Yaşam

Kadınlar İçin Tehlike Arz Eden 10 Ülke

instagram takipçi hilesi

Bir ülke kadınlar için neden yahut nasıl tehlike arz eder? Aslında tehlikeli olan ülke değil, o ülkede yaşayan insanlardır. Bu araştırma, ülkeler üzerinden değil “ülkeliler” üzerinden yapılmalıydı. Araştırmanın birinci sırasına yerleşen Hindistan’ı mesela arındırırsanız insanlarından Hindistan Hindistanlığından ne kaybeder? Orası coğrafi bir konumdur ve adı Hindistan’dır. Hindistan’ı kadınlar için tehlikeli hale getiren o coğrafi konumda yaşayan insanlardır. Hatta daha da aşırıya gidip düzeltmek gerekirse o konumda yaşayan erkeklerdi ülkeyi kadınlar için tehlikeli coğrafi konum haline getiren. 

hindistan kadin

Peki bu ülkeleri kim belirledi ve kriterleri neydi?

Kadınlar için tehlikeli 10 ülke, Thomson Reuters Foundation (Londra merkezli bilgi ve haber ağı kuruluşu) ‘ın Birleşmiş Milletler’in yaptığı araştırmayla belirlendi.

Liste oluşturulurken ülkedeki kadınların ekonomi, sağlık ve eğitim koşullarına erişilebilirliği, kadına şiddet, taciz, tecavüz, kölelik, gelenek-görenekler ve insan kaçakçılığı dikkate alındı.

İşte bu kriterlere göre kadın yaşamının tehlikede olduğu 10 ülke

1. Hindistan
2. Afganistan
3. Suriye
4. Somali
5. Suudi Arabistan
6. Pakistan
7. Demokratik Kongo Cumhuriyeti
8. Yemen
9. Nijerya
10. Amerika Birleşik Devletleri

Hindistan neden ilk sırada?

Kadına yönelik şiddetin en yüksek olduğu ülkelerden biri olması nedeniyle Hindistan üç yönden kadınlar için çok tehlikeli bir ülke olarak görülüyor. Ülkedeki kadınların cinsel şiddet ve istismara maruz kalma oranın çok yüksek olması, geleneksel ve kültürel uygulamalar, seks köleliği ve kadınların eve hapsedilmesi.
 

Afganistan

Kadına yönelik şiddetin fazla olması ve kadınların sağlık hizmetine ve ekonomik kaynaklara ulaşımının çok düşük olması sebebiyle ikinci sıraya yerleşti. 

afganistan kadin

Suriye

Tam yedi senedir savaş koşullarına göğüs geren kadınların çatışma nedenli şiddete maruz kalmaları, bunun yanı sıra sağlık hizmetlerine ulaşım, kadına yönelik şiddet ve aile içi istismar ile cinsel saldırılar sebebiyle üçüncü sıraya yerleştirildi.
suriye kadin

Somali

Kadınlara zarar veren ve yaşamlarını hiçe sayan kültürel ve geleneksel uygulamalar, sağlık ve ekonomik kaynaklara ulaşmadaki zorluklar sebebiyle dördüncü sıraya yerleştirildi. 
somali kadin
Diğer ülkelerde listenin oluşturulmasına etken olan koşullar dikkate alınarak kadına yönelik olan bu durumların sıklığına göre ilk 10’a yerleştirildi. 

ABD

Listede batı ülkelerinden yalnızca Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yer alarak, kadınlar için en tehlikeli 10’uncu ülke oldu. Peki ya hani şu “özgürlükler ülkesi” Amerika’nın bu listede ne işi var? Anlıyoruz ki kadınlar için çok da özgürlükler ülkesi değilmiş Amerika. Kadınların cinsel taciz ve istismara maruz kalma oranları ile Suriye ile aynı sırada yer alıyor. Sekse zorlama ve tecavüze karşı hukuki sürecin kapalı oluşu ile de 10. sıraya yerleşiyor. 
abd kadin

Kaynak
Gaia Dergi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu