Yabancı Erkek Ünlüler

Josh Radnor Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Josh Radnor
Tam adı: Joshua ‘Josh’ Radnor “Josh Radnor ”
Doğum tarihi: 29 Temmuz 1974
Doğum yeri: Columbus, Ohio, ABD
Boyu: 1,82 cm
Burcu: Aslan
Ailesi: Carol Radnor, Alan Radnor
Kardeşleri: Melanie Radnor, Joanna Radnor Vilensky
Mesleği: Aktör, film yapımcısı ve müzisyen
Aktif Yılları: 2000’den günümüze.
imdb-logo
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Josh Radnor Kimdir? Josh Radnor, Amerikalı aktör, film yapımcısı ve müzisyendir. Kült sitcom ‘How I Met Your Mother’daki performansı ile tanınır. Josh oyunculuğa ilk adımını 2000 yılında ‘New York’a Hoş Geldiniz’ dizisinde küçük bir rol oynayarak yaptı. 2001 yılında ‘Not Another Teen Movie’ ile sinemaya adım attı.

Ancak, film kariyeri çok başarılı değildi. Josh Radnor televizyon rollerine odaklandı ve 2005 yılında ‘How I Met Your Mother‘ sitcomunda ‘Ted Mosby‘nin kariyer belirleyici rolünü üstlendi. Sitcom, tüm zamanların en sevilen sitcom’larından biri haline geldi ve Josh’a dünya çapında ün kazandırdı. Josh Radnor’u daha detaylı bir şekilde tanıyalım.

Josh Radnor, 29 Temmuz 1974 yılında Columbus, Ohio’da Alan ve Carol Radnor’un çocuğu olarak dünyaya geldi. Josh Radnor’un annesi lisede rehber öğretmen olarak çalıştı ve babası avukattı. Josh iki kız kardeşi ile birlikte büyüdü. Josh, hem akademik hem de sanatsal olarak her zaman zeki bir öğrenciydi.

Hevesli bir okuyucu ve film bağımlısıydı. Josh Radnor ‘Kahvaltı Kulübü‘ ve ‘Tootsie‘ gibi eleştirmenlerce beğenilen filmleri severdi. Sanata olan derin ilgisi onu okulundaki drama grubuna katılmaya doğru yöneltti.

Josh Yahudi olarak yetiştirildi ve çocukken Yahudi okullarına gitti. Daha sonra ‘Bexley Lisesi’ne gitti ve oyunculuk kariyeri konusunda ciddi bir şekilde yol almak istedi. Ohio’da doğup büyüyen Josh, her zaman sahne sanatlarıyla ilgilendi ve okul ve üniversite yıllarında birçok oyunda yer aldı. Daha sonra bazı oyunlardaki performansı ile prestijli ‘Paul Newman Ödülü‘nü kazandığı ‘Kenyon College‘a katıldı.

Josh Radnor her ne kadar öncelikle bir film yapımcısı ve yazar olmak istese de, oyunculukla da aynı derecede ilgilendi. 1995 yılı baharında Waterford’daki ‘Ulusal Tiyatro Enstitüsü’ne katıldı. Josh orada oyunculuk becerilerini geliştirmeye odaklandı ve kısa süreli programın tamamlanmasının ardından geri kalan üniversite eğitimini ‘Kenyon College’dan tamamlamak için geri döndü. 1996 yılında üniversiteden drama dalında lisans derecesi aldı.

Daha sonra bir film yapımcısı olarak becerilerini geliştirmeye karar verdi ve 1999 yılında oyunculuk alanında yüksek lisans derecesi ile mezun olduğu New York’taki ‘Tisch Sanat Okulu’na katıldı. Bunu takiben, oyunculuk kariyerine gerçek bir şans vermek için New York’a geldi.

2000 yılında Josh, ‘New York’a Hoş Geldiniz‘ dizisinin bir bölümünde ‘Doug‘ rolüyle oyunculuğa adım attı. Küçük bir roldü, ancak performansı biraz görünürlük kazanmayı başardı.

Ertesi yıl, Josh neredeyse ‘Off Centre‘ dizisinde başrol oynayacaktı. Ne yazık ki, dizi yayınlanmadan önce yerini Eddie Kaye Thomas aldı. 2001 senesinde ‘Not Another Teen Movie‘ filminde küçük, isimsiz bir tur rehberi karakteri ile sinemaya adım attı.

Josh, kariyerinin yavaş temposu yüzünden cesareti kırılmak yerine, ‘Law & Order’ ve ‘ER‘ gibi popüler dizilerde küçük rollerde oynamaya devam etmeye karar verdi. Sağlam bir sinema ve televizyon kariyerinin yokluğunda Josh boş durmadı ve diğer aşkı tiyatroya konsantre oldu. 2002 yılında ‘Broadway’deki ilk çıkışını popüler oyun ‘Mezun’un yapımı ile yaptı.

Daha sonra yasal drama dizisi ‘The Court’ta ‘Dylan Hirsch’in yardımcı rolünü oynarken görüldü. Dizinin yayınlanan altı bölümünden üçünde Josh göründü. ‘Miss Match‘ ve ‘Judging Amy‘ gibi dizilerde küçük roller oynamaya devam etti.

2004 yılında ‘Paris Mektubu‘ adlı oyunun tiyatro yapımında başrol oynadı. Aynı zamanda Neil Patrick Harris‘i de canlandırdı. İkisinin de ekrandaki en popüler en iyi arkadaş ikililerinden birini yaratmalarına bir yıl kalmıştı.

Josh daha sonra ‘How I Met Your Mother‘ sitcomunda başrol olan ‘Ted Mosby‘ rolünü üstlendi. Dizi 2005 yılında yayınlanmaya başladı ve anında bir başarı elde etti. Bazı eleştirmenler sitcom’u başka bir kült klasiği olan ‘Friends‘ ile karşılaştırdı ve bu da dizinin birkaç olumsuz eleştiri almasına neden oldu. Ancak zamanla, tepki büyük ölçüde olumlu oldu.

Sitcom, New York’tan beş arkadaşın, kaotik, hızlı tempolu yaşamlarının ortasında aşk ve arkadaşlığın anlamını arayan hayatını canlandırdı. Josh’un canlandırdığı karakter ‘Ted Mosby’ gelecekte çocuklarıyla birlikte oturuyor ve onlara anneleriyle nasıl tanıştığını anlatıyor. Gösterinin çoğu boyunca, ‘Ted’ duygularını her şeye tercih eden umutsuzca romantik bir adam olmaya devam ediyor.

Neil Patrick Harris aynı dizideki ‘Barney Stinson‘ rolüyle büyük beğeni toplarken, Josh ince ifadeleri ve duygusal aralığıyla beğeni topladı. Dizi bir kült hit oldu ve birçok ödül kazandı.

How I Met Your Mother‘ın müthiş başarısı, Josh’un yönetmenlik ve yazarlık aşkını sürdürmesine izin verdi. 2010 yılında kendisi ve Malin Akerman’ın başrollerde yer aldığı ‘HappythankyoumorePlease‘ adlı bir komedi-drama filmi yazıp yönetti. Film, ‘Sundance Film Festivali’nde prömiyer yaptı ve ‘İzleyici Ödülü’nü kazandı. Ayrıca film ‘Büyük Jüri Ödülü’ne aday gösterildi.

Filmin kritik ve ticari başarısı, Josh’un bir sanatçı olarak ne kadar cesaretli olduğunu kanıtladı. İkinci yönetmenlik girişimi olan ‘Liberal Arts’ ile değerini bir kez daha kanıtladı.

‘Liberal Arts’ 2012’de gösterime girdi ve ‘Sundance Film Festivalinde ilk kez gösterildi. Filmde Josh, 19 yaşındaki bir kıza aşık bir üniversite profesörü olarak yer aldı. Josh tarafından yazılan ve yönetilen film, büyük ölçüde olumlu eleştiriler aldı ve bir gişe rekoru kırdı. 2013’te Josh, ‘Afternoon Delight’ filminde başrollerden birini oynadı. Bu, Josh’un ‘Sundance Film Festivali’nde galası yapılan üçüncü filmiydi. Serbest bırakıldıktan sonra, geniş eleştiriler aldı.

2018‘de Josh, komedi-drama filmi ‘Social Animals‘da rol aldı. Film eleştirmenlerden karışık eleştiriler aldı. Josh ayrıca yetişkin animasyon dizisi ‘Family Guy’daki ‘Ted Mosby’ karakterine de ses vermiştir. Son zamanlarda ‘Mercy Street‘ ve ‘Rise‘ dizilerinde başrol oynadı.

Josh Radnor Özel Hayatı

Josh Radnor, Ortodoks görüşleri beslemek ile ilgili suçlamaların ortasında, liberal bir evde büyüdüğünü ve tamamen ifade özgürlüğünden yana olduğunu iddia etti.

Josh rolleri konusunda seçiciydi. Genellikle How I Met Your Mother‘ daki ‘Ted‘ karakterine benzer roller alır. Dizi sona erdiği için insanların ‘Ted’i unutmasını istiyor.

Josh Radnor, Minka Kelly ve Demi Lovato ile çıktı. Ayrıca geçmişte Lindsay Price ile çıktı. Lindsay, ‘How I Met Your Mother‘ programında konuk olarak yer aldı.

Josh Radnor Filmleri

 1. 2001 Not Another Teen Movie / Tour Guide
 2. 2010 Happythankyoumoreplease / Sam Wexler
 3. 2012 Liberal Arts / Jesse Fisher
 4. 2013 Afternoon Delight / Jeff
 5. 2013 The Galapagos Affair: Satan Came to Eden / John Garth

Josh Radnor Televizyon

 1. 2000 Welcome to New York / Doug
 2. 2002 Law & Order / Robert Kitson
 3. 2002 The Court / Dylan Hirsch
 4. 2003 ER / Keith
 5. 2003 Six Feet Under / Will Jaffe
 6. 2003 Miss Match / Andrew
 7. 2005 Judging Amy / Justin Barr
 8. 2005-2014 How I Met Your Mother / Ted Mosby
 9. 2007-2009 Family Guy / Ted Mosby (ses)
 10. 2016 Mercy Street / Jedediah Foster

Josh Radnor Tiyatro

 1. 2002 The Graduate / Benjamin Braddock – Plymouth Tiyatrosu
 2. 2004 The Paris Letter / Sam Arlen – Young Sandy – Kirk Douglas Tiyatrosu
 3. 2011 She Loves Me / Georg Nowack – Roundabout Tiyatro Şirketi
 4. 2014-2015 Disgraced / Isaac – Lyceum Tiyatrosu
 5. 2016 The Babylon Line / Aaron Port – Lincoln Center
 6. 2018 Little Shop of Horrors / Seymour Krelborn – Kennedy Center

Videoları

Fotoğrafları

 

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu