MaksatSpor
Trend

Jonglörlük Nedir? Nasıl Yapılır?

Jonglörlük Nelere Fayda Sağlar?

instagram takipçi hilesi

Jonglörlük Nedir? Jonglörlük, denge ve dikkate dayanan refleks hareketlerinin gelişmesi sonucunda 3 ya da daha fazla topun havaya atılıp tutulabilmesi becerisine dayanır. Uygulamanın adı Jonglaj, uygulayan kişiye ise jonglör denilir. Sahne sanatlarında sirk gibi gösterilerde daha fazla kullanılan bu uygulama ayrıca hobi olarak bazı insanlar tarafından uygulanmaktadır.
jonglor nedir e1598956333316
Yapılan araştırmalarda karmaşık gibi görünen top yakalama işleminin kişinin beyin yapısının gelişmesinde yarar sağladığı açıklanmıştır. Beyin yapılarının ölçülmesi için bazı denekler kullanılarak su moleküllerinin hareketlerini tespit eden cihazlar sayesinde taramaya geçen denekler de beyinde bulunan maddenin 5 kat artması tespit edilmiştir. İleri ki yaşlarda ortaya çıkabilen parkinson ve Alzhimer gibi rahatsızlıkların beynin kullanılmamasından kaynaklandığı düşünülmektedir.

Bu uygulamalarda karmaşık bir şekilde yapılan topların atılması tutulması sayesinde kontrol mekanizması refleks, nesnenin kontrolü,dikkat ve dengenin kullanılması ile beynin çalışmayan kısımlarının da faaliyette olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra motor becerisi ve ince motor becerilerinin de artması durumları görülür.

jonglorluk nedir. e1598956423248

Jonglörlük uygulamasında Elde edilen Kazanımlar

Jonglörlük beynin hem sol hemde sağ tarafının kullanılmasını sağlayarak konuların bütünlüğünü görebilmeniz de yararlı olur. Hızlı karar alabilmede sorun çözme,riske girme somut ve soyut düşünmede becerilerin artmasında etkili olur.

Beynin beyaz maddesinin artmasında yardımcı olarak günlük iş hayatınızda kalite ve verimin artmasında rol oynar . İşinize adapte olmak dikkat eksikliğinin giderilmesi ve konsantrasyon düşüklüğünün giderilmesinde yaşanan adapte olamama gibi rahatsızlıkların giderilmesinde işe yarar.

Beyinde bulunan Hipokampüs ve Amigdala bölgelerinde kontrolü sağlayarak görevlerinizin tam olarak yerine getirilmesinde beceri kazandırır. Olaylara üst bilişin sayesinde farklı açılarla bakma yeteneği kazandırır.

sosyal açıdan kişilerde hoşgörü, iletişim kurabilme empati gibi duyguların gelişmesinde katkı sağlar. Stres kontrolü ve yönetiminde  beyindeki korteks kalınlığının yararı olmaktadır. Dikkat yükselmesi ve yeni durumları kabullenmeyi sağlamada faydası büyüktür.

Postür bozukluğunu hareketler sayesinde yeni deneyim ve durumları kabul etmesinde yarar sağlar.Çalışma saatleri uzun olsa da performansta düşüklük yaşanmaz.Orijinal fikirlerin ortaya çıkmasında etkilidir.

Hataların faydaya dönüşme becerisinde katkı sağlar. Özgüven gelişiminde yararlıdır.İşinize daha çok yoğunlaşma ve odaklaşma da yardımcıdır. Serotonin salgısını artırır.

jonglor e1598956503636

Jonglörlük Nasıl Yapılır?

Jonglörlük yapmak isteyenler bu işi pratik yaparak ve öğrenerek yapabilirler. Bu işi meslek haline getirmek isteyenlere bazı hocalar uygulamalı şekilde egzersiz yaptırarak ders vermektedir .Bunlardan biri Serdar Güven egzersizleri çalıştırarak uygulamayı yapmak isteyenlere topların yardımı ile egzersizler sayesinde yapmanız mümkündür. Jonglörlük  topları bazı sitelerde satılmaktadır.

İlgili videolar

Selma

Sağlık kurumları işletmeciliği önlisans mezunuyum yazmayı ve araştırmayı seviyorum özellikle sağlık konularını yazmaktan büyük keyif alıyorum zaman zaman farklı konuları da okuyucularımla paylaşacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu