Cilt SağlığıKişisel Bakım

Kozmetik Ürünlerini Steril Tutmanın Yolları

instagram takipçi hilesi

Makyaj yapmadan günü geçmeyen birçok insan vardır. Her gün kozmetik ürünlerini ve bu ürünler için yardımcı ekipmanları kullanan insanların hijyene çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Cilde uygulanacak her ürünün olabildiğince steril ortamlarda tutulması ve malzemelerin de temiz tutulması önemlidir. İşte hijyenizimize ekstra özen gösterdiğimiz bu önemli dönemde kozmetik ürünlerini steril tutmanın yolları neler, sizin için derledik.

Kozmetik ürünlerini steril tutmanın yolları neler?

1- Pompalı Ambalajlı Kozmetik Ürünlerini Tercih Edin

kozmetik urunlerin steril olmasi 5 685x456

Cilt bakımı için satın aldığınız kozmetik ürünlerinin ambalajlarının pompalı biçimde olmasına dikkat etmelisiniz. Bu tarz kozmetik ürünlerinin olabildiğince hava ve güneş ile temaslarının en az şekilde olması gerekmektedir. Ürünleri kullanırken kutu formundaki ürünlere parmağınızı soktuğunuzda ürünün havayla teması daha uzun sürmektedir.

Bu duruma ek olarak elde bulunan bakteriler her seferinde o kutuya ve ürüne dokunulduğunda tüm kreme bulaşabilmektedir. Bu sebeple tüp formunda veya pompalı kozmetik ürünlerini tercih etmeye özen göstermelisiniz.

2- Fırçaların Ayrı Muhafaza Edilmesi

kozmetik urunlerin steril olmasi 2 685x456

Makyaj yapmanın en önemli detaylarından birisi birçok ekipmana sahip olmaktadır. Fırçalar, süngerler bunlardan birkaçıdır. Eşya çoğaldıkça bunların muhafaza edilmesi de zorlaşmaktadır. Ancak sağlık şakaya ve dikkatsizliğe gelmemelidir. O yüzden makyaj yaparken fırça kullanmayı tercih edenlerdenseniz fırçalarınızı özenle saklayabileceğiz ayrı bir çantada veya bölmede tutmalısınız. Aynı zamanda bir fırçayı tek bir malzemeyi kullanmak için ayırmanız daha sağlıklı olacaktır.

3- Fırça ve Süngerlerinizi Temizlemeyi İhmal Etmeyin

kozmetik urunlerin steril olmasi 4 685x456

Fırça ve süngerlerin makyajın önemli parçalarından olduğundan bahsettik. Sürekli ürünlere ve başka yerlere temas eden bu fırça ve süngerlerinizin sürekli ve düzenli olarak temizlenmesine dikkat etmelisiniz. Kirli olduğu dışarıdan belli olmasa bile fırça ve süngerler bir kullanımın ardından bile aşırı bakteri üretimine başlar. Bunu temizlemeden cildinize sürekli sürmenizde cilt sağlığınızın anında bozulmasına sebep olur.

4- Makyaj Çantasının Temiz Tutulmasına Özen Gösterin

Makyaj malzemelerinizi yanınızda taşımak için kullandığınız makyaj çantanızın temiz olması özenle steril hale getireceğiniz ürünlerin hijyenli kalabilmesi açısından önemlidir. Makyaj çantanızı eğer mümkünse çamaşır makinesinde yıkamayı veya anti bakteriyel özel ıslak mendillerle silerek temizledikten sonra diğer steril hale getirdiğiniz kozmetik ürünlerinizi içerisine koymalısınız.

5- Maskaraların Kullanımına Dikkat Edin

kozmetik urunlerin steril olmasi

Her makyaj malzemesinin de bir ömrü, son kullanım tarihi bulunmaktadır. Bu konu da en çok ihmal edilen kısımlardan biri göz birisi de dudak ürünleridir. Maskaralar üzerisinde belirtilen kullanma sürelerinden sonra halen birçok kişi tarafından kullanılmaya devam etmektedir. Tavsiye edilen sürenin bitmesi birçok sağlık sorununu da yanında getirmektedir. Göze sürülen bir ürünü olması gerektiğinden daha uzun süreli kullanmak, maskara ambalajının içinde bakterilerin üremesine sebep olabilir ve  gözünüze iltihap bulaşabilir.

6- Dudak Temizliğine Dikkat

kozmetik urunlerin steril olmasi

Gün içinde en çok tazeleme ihtiyacı duyulan makyaj malzemelerinden biri rujlardır. Özellikle yemeklerin ardından yenilenen rujlar yanında riskler getirebilir. Yemeğin ardından rujunuzu tazelemeden önce dudaklarınızı iyice ıslak mendille temizlemeniz gerekmektedir. Dudaklarda kalan yemek veya yağ kalıntıları rujunuza bulaşarak bakteri üretimini tetikleyebilmektedir.

Kozmetik Ürünlerin Temizliği video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu