Yabancı Kadın Ünlüler

Jennifer Connelly Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Jennifer Connelly
Tam adı: Jennifer Lynn Connelly (Jennifer Connelly)
Doğum tarihi: 12 Aralık 1970
Doğum yeri: Cairo, New York, Amerika Birleşik Devletleri
Boyu: 1.69 cm
Kilosu: 53 kg
Burcu: Yay
Ailesi: Gerard Connelly , Eileen Connelly
Eşi: Paul Bettany (m. 2003)
Çocuk (ları): Kai Dugan , Stellan Bettany , Agnes Lark Bettany
Mesleği: Aktris
Aktif Yılları: 1984’den günümüze
imdb-logo
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Jennifer Connelly Kimdir? Jennifer Lynn Connelly, sektörde çok genç başlayan ve onu çok büyüten Amerikalı bir aktristir. Çocuk modelliğine 10 yaşında, babasının arkadaşı, onun güzel görünümünü basılı ve televizyon reklamlarında kullanmak için Connelly ailesinin peşine düştüğünde başladı.

Hollywood filmlerinde ilk kez görünmesi için bir bale yapması istendi. Connelly, İtalyan filmlerinde ve İngilizce filmlerde başrollerini yalnızca gençken alabildi. Yavaş ve kademeli olarak sektörde kendine bir iz bırakıyordu ama filmlerdeki tüm dikkat ve yıldırıcı çalışma onu bunalttı ve bir ara verip Stanford Üniversitesi‘nde drama okumaya karar verdi.

Film kariyerinin çığır açan rolü olan ‘Requiem for a Dream‘ filminde yer aldı ve bundan sonra da ‘A Beautiful Mind‘, ‘Blood Diamond‘ vb. filmlerinde yer aldı. ‘A Beautiful Mind‘ filmi ile Connelly Akademi Ödülü, Altın Küre ve BAFTA gibi prestijli ödüller ile onurlandırıldı. Filmde canlandırdığı ‘Alicia Nash‘ karakteri eleştirmenlerce çok iyi karşılandı.

Jennifer Connelly, 12 Aralık 1970 tarihinde Cairo, New York’ta Ilene ve Gerard Connelly’nin çocuğu olarak dünyaya geldi. Jennifer’ın babası bir giyim imalatçısı ve annesi bir antika satıcısıydı. Connelly, Saint Ann’in okuluna gittiği Brooklyn Heights’ta büyüdü.

Jennifer Connelly Kariyeri

Jennifer Connelly, 10 yaşındayken babasının bir arkadaşının önerisi ile çocuk model olarak seçmelere katıldı. Modellik kariyeri Ford Modeling Agency ile başladı ve çeşitli dergilerin ve Japon pop şarkılarının kapağında yer aldı.

1984 yılında Connelly ilk kez bir Hollywood filmi olan ‘Bir Zamanlar Amerika’da‘ filminde rol aldı. Filmde Connelly bir bale rutinini gerçekleştirdi. Aynı zamanda televizyonda da ilk kez sahneye çıktı.

Connelly, ilk başrollerini 1985 yılında İtalyan korku filmi olan ‘Phenomena‘ ve ‘Cennette Yedi Dakika‘ ile aldı. Bu filmler Connelly’nin imajı için harikalar yaratmadı ama ona gerekli medya teşhirini ve ilgisini sağladı.

1986 yılında Connelly, ‘Labyrinth‘ adlı fantastik filmde bir genci canlandırdı. Filmdeki performansı çok eleştirildi ve film gişede bomba gibi patladı ama sonra bir kült film oldu.

Okula geri dönmek ve oyunculuk kariyeri büyüdükçe bazı şeyleri anlamlandırmak için oyunculuğa biraz ara verdi. Connelly, İngilizce öğrenmek için 1988 yılında Yale‘e katıldı ve daha sonra drama okumak için Stanford‘a katıldı. 1990 yılında, Connelly’nin ailesi onu filmlere geri dönmesi için teşvik etti ve o ‘The Hot Spot‘ta oynamak için Stanford’dan ayrıldı. Film ticari başarı elde edemese de Jennifer’ın filmdeki performansı eleştirmenlerin beğenisini kazandı.

Connelly’nin bir sonraki büyük filmleri ise 1991 yılında gösterime girdi. Frank Whaley ve Disney‘in “The Rocketeer“ında rol aldığı romantik komedi “Kariyer Fırsatları“nda da yer aldı. Her iki film de maalesef kariyerini yeni zirvelere taşıyamadı. 1996 yılında Connelly, rol arkadaşı John Malkovich ile gizemli bir şekilde öldürülen metresi rolünü oynadığı ‘Mulholland Falls‘ filminde en tartışmalı mahrem sahneyi paylaştı.

Jennifer Connelly ticari sinemaya ara verdi ve düşük bütçeli bir film olan ‘Inventing the Abbotts‘u çekti ve eleştirmenlerce beğenildi. Ertesi yıl ‘Dark City‘ filminde rol aldı ve ‘femme fatale Emma‘ rolü ile herkesi büyüledi. 2000 yılında, kariyerinin çığır açan filmi olarak kabul edilen ‘Requiem for a Dream‘de yer aldı. Connelly filmde bağımlı olan ve fahişe olan bir kadının duygusal olarak yükseltilmiş ve zor rolünü oynadı.

Ardından, 2001 yılında Connelly’nin hayatındaki en önemli film olan ve şizofrenik matematikçi John Nash‘in karısı Alicia Nash rolünü oynadığı ‘A Beautiful Mind‘ geldi. Bunun için Jennifer, OscarAltın Küre ve BAFTA kazandı.

2003 yılında ‘The Hulk‘u çekti ve bir bilim adamı ve ana kahramanın eski kız arkadaşı olan Betty Rose rolünü oynadı. Connelly, Ang Lee‘nin Marvel Comics süper kahramanına alışılmadık yaklaşımı nedeni ile filmle ilgilenmeye başladı. 2003 yılında yazar Andre Dubus III‘ün bir romanından uyarlanan ‘House of Sand and Fog‘u yaptı. Connelly, kendini kaybolmuş ve yalnız hisseden terk edilmiş bir eş rolünü oynadı.

İki yıl sinemadan uzak kaldıktan sonra 2005 senesinde Connelly’nin ‘Dark Water‘ı çıktı.

Kate Winslet ile birlikte ‘Little Children‘ ve Leonardo DiCaprio ile birlikte de ‘Blood Diamond‘ gibi filmlerde rol aldığı 2006 senesi, Connelly’nin film kariyerinde yaratıcı bir şekilde tatmin edici bir yıl oldu. Ve her iki film de birden fazla Akademi Ödülü‘ne aday gösterildi.

2007 yılındaki ‘Rezervasyon Yolu‘, Connelly’ye oyunculuk becerilerini ciddi bir aktris olarak kanıtlaması için bir fırsat daha verdi. Filmde Connelly, Joaquin Phoenix ile birlikte rol aldı. Oynadığı karakter, daha önce oynadığı karakterlerden çok daha güçlüydü.

2008 yılında Connelly, Keanu Reeves ile birlikte ‘The Day The Earth Stood Still‘i oynadı ve ertesi yıl, Jennifer AnistonDrew Barrymore, vb. ile birlikte hafif bir romantik komedi filmi olan ‘He’s Just Not That Into You‘da rol aldı. Connelly, 2009 yılında Charles Darwin‘in hayatına dayanan bir film olan drama biyografisi ‘Creation‘da rol aldı. Darwin’in fikirlerine karşı çıkan ve kızının ölümü ile mücadele eden karısı rolünü oynadı.

2010 yılında Connelly, Dustin Lance Black‘in ‘Virginia‘sını yaptı. Filmin yalnızca sınırlı bir sinema gösterimi alması amaçlanmıştı ve Jennifer’ın zihinsel olarak dengesiz bir kadın olarak gösterdiği performans eleştirmenler tarafından çok iyi karşılandı.

Connelly, 2011 yılında Vince Vaughn ile birlikte oynadığı ‘The Dilemma‘ adlı bir komedi girişimine başladı. Aynı yıl Connelly, Pierce Brosnan ve Greg Kinnear ile birlikte ‘Salvation Boulevard‘ adlı dini hicivli bir komedi-gerilim filmi çekti. 2020 yılından itibaren de Netflix dizisi olan ‘Snowpiercer‘da oynamaya başladı.

Jennifer Connelly Özel Hayatı

2003 yılında Jennifer Connelly, ‘A Beautiful Mind‘ setlerinde tanıştıktan sonra aktör Paul Bettany ile evlendi. Çiftin birlikte Stellan ve Agnes Lark adında iki çocuğu var. Ayrıca Jennifer’ın David Dugan‘dan da Kai adında bir oğlu var.

Jennifer Connelly, 2005 yılında Uluslararası Af Örgütü İnsan Hakları Eğitimi Elçisi seçildi. Connelly ayrıca Revlon kozmetiklerinin ve Paris moda evi Balenciaga‘nın da yüzüdür.

Jennifer Connelly Ödülleri

Jennifer Connelly, “Blood Diamond“, “Little Children“, “Reservation Road” gibi birçok film ile eleştirmenlerce beğenilmiş olsa da, ona Akademi ÖdülüAltın Küre ve BAFTA kazandıran Ron Howard‘ın “A Beautiful Mind” filmiydi.

Jennifer Connelly Filmleri

 1. 1984 Bir Zamanlar Amerika / Genç Deborah Gelly
 2. 1984 Phenomena / Jennifer Corvino
 3. 1985 Seven Minutes in Heaven / Natalie Becker
 4. 1986 Labyrinth / Sarah Willias
 5. 1988 Ballet / Claire Hamilton – Natalie Horvath
 6. 1988 Some Girls / Gabriella d’Arc
 7. 1990 The Hot Spot  / Gloria Harper
 8. 1991 Career Opportunities / Josie McClellan
 9. 1991 The Rocketeer / Jenny Blake
 10. 1992 The Heart of Justice / Emma Burgess
 11. 1994 Of Love and Shadows / Irene
 12. 1995 Higher Learning / Taryn
 13. 1996 Mulholland Falls / Allison Pond
 14. 1996 Far Harbor / Ellie
 15. 1997 Inventing the Abbotts / Eleanor Abbott
 16. 1998 Dark City / Emma Murdoch / Anna
 17. 2000 Waking the Dead / Sarah Williams
 18. 2000 Requiem for a Dream / Marion Silver
 19. 2000 Pollock / Ruth Kligman
 20. 2001 A Beautiful Mind / Alicia Nash
 21. 2003 Hulk / Betty Ross
 22. 2003 House of Sand and Fog / Kathy Nicolo
 23. 2005 Dark Water / Dahlia Williams
 24. 2006 Little Children / Kathy Adamson
 25. 2006 Blood Diamond / Maddy Bowen
 26. 2007 Reservation Road / Grace Learner
 27. 2008 The Day the Earth Stood Still / Helen Benson
 28. 2009 He’s Just Not That Into You / Janine
 29. 2009 9 / 7 (ses)
 30. 2009 Creation / Emma Darwin
 31. 2010 What’s Wrong with Virginia / Virginia
 32. 2011 The Dilemma / Beth
 33. 2011 Salvation Boulevard / Gwen Vanderveer
 34. 2013 Writers / Erica
 35. 2014 Nuh / Nuh’un eşi
 36. 2020 Top Gun: Maverick
 37. 2020 Snowpiercer / Melanie Cavill

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu