TarihYabancı Erkek Ünlüler

Jül Sezar Kimdir?

instagram takipçi hilesi

sezar 1

 Tam adı: Jül Sezar
 Doğum tarihi: MÖ Temmuz 100
 Doğum yeri: Roma, İtalya
 Ailesi: Aurelia Cotta (Anne), Gaius Julius (Baba)
 Eşi: Cornelia Cinna minor (e. MÖ 84–MÖ 69), Pompeia (e. MÖ 67–MÖ 61), Calpurnia Pisonis (e. MÖ 59–MÖ 44)
 Çocuk (ları): Julia Caesaris (MÖ 85/84-54)  Caesarion (MÖ 47-30)  Augustus Caesar (evlatlık)               Mesleği: Devlet Başkanı
 Aktif Yılları: MÖ 100’lü yıllar

Hakkında

Jül Sezar Romalı bir asker, politik lider ve aynı zamanda Roma diktatörüdür. MÖ 100 yılının temmuz ayında doğmuştur. Sezar doğarken anne karnından çıkarılması için annesinin karnı kesilmiştir. Bu yüzden adı ”kesilip alınan” anlamına gelen ”Ceaser” konmuştur. Günümüzde uygulanan sezaryen’nın aynı zamanda isim babasıdır.

Babası, aynı zamanda Gaius Julius Caesar, Asya eyaletini yöneten bir Praetor ve annesi Aurelia Cotta ev hanımıydı. Her ikisi de, hükümetin demokratikleşmesini ve Optimum hiziplerinin soyluların üstünlüğüne ilişkin iddiasına ve üst sınıfları destekleyen geleneksel Roma değerlerine karşı hakların aksine, alt sınıf için daha fazla hak sahibi olan Roma’nın Populare ideolojisine sahipti.

Optimate ve Populare’nin birbirleriyle çatışan siyasi partiler olmadıkları, daha ziyade toplumdaki sınıftan bağımsız olarak, birçok insanın kendilerine doğru yöneldikleri siyasal ideolojiler olduğu anlaşılmalıdır. Roma Senatosu ya da diğer Patricia’lardan onay almak yerine, halka destek için başvuruda bulunma kavramı, daha sonra yaşamda Sezar için iyi sonuç verecektir.

Birkaç Romalı, genç Julius Caesar’ı büyük ölçekte başarılı olması ve dünyalarına hükmetmesi muhtemel adam olarak seçecekti. Fakat Roma Senatosuna meydan okuyarak birliklerini Rubicon Nehri’ne yönlendirdiğinde, kendisini çağlardan ayırarak Roma’yı cumhuriyetten imparatorluğa dönüşüm yoluna koydu.

Politikanın ötesinde kalıcı zafer kazanmak için büyük bir askeri zafere ihtiyacı olduğunu biliyordu, bu yüzden günümüz Fransa’sında yaşayan uzun meydan okuyan Galyalı Keltleri fethetmek için yola çıktı. Sezar’ın yedi yıllık Galya seferi 51.C’de zaferle sona erdi. Galyalı lider Vercingetorix, ritüel olarak boğulmadan önce, Roma’da zincirlerle geçildi. Sonuçta, Sezar’ın seferi, Sezar’ı konsül olarak alan Pompey’le büyüyen rekabetini derinleştiren ezici bir zafer olan bir milyondan fazla Galyalı’yı öldürdü ya da köleleştirdi.

23 Bıçak Darbesi ile Öldürüldü.

Sezar, muzaffer olarak, 46C’de Roma’ya döndü. Yönetici olarak Roma için birçok yararlı önlem aldı. Daha geniş katılım için Senato’nun boyutunu arttırdı ve vatandaşı daha fazla yabancıya ulaştırdı. Ayrıca Pompey’in destekçisi Marcus Junius Brutus da dahil olmak üzere rakiplerine müthiş davrandı.

Sezar’ın iddialı gücü siyasal reformla kapılıyordu. 45C’de yaşam için diktatör olduğunu açıkladığında kaderini mühürledi. Sezar’ın zulmünü tehdit etti, Brutus liderliğindeki bir grup komplocu, ona karşı komplo kurdu. 15 Mart tarihinde, MÖ 44, Sezar suikasti 23 kez bıçaklanarak öldürüldü.

Komplocular Sezar’ın kendisini ortadan kaldırmasına rağmen, ne planlarını engelledi ne de cumhuriyeti kurtardı. Belirlenen varisi Octavianus, Sezar’ın düşmanlarını geride bıraktı ve ilk Roma imparatoru oldu. Sezar’ın ebedi zafer arayışına uygun olarak, ölümde son bir ünvan ve haraç kazandı. Senato, kendisine müstakbel ilk Roma’yı yapan, İlahi Julius unvanını verdi.

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
Biyografi.info

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu