsiniz.

Sonuç alabilmek için hamam otu yağını düzenli kullanmanız gerekmektedir.

Kaynak
makaleler.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu