Yabancı Kadın Ünlüler

Jessica Simpson Kimdir?

instagram takipçi hilesi

jessica simpson 9
Tam adı: Jessica Ann Simpson
Doğum tarihi: 10 Temmuz 1980
Doğum yeri: Abilene, Teksas, ABD
Boyu: 1,61 cm
Burcu: Yengeç
Ailesi: Joe Simpson, Tina Ann Drew
Eşi: Eric Johnson (e. 2014), Nick Lachey (e. 2002–2006)
Çocuk (ları): Maxwell Drew Johnson, Ace Knute Johnson, Birdie Mae Johnson
Mesleği: Şarkıcı, oyuncu ve iş kadını
Aktif Yılları: 1999’dan günümüze
imdb-logo
youtube-chanelyoutube musicdeezer logo mbApple Music'de dinleSpotify'den dinle
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabitiktok

Hakkında

Jessica Simpson Kimdir? Jessica Simpson, Amerikalı şarkıcı, realite TV yıldızı, oyuncu ve aynı zamanda iş kadınıdır. İlk stüdyo albümü olan ‘Sweet Kisses‘in yayınlanmasının ardından ün kazandı. 12 yaşında ona saflık yüzüğünü takan bir Baptist papazın çocuğu olarak dünyaya geldi ve başlangıçta onu Britney Spears ve Christina Aguilera gibi çağdaş yıldızlar ile taban tabana zıt hale getiren bir “cinsiyet karşıtı çekicilik” imajı oluşturdu.

Bununla birlikte, ilk albümünün dünya çapındaki dört milyon satışından memnun olmayan Simpson ‘Columbia Records‘, rastgele şarkılar söylediği ve kışkırtıcı giysiler giydiği bir sonraki albümü ‘Irresistible‘ için imajını büyük ölçüde değiştirdi.

Simpson’ın yeni imajı hem hayranları hem de eleştirmenleri etkilemeyi başaramadı. Jessica Simpson Nick Lachey ile evliliğinin ardından, MTV realite şovu ‘Newlyweds: Nick and Jessica‘da yer alması ve yeni albümü ‘In This Skin‘in yayınlanması onu bir seks sembolü haline getirdi.

Albüm sonunda Simpson’ın en başarılı eseri olurken, sonraki albümleri ve filmleri ticari olarak başarısız oldu. İlginç bir şekilde ise Jessica giyim serisi ve aksesuar koleksiyonu sayesinde bir iş kadını olarak başarıya ulaşmayı başardı.

Jessica Simpson, 10 Temmuz 1980 tarihinde Abilene, Teksas, ABD‘de Jessica Ann Johnson olarak Baptist bakan JosephJoeSimpson ve eşi Tina Ann‘in çocuğu olarak dünyaya geldi. Simpson’ın aynı zamanda şarkıcı-söz yazarı ve aktris olan Ashlee Simpson adında küçük bir kız kardeşi vardır.

Jessica, tiyatro ile ilgilenmeye başladığı Teksas, Richardson‘daki ‘JJ Pearce Lisesi‘ne kaydoldu. Ancak, üçüncü yılında müzik ile uğraşmak için okulu bıraktı ve daha sonra GED sınavını tamamladı.

Jessica bir çocukken, aile, babasının işinin doğası gereği sık sık taşındı ve sonunda Teksas’a yerleşti. Ayrıca kilise korosunda şarkı söyledi ve müziğe olan tutkusunu keşfetti. Daha sonra ise 11 yaşındayken şarkıcı olmaya karar verdi.

Jessica Simpson Kariyeri

Jessica Simpson, 12 yaşındayken dünya çapındaki yetenek arama yarışması olan ‘The Mickey Mouse Club‘ için başarılı bir şekilde seçmelere katıldı, ‘Amazing Grace‘ şarkısını söyledi ve ‘Ice Ice Baby‘ eşliğinde dans etti. Sonunda Britney Spears, Christina Aguilera ve Justin Timberlake ile birlikte altı finalistten biri oldu, ancak gerginlik nedeni ile son seçmelerde iyi performans gösteremedi.

Neyse ki Jessica’ya ikinci şansı birkaç hafta içinde kilise korosunda sahne alırken geldi. Bir gospel şirketi kurmak üzere olan bir konuk konuşmacı, Jessica’yı seçmelere davet etti ve Whitney Houston‘ın ‘Seni Her Zaman Seveceğim‘ versiyonunu yorumunu dinledikten sonra onu imzaladı.

Sonraki birkaç yıl ‘Proclaim Records‘ ile çalıştı ve plak şirketi iflas ettiği için yayınlanmayan ilk albümü olan ‘Jessica‘yı kaydetti. 1994 yılında, Jessica’nın büyükannesi albümün birkaç nüshasının piyasaya sürülmesini finanse etti. Bu kopyalar ise çeşitli plak şirketlerine demo olarak gönderildi.

Columbia Records‘un başkanı olan Tommy Mottola, onu 1997 yılında imzaladı. Tarzı ise Spears ve Aguilera gibi çağdaş şarkıcıların aksineydi.

28 Eylül 1999 tarihinde ilk single’ı ‘I Wanna Love You Forever‘ ile müzik endüstrisine girdi ve ABDBillboard Hot 100‘ listesinde 3 numaraya kadar yükseldi.

İlk stüdyo albümü ‘Sweet Kisses‘ı 23 Kasım 1999 tarihinde çıkardı. O zamanki erkek arkadaşı olan Nick Lachey, ‘I Think I’m in Love with You‘ adlı single’da yer aldı. Başlık parçası ‘Sweet Kisses‘ ise ‘Billboard 200‘de 25’e kadar yükseldi.

Plak şirketinin önerisi üzerine, 2001 yılında çıkan ikinci albümü olan ‘Irresistible‘ için imajını değiştirdi. Albüm, ‘Billboard 200‘de 6 numaradan çıkış yaptı, fakat ticari olarak daha az başarılı oldu ve ilk single’ı cinsel temalar nedeni ile eleştirildi.

2002 yılında Lachey ile evlendikten sonra ‘Sweetest Sin‘ adlı parçayı çıkardı. Single ticari olarak başarısız olunca, aynı zamanda Jessica’nın menajeri olan babası, çiftin oynadığı bir realite şovu sundu. Ardından, ‘Newlyweds: Nick and Jessica19 Ağustos 2003 tarihinde MTV‘de prömiyer yaptı.

Realite şovu, ‘Billboard 200‘de 10 numaraya kadar yükselen üçüncü stüdyo albümü olan ‘In This Skin‘in tanıtımına yardımcı oldu. Daha sonra 2004 yılında albümün satışlarını artıran ‘Take My Breath Away‘ ve ‘Angels‘ gibi birkaç cover şarkı ile albümü yeniden yayınladı.

Yine 2004 yılında ‘ReJoyce: Noel Albümü‘nü çıkardı. 2004-2005 yıllarında kocası ile birlikte kız kardeşinin reality TV dizisi ‘The Ashlee Simpson Show‘da yer aldı.

2005 yılında ise en başarılı ünlü moda markalarından biri haline gelen ‘The Jessica Simpson Collection‘ adlı giyim serisini piyasaya sürdü.

Beyaz perdedeki ilk çıkışını 2005 yapımı olan ‘The Dukes of Hazzard‘ filminde ‘Daisy Duke‘ oynayarak yaptı ve kendisi için ‘These Boots Are Made For Walkin‘ şarkısını da kaydetti. Şarkı ‘Billboard Hot 100‘de 14 numaraya kadar yükseldi, fakat şarkının klibi açık kıyafeti nedeni ile eleştirildi.

2006 yılında ‘Epic Records‘ ile yeni bir plak anlaşması imzaladı ve orta düzeyde ticari başarı elde eden son albümleri olan beşinci stüdyo albümü olan ‘A Public Affair‘i çıkardı. Her ikisi de flop olarak kabul edilen ‘Do You Know‘ (2008) ve ‘Mutlu Noeller‘ (2010) adlı iki stüdyo albümü daha yayınlamaya devam etti.

Bu süre zarfında Jessica Simpson birkaç filmde de rol aldı. Bu filmler arasında ise; ‘Ayın Çalışanı‘ (2006), ‘Blonde Ambition‘ (2007) ve ‘Private Valentine: Blonde & Dangerous‘ (2008) yer alıyor. Bu filmlerin hiçbiri maalesef gişede başarılı olamadı.

Ancak, dünyayı dolaştığını ve farklı güzellik algıları aradığını gören 2010 VH1 belgesel dizisi olan ‘The Price of Beauty‘ başarılı oldu. 2018 yılında ise ‘Ashlee + Evan‘ adlı bir realite televizyon dizisinde görüldü.

Jessica Simpson Özel Hayatı

Jessica Simpson, 1998 yılında bir Noel partisinde tanıştıktan sonra ‘98 Degrees‘ şarkıcısı Nick Lachey ile çıkmaya başladı. 2002 yılında çokça duyurulan düğünleri ve ardından bir realite TV şovunda göründükten sonra, 2005 yılında ayrıldılar.

2007 yılında ‘Dallas Cowboys‘ oyun kurucusu Tony Romo ile çıkmaya başladı. Ancak, o zamanki Başkan George W. Bush da dahil olmak üzere ‘Dallas Cowboys‘ hayranları, kötü performansından dolayı onu suçladılar ve bu da sonunda 2009 yılında ayrılmalarına neden oldu.

2010 yılında ise emekli NFL sıkı tarafı Eric Johnson ile yeni bir ilişki kurdu ve onunla nişanlandı. İlk çocukları Maxwell Drew Johnson adlı bir kızı 1 Mayıs 2012 tarihinde doğdu. Jessica, 30 Haziran 2013 tarihinde oğlu Ace Knute Johnson‘ı dünyaya getirdi.

Simpson ve Johnson, 2014 yılında California‘da evlendi. Jessica Simpson, üçüncü çocuğu kızı Birdie Mae Johnson’ı ise 2019 yılında doğdu.

Jessica Simpson Ödülleri

Jessica Simpson’ın üç şarkısı 2000, 2001 ve 2003 yıllarında ‘Billboard Müzik Ödülleri‘nde ‘En İyi 100 Yıl Sonu Ödülleri‘ listesine girdi. Ayrıca iki ‘Halkın Seçimi Ödülü‘, yedi ‘Teen Choice Ödülü‘ ve bir ‘BMI Ödülü‘ kazanmıştır.

Ayrıca Simpson FHM dergisinin ‘dünyanın en seksi 100 kadını‘ listesinde yer aldı. Ayrıca Jessica ‘Maxim‘ dergisinin ‘Hot 100‘ listesinde de yer aldı. 2004 yılından 2008 yılına kadar ‘People‘ dergisinin ‘En Güzel 50 Kişi‘ listesinde yer aldı.

Jessica Simpson Albümleri

 1. 1999 Sweet Kisses
 2. 2001 Irresistible
 3. 2002 This Is the Remix
 4. 2003 In This Skin
 5. 2004 Rejoyce: The Christmas Album
 6. 2006 A Public Affair
 7. 2008 Do You Know
 8. 2010 Happy Christmas

Jessica Simpson Filmleri

 1. 2005 The Dukes of Hazzard / Daisy Duke
 2. 2006 Employee of the Month / Amy Renfroe
 3. 2007 Blonde Ambition / Katie Gregerstitch
 4. 2008 Major Movie Star / Megan Valentine
 5. 2009 The Witness
 6. 2010 Thundercats: The Movie / Cheetara

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu