Yabancı Erkek Ünlüler

Jack Ma

Jack Ma Kimdir?

instagram takipçi hilesi

jack ma 1
Tam adı: Jack Ma Yun
Doğum tarihi: 10 Eylül 1964
Doğum yeri: Hangzhou, Zhejiang, Çin
Boyu: 
Ailesi: Cui Wencia (Annesi), Ma Laifa (Babası)
Eşi: Cathy Zhang (1988)
Çocuk (ları): 
Mesleği: İş Adamı
Aktif Yılları: 1990’lı yıllardan bu yana
imdb-logo
youtube-chanel
Sosyal Medyada
facebook-sayfasi twitter-hesabi
Başlıklar

Hakkında

Jack Ma Kimdir? Jack Ma, 10 Eylül 1964 tarihinde Hangzhou, Zhejiang, Çin‘de dünyaya gözlerini açmıştır. Bir bir kız kardeşi ve abisi vardır. Fakir bir ailede büyümüştür. Çocukken hobilerinden biri cırcır böceklerini yakalamaktı. Türlerini ve boyutlarını sadece seslerini duyarak anlayabilirdi.

Jack Ma, üniversiteye gitmek istedi. Çin’de üniversiteye giriş sınavları yılda yalnızca bir kez yapılır. Sınava iki kez girmiş fakat ikisinde de başarısız olmuştur. Ma, Hangzhou Öğretmen Enstitüsü‘ne girmiş ve 1988 yılında İngilizce BA derecesi ile mezun olmuştur. Mezun olduktan sonra, pek çok işe başvurmuştur. Fakat hep reddedilmiştir. Sonunda, Hangzhou Dianzi Üniversitesi‘nde İngilizce ve uluslararası işletme öğretmeni olarak işe alınmıştır.

Jack Ma, internet ile ilk olarak 1994 yılında tanışmıştır. 1995 yılında arkadaşlarıyla beraber ABD’ye gitmiştir. İnternette ilk aradığı terim “bira” idi. Arama sonuçlarında hiçbir Çin bira markasını olmamasına şaşırdı. O zaman kendi internet şirketini kurmaya karar verdi. Ma ve bir arkadaşı Çin ile ilgili bir web sitesi oluşturmaya karar verdi. Web sitesi saat 9:40’ta açıldı. Çok geçmeden kendisi ile temasa geçmek isteyen bir dizi Çinli yatırımcıdan e-posta aldı.

Ma, 1995 yılının Nisan ayında eşi Cathy ve bir arkadaşı ile 20.000 $ biriktirdi ve ilk işlerine başladı. Firmalara web site kurma hizmeti vermeye başladılar. Üç yıl içinde şirketleri, o zamanki değeri ile 800.000 $‘a eşdeğer olan 5.000.000 Çin Yuanı gelir elde etti.

Alibaba’nın Temellerini Attı

Dört yıl sonra, 18 arkadaşını “Alibaba” adında bir sanal pazar yeri fikrine yatırım yapmaya ikna etmek için evine davet etti. Arkadaşları ile bir oldu ve “Alibaba” şirketini kurdu. Kısa sürede tüm dünyada bilinir hale geldi. Alibaba, 1999 yılının Ekim ayında Goldman Sachs‘tan 5 Milyon $ ve SoftBank‘tan 20 Milyon $ yatırım aldı.

Jack Ma, çalışanlarına düzenli ve hoş bir çalışma ortamı sağlamanın çok önemli olduğuna inanıyordu. 2005 yılında arama motoru Yahoo, hisselerin yüzde 40’ı almak karşılığı ile Alibaba’ya 1 Milyar $ yatırım yaptı. Bu yatırım, hem Yahoo hem de şirket için büyük bir kazanç oldu. Ma, Alibaba.com, Tmall, eTao, Taobao Marketplace, Alibaba Cloud Computing, Juhuasuan, 1688.com, AliExpress.com ve Alipay olmak üzere 9 büyük yan kuruluşu olan bir holding şirketi olan Alibaba Group‘un yönetim kurulu başkanıydı.  2012 yılının Kasım ayında Alibaba‘nın işlem hacmi 1 Trilyon Yuan‘ı geçti.

Ma, 2020 yılının Ekim ayından beri kayıp. Ma’nin yaptığı bir konuşma sebebi ile Çin Hükümeti tarafından tüm ticari faaliyetleri durdurulmuştu.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu