Cinsel Sağlıkİlişki Konuları

Kadınlarda Orgazm Nedir, Nasıl Olur?

instagram takipçi hilesi

Kadınlarda orgazmı; üreme organlarına yoğun kan akışında gerçekleşir. Vajina ıslandıkça klitoris sertleşir. Ayrıca beyne yoğun cinsel uyarım gönderilir. Sonuç olarak, bu uyaranlar vücutta ve üreme organlarında destek sağlar. Bu sayede kadınlar orgazma ulaşabilirler.

Kadınlarda Orgazm

Kadın Orgazmı Nedir?

Kadın orgazmı, erkek orgazmına çok benzer. Kadınların, erkeklerin ereksiyon modellerine benzer şekilde vajinal bölgede kan akışı vardır. Klitoris orgazm oluşumuna yardımcı olan, vajinayı sertleştirmeye ve nemlendirmeye yardımcı olan önemli bir bölgedir. Orgazm sırasında rahmin ve rahmi çevreleyen kasların ritmik kasılmaları gözlemlenebilir. Bu arada beyinde, tahrikten limbik sistem ve hipotalamus denilen yapılar sorumludur.

NO ve VIP gibi bazı biyokimyasallar, kan akışını arttırmada ve kasları gevşetmede rol oynar.

Ayrıca çeşitli hormonlar da kadının orgazmını etkileyebilir. Östrojen vajinadaki hücre devamlılığı ve kan akışı için önemlidir, androjenler ise orgazm ve libido için önemlidir.

kadinlarda orgazm nedir nasil olur5

Kadın Orgazmı Nasıl Olur?

Orgazm bulguları arasında; kan basıncının artması, solunum hızının artması, kalp atışlarının hızlanması gibi belirtiler bulunur. Buna ek olarak dudaklar kararır, gözbebekleri genişlemeye başlar, klitoris ıslanır ve sertleşir, meme uçları dikleşir. Heyecan arttıkça terleme başlar ve cilt kızarır. Kadının vajinası, labia majorası ve klitorisi pelvik organları genişleterek genişler.

Kadın orgazmı; pelvik kasların, geçici, ani, yoğun bir haz duygusu ve geçici bir bilinç farkı yaratan, genellikle istemsiz olarak ritmik kasılmasıdır. Ancak perine ve uterusun kasılmaları, kan akışının artması ve kan damarlarının genişlemesi ile birlikte gelen iyi olma hissine kadın orgazmı denir.

kadinlarda orgazm nedir nasil olur4

Kadın orgazmı; fizyolojik, kişisel, biyolojik ve sosyokültürel olgulara göre değişiklik gösterir. Kadın orgazmı; üreme organlarının üçte birinde vajina kaslarının ritmik kasılmalarıyla başlar. Beynin haz merkezlerinde bu kaslarla ilişkili pelvik bölgede hissedilen yoğun bir haz ve haz vardır.

Orgazm Süresi Ne Kadardır?

Kadın orgazmlarının sayısı ve şiddeti kişiden kişiye değişir. Kasılmalar sırasında vajina daha fazla genişler ve uzar. Sonra rahim kasılmaları olur. Tipik olarak, 3 ila 15 saniye süren 3 ila 10 kasılma vardır. Kadın orgazmları vajinal orgazm ve klitoral orgazm olarak ikiye ayrılır.

Bir kadının orgazmının vajinal orgazm mı yoksa klitoral orgazm mı olması gerektiği günümüzde hala tartışma konusudur. Farklı görünseler de aslında bir kadının orgazmı bir bütün olarak yaşanır.

kadinlarda orgazm nedir nasil olur3

Kadınların vücutlarında birden fazla erojen bölge bulunur. Bu yüzden çeşitli orgazm türleri vardır. Kadın orgazmı; klitoral orgazm ve vajinal orgazm olmak üzere ikiye ayrılır. Embriyonik hayata baktığımızda erkek penisin karşılığı, kız çocuğunun klitorisi olarak tanımlanır.

Başka bir deyişle, kadın cinsel zevkinin ilk kısmı klitoristir. Ancak klitoris; burası penis gibi kılcal damarlar ve sinir lifleri açısından zengin bir bölgedir. Böylece tek fiziksel görevi zevk ve haz vermek olan klitoris orgazmın en önemli noktasıdır. Bir kadının cinselliğinin en önemli bölgesi vajina olarak adlandırılsa da aslında orası klitoristir. Klitoris, kadın cinselliğinde beynin arkasındaki merkez olarak tanımlanır.

Vajinal orgazm; klitoral orgazmın devamı olduğu söylenebilir. Klitoral sinir lifleri; yoğunlaşır ve vajinanın 1/3’ünde biter. Cinsel ilişki sırasında bu yere uygulanan basınçla yaşanan orgazm, kadın vajinal orgazmı olarak bilinir.

Kadınlarda Orgazm Noktaları Nerelerdir?

Klitoris

Klitoris kadın idrar yolunun üzerinde bulunur ve 0,5-1 cm uzunluğundadır. Bu cinsel uyarılma açısından çok hassas bir alandır. Özellikle titreşime karşı hassastır. Çoğu kadının sadece klitoral uyarı ile orgazma ulaşabileceği iyi bilinmektedir.

Vajinal orgazm kişinin öğrenmesi ve keşfetmesi gereken bir süreç olsa da, klitoral stimülasyonun orgazma ulaşma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca vajina girişinde bulunan labia minör ve majör stimülasyona karşı oldukça hassas olan erotik bölgelerdir.

Bacağın İç Kenarı

Dokunmaya duyarlı alanlardır. Özellikle birleştirme hassasiyeti artmadan önce uygulanır.

kadinlarda orgazm nedir nasil olur1

Kalçalar

Göğüsler kadar hassas olmasalar da önemli erotik alanlardır. Özellikle cinsel ilişki sırasındaki hareketleri psikolojik bir uyarıcı olabilir. Bazı kadınlarda anüs çevresindeki mukozal doku cinsel açıdan hassas olabilir.

Göğüsler ve Göğüs Uçları

Dokunulması ve öpülmesi gereken hassas bölgelerdir. Uyarılma sırasında meme uçları genişler ve oksitosin adı verilen bir hormon salgılar ve bu hormon kadının rahminin kasılmasına neden olur. Vajinal nemlendirmeyi sağlayan önemli bir uyarıcıdır.

Dudaklar

Öpüşme, fiziksel ve psikolojik uyarımı karıştıran bir süreçtir. Cinsel uyarılma sırasında vücut feromon adı verilen salgılar salgılar ve öpüşmek çok uyarıcı olabilir. Kadınlar öpüştüğünde vajinal ıslanma kolayca meydana gelebilir.

Boyun ve Kulaklar

Yüz bölgesinde elmacık kemikleri, kafa derisi, göz kapakları öpüşmeye duyarlı hassas bölgelerdir.

Kadın Orgazmı İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu