Yabancı Erkek Ünlüler

Jake Gyllenhaal Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Jake Gyllenhaal
Tam adı: Jacob Benjamin Gyllenhaal “Jake Gyllenhaal ”
Doğum tarihi: 19 Aralık 1980
Doğum yeri: Los Angeles, Kaliforniya, ABD
Boyu: 1,82 cm
Burcu: Yay
Ailesi: Stephen Gyllenhaal, Naomi Foner Gyllenhaal
Kardeşi: Maggie Gyllenhaal
Mesleği: Aktör
Aktif Yılları: 1991’den günümüze
imdb-logo
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Jake Gyllenhaal Kimdir? Jacob Benjamin “Jake” Gyllenhaal Amerikalı bir aktördür. Kendisine En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Akademi ödülü adaylığı kazandıran epik romantik drama ‘Brokeback Mountain‘‘daki Jack Twist rolü ile tanınan bir aktördür.

Bir zamanlar ‘People‘ dergisi tarafından “En Güzel 50 İnsan” arasında gösterilen yakışıklı oyuncu, Hollywood’daki o güzel yüzlerden biri olarak klişeleştirilmemek için elinden geleni yapmaktadır. Jake Gyllenhaal ister **“Donnie Dorkie“**deki psikolojik olarak sorunlu genç, isterse **“Brokeback Mountain“**daki cinselliği konusunda kafası karışmış bir adam olsun, oyunculuk becerilerini keşfetmesine olanak tanıyan alışılmadık roller seçmesi ile tanınır.

Bir film yönetmeni ve senaristinin oğlu olan Jake’in oyunculuk ve beyaz perdeye olan tutkusu doğal, hatta önceden belirlenmiş gibi görünüyor. Ailesinin film endüstrisi ile yakın bağlantılarına rağmen, ebeveynleri Jake’inde herkes kadar normal bir şekilde yetişmesini sağladı. Bir genç olarak, bir sığınakta gönüllü olarak çalışmaya ve diğer tipik gençler gibi yaz işlerinde çalışmaya zorlandı.

Bu olaylar Jake’e sıkı çalışma ve mesleki etik konusunda yüksek bir saygı uyandırdı. Jake Gyllenhaal’ın ilk filmlerinden biri olan ‘Donnie Dorkie‘ o zamandan beri büyük bir kült favorisi haline geldi. Bir filminde Jake Gyllenhaal eşcinsel bir karakteri hassas bir şekilde canlandırması nedeni ile gey ve biseksüel gruplar arasında büyük bir hayran kitlesine sahiptir.

Jake Gyllenhaal film yönetmeni Stephen Gyllenhaal ve senarist Naomi Foner’ın oğlu olarak 19 Aralık 1980 yılında ABD’nin Kaliforniya eyaletinde dünyaya gelmiştir. Jake ailesinin meslekleri nedeni ile çocukluğundan beri film endüstrisine her zaman yakındı. Ailesi onun normal bir şekilde yetişmesini istemiştir. Bu yüzden Jake’in evsizler barınağında gönüllü olması ve gençken yaz işlerinde çalışması için ısrar ettiler.

Jake Gyllenhaal gençliğinde babasının yapımcılığını üstlendiği filmlerde sık sık rol aldı. Ailesi, Jake’in diğer film rolleri için de seçmelere girmesine izin verdi. Ancak seçilse bile kendisinin oynamasına izin vermedi.

1998 yılında mezun olduğu Los Angeles’taki Harvard-Westlake Okulu’nda eğitim gördü. Jake Gyllenhaal doğu dinleri ve felsefesi okumak için Columbia Üniversitesi’ne gitti ancak oyunculuk kariyerine odaklanmak için iki yıl sonra okulu bıraktı.

1999 yılında **‘Ekim Gökyüzü‘**nde ki ilk başrolünde, bir kömür madencisinin oğlu olan ve katıksız azmi ve sıkı çalışmasıyla NASA mühendisi olan Homer Hickam’ı canlandırdı. Film büyük bir hit haline geldi ve rolü onun ‘çıkış performansı‘ olarak övüldü.

2001 yılında ikinci büyük filmi **‘Donnie Darko‘**da rol aldı. Jake Gyllenhaal ölümden kıl payı kurtulduktan sonra kendisine dünyanın sonunun geldiğini söyleyen Frank adında devasa bir tavşanı tekrarlayan vizyonları olan sorunlu bir genci canlandırdı. Film bir kült bir hit oldu.

2004 yılında küresel ısınmanın yıkıcı etkilerinin bir dizi aşırı hava olayında gösterildiği bilim kurgu felaket filmi ‘Yarından Sonra‘ filminde Sam Hall’u canlandırdı. ‘Yarından Sonra‘ filmi ticari olarak büyük bir başarı elde etti.

2005 yılı Jake Gyllenhaal’ın kariyeri için harika bir yıldı. Epik romantizm **‘Broekback Mountain‘**da Jake başka bir erkekle karmaşık bir romantik ve cinsel ilişki geliştiren Jack Twist’i canlandırdı. Bu rolü kabul etmesi ve diğer bazı aktörlerin eşcinsel teması nedeniyle bu rolü reddettiği için hassas bir şekilde tasvir etmesi onun adına cesur bir hareketti. Bu filmdeki performansı ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülü’ne aday gösterildi.

2005 senesinde iki başarılı filmde daha rol aldı. Jamie Foxx ve Chris Cooper‘ın da rol aldığı biyografik drama savaş filmi olan **‘Jarhead’**de Andrew‘u canlandırdı. Jake Gyllenhaal, Anthony Hopkins ve Gwyneth Paltrow ile birlikte ‘Proof‘ adlı drama filminde Harold Dobbs olarak rol aldı.

2007 yılında San Francisco Körfez Bölgesi’nde birkaç kişiyi öldüren ‘Zodiac‘ olarak bilinen kötü şöhretli seri katilin insan avına dayanan gizemli gerilim filmi **‘Zodiac‘**ta suç muhabiri Robert Graysmith‘i canlandırdı.

Ana oyuncu kadrosunda Tobey Maguire ve Natalie Portman‘ın da bulunduğu 2009 yılı gerilim filmi **‘Brothers‘**da rol aldı. Bu film Homeros’un epik şiiri **‘The Odyssey‘**den esinlenerek Afganistan ve Danimarka’da geçmiştir.

Romantik komedi **‘Love & Other Drugs‘**da (2010), daha önce **‘Brokeback Mountain‘**da birlikte rol aldığı Anne Hathaway ile birlikte yer aldı. Film, Jamie Reidy‘nin kurgusal kitabı olan **“Hard Sell: The Evolution of a Viagra Salesman“**a dayanıyordu.

Jake Gyllenhaal Özel Hayatı

Jake Gyllenhaal, Kirsten Dunst, Reese Witherspoon ve Taylor Swift gibi birçok güzel kadınla çıkmış, çok aranan bir bekardır. Jake annesine, babasına ve kız kardeşine çok yakındır.

Tüm ailesi ile birlikte Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’ni destekliyor. Jake Gyllenhaal düzenli olarak geri dönüşüm yapıyor ve ‘Geleceğin Ormanları‘ programını destekliyor. Ayrıca, televizyon bağış kampanyası olan ‘Stand Up To Cancer‘ aracılığıyla kanser araştırmaları için para toplanmasına yardımcı oluyor.

Jake Gyllenhaal Ödülleri

2005 yılında **‘Brokeback Mountain‘**daki Jack Twist rolüyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu National Board of Review Ödülü’nü kazandı. Aynı rolle 2006 yılında BAFTA En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı.

Jake Gyllenhaal Filmleri

 1. 1991 City Slickers / Danny Robbins
 2. 1993 Josh and S.A.M. / Leon
 3. 1999 Ekim Düşü / Homer Hickam Jr.
 4. 2001 Donnie Darko / Donald J. “Donnie” Darko
 5. 2001 Bubble Boy / Jimmy Livingston
 6. 2001 Lovely & Amazing / Jordan
 7. 2002 Highway / Pilot Kelson
 8. 2002 Ay Işığında / Joe Nast
 9. 2002 The Good Girl / Thomas ‘Holden’ Worther
 10. 2003 Abby Singer / Kendisi (Cameo)
 11. 2004 Yarından Sonra / Sam Hall
 12. 2005 Brokeback Dağı / Jack Twist
 13. 2005 Jarhead / Anthony Swofford (“Swoff”)
 14. 2005 Kanıt / Harold ‘Hal’ Dobbs
 15. 2007 Zodiac / Robert Graysmith
 16. 2007 Yargısız İnfaz / Douglas Freeman
 17. 2008 Brothers / TBA
 18. 2009 Untitled Moon Project
 19. 2010 Prince of Persia: The Sands of Time / Dastan
 20. 2010 Nailed / Howard Birdwell
 21. 2010 Love and Other Drugs / Jamie Reidy
 22. 2011 Source Code / Colter
 23. 2013 Düşman / Adam/Anthony
 24. 2013 Prisoners / Dedektif Loki
 25. 2014 Gece Vurgunu / Lou
 26. 2015 Southpaw / Billy Hope
 27. 2015 Everest / Scott Fischer
 28. 2015 Demolition / Davis Mitchell
 29. 2019 Spiderman: Far From Home / Mysterio
 30. 2021 Suçlu / Joe Balroy

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu