Kişisel Bakım

Yüzde Aşırı Yağlanma Nasıl Engellenir?

instagram takipçi hilesi

Yüzde Aşırı Yağlanma Nasıl Engellenir? Aknenin ana nedeni aşırı yağlı cilttir. Özellikle yaz aylarında kadınlarda adet döneminde artan cilt yağlanması, dengesiz beslenmeyle de ilişkili olabilir. Yüzümüzdeki sivilce ve aknelerin ana nedeni olan yağlı yüzden herkes kurtulmak ister. Cildimizde oluşan bu kayganlaştırıcı etkilerin önüne geçmek için yapılması gerekenleri sizler için araştırdık.

Yağlı cilt akneye neden olabilir ve bu sivilceleri kapatmak için makyajı tercih ediyorsunuz. Ancak sivilceler bizim gerçeğimiz ve makyajla onlardan kurtulamıyoruz. Bu sadece örtbas etmek için kullanılan basit bir adım. Yüzün ve cildin yağlanması bir iç hastalığın belirtisi olabilir. Bunu öğrenmek için bir dahiliye doktoruna gidin. Sorun karaciğerinizse, ne kadar dermatoloğa gitseniz de, ilaç kullansanız da, her türlü losyonu kullansanız da fayda etmez.

Bu yazımızda sizlere “Yüzde Aşırı Yağlanma Nasıl Engellenir?” sorusuna cevap vermeye çalışacağız. İşte uygulayabileceğiniz basit formüller…

Yüzde Aşırı Yağlanma

Yüzde Aşırı Yağlanma Nasıl Engellenir?

Nazik Bir Temizleyici Kullanın

Birkaç kez temizlemek ya da içeriğinde alkol ve sülfat bulunan çok güçlü bir temizleyici kullanmak, daha fazla yağ üretimine neden olabilir. Cildi sert fırçalarla veya fiziksel ovmak, koruyucu yağlarını soyabilir, cilt bariyerine zarar verebilir ve yağ üretimini tetikleyebilir. Cildi sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yıkamak genellikle yeterlidir. Yağ bazlı veya krem ​​temizleyiciler yerine yağlı cildiniz varsa köpüren bir temizleyici ile temizleyin.

Toner Kullanımını Dikkatli Ayarlayın

Yağlı ciltli çoğu kişi için cilt bakım ürünleri için tonerler tercih eder. Tonerler ciltteki fazla yağı, gresi ve kiri temizler. Alkol bazlı tonerler sadece ciltteki fiziksel yağı giderdikleri ve cildin üst tabakasını kuruttukları için kullanıma uygun değildirler. Nazik formülü ile temizleyen, gliserin ile nemlendiren ve yağ üretimini kontrol altında tutan misel suyu da kullanabilirsiniz.

Doğru Nemlendirici Seçin

Yağlı cilde sahip olsanız bile nemlendiricilerden faydalanın. Nemlendiriciyi atlamak cildi daha yağlı hale getirebilir. Çünkü cilt susuz kalırsa telafi etmek için daha fazla yağ oluşturur. Nemlendirici, sebum üretimini yavaşlatmaya çalıştığı için yağlılığı azaltmaya yardımcı olur. Aloe vera, anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle nemlendiricilerde bulunan harika bir bileşendir. Piyasada hafif ve yağsız nemlendiriciler mevcuttur. Cilt ya da su bazlı nemlendiriciler tarafından hızla emilen daha hafif nemlendiriciler bulmaya çalışın.

Yüzde Aşırı Yağlanma

Kil Maskesi Yapın

Pek çok kil maskesi yağlı ve akneye meyilli ciltler için formüle edilmiştir. Genel bir kural olarak, bu maskelerin haftada yalnızca 1 ila 2 kez kullanılması önerilir. Kil maskeleri, cildimizin yüzeyindeki yağları emer ve temizleyerek yağlı cildi tedavi etmeye ve azaltmaya olanak sağlar.

Yağlı Ciltler için kullanılan diğer cilt bakım malzemeleri de şunlardır;

  • AHA glikolik asit tonik
  • Kükürt sabunu
  • Kil
  • Niasinamid (B3)
  • Cadı fındığı

Güneş Kremi Kullanın

Vücut tipinize göre doğru elbiseyi seçmeniz gerekir. Aynısı bir güneş kremi seçmek için de geçerli. İçeriğinde titanyum oksit ve çinko oksit barındıran hafif formüller piyasada var. Yoğun nemlendirici içermeyen komedojenik olmayan formülasyonlar için seçenekler bulunuyor.

Cildimiz için doğru güneş koruma faktörünü seçmenin ne kadar önemli olduğunu hepimiz zaten biliyoruz. Yağlı cilt, en zorlu cilt tiplerinden biridir. Ancak jel bazlı güneş koruyucu formüller, hafif bir kurutma etkisine sahip olduğu için en iyi sonucu verir.

Yüzde Aşırı Yağlanma

Yüzde Aşırı Yağlanma Nasıl Engellenir? İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu