Yabancı Erkek Ünlüler

Jack Daniel

instagram takipçi hilesi

Jack Daniel 3
Tam adı: Jack Daniel / Jasper Newton Daniel
Doğum tarihi: 5 Eylül 1846
Ölüm tarihi: 9 Ekim 1911
Doğum ve Ölüm yeri: Lynchburg, Tennessee / ABD
Ailesi: Calaway Daniel, Lucinda Cook Daniel
Mesleği: İş adamı
Aktif Yılları: 1862–1911 yılları arası
Sosyal Medyada
Başlıklar

Hakkında

Jack Daniel kimdir? Jack Daniel, 5 Eylül 1846 yılında Kuzey CaliforniaTennessee’de dünyaya gelmiş, Amerikalı iş adamıdır. Dünyaca ünlü Jack Daniel’s viski markası ve damıt evinin sahibi, kurucusudur. Alkol üretimini tescillendiren ilk kişi olarakta bilinmektedir. Tam adı Jasper Newton Jack Daniel’dir.

Annesini küçük yaşta kaybeden Daniel, bir aile dostları tarafından yetiştirilirken, 7 yaşında Dan Call ailesinin yanında çalışmaya başlamıştır. Jack Daniel, birkaç yıl boyunca Dan Call’dan viskiye ve viski üretimine dair her şeyi öğrenmiştir. 1863 yılında, Dan Call insan ruhunu yüceltme isteğini alkollü içki satmayla yapmanın baskısına dayanamayarak viski imalathanesini henüz 13 yaşında olan Daniel’a satmıştır.

Viski üretiminde akçaağaç kömürü damıtılarak yumuşatılmalı gerekmektedir. Jack Daniel’de buna inananlardan olduğu için bu işlemden vazgeçmeyerek 1866 yılında bu işlemi kusursuzlaştırmıştır. Zaman ve maliyet sebebiyle diğer viski üreticileri bu işlemi giderek kullanmayı azaltmaya başlamıştı. Bu durum Daniel’ı öne geçirmiştir.

Jack Daniel, devletin vergi koyacağını tahmin ettiğinden dolayı, 1866 senesinde damıtım evini yasallaştırarak tescil ettirmiştir. Daniel, bu işlemi yaptıran ilk alkol üreticisi olmuştur. Böylelikle Tennessee’de küçük bir kasaba  olan Moore County‘nin ortasında yer alan Lynchburg‘da bulunan damıtım evi Amerika’nın en eski damıtım evi adını taşımaktadır.

Jack Daniel aynı sene içerisinde mısırarpa maltı ve çavdardan 26,41 C derecede akan demirsiz su ile üretilen viskiyi, ilk mantar tıpalı toprak sürahiler içerisinde şişeleyerek sunmuştur. Viskisini özelleştirmek için, sürahilerin üzerine adını basmıştır. 1870‘li yılların sonunda cam şişelerin çok ilgi görmeye başlamasıyla damıtım evinin ve isminin kabartma olarak işlendiği, yuvarlak ve özel bir cam şişe geliştirmiştir.

Kömürde yumuşatılarak üretilen kaliteli viskisinin özel oluşuna inandığından, viskisinin şişenin de farklı olması gerektiğini düşünmeye başlamıştır. 1895‘de, Illinois Alton Cam Şirketi‘nden kendisine yivle süslenen bir boynu bulunan köşeli ve kimsenin o güne kadar kullanmadığı bir şişenin tasarımı göstermesiyle, Jack Daniel’s ikonik köşeli şişeleri ortaya çıkmış ve o şekilde pazarlanmaya başlamıştır.

Jack Daniel’s Viskisinin Başarıları

1904‘de Daniel, St. Louis, Missouri’de yapılan Dünya Fuarı‘na Old No. 7 Tennessee viskisiyle katılmıştır. Dünyanın farklı yerlerinden fuara katılan 20 viski arasından, dünyanın en iyi viskisi seçilen Old No. 7 Tennessee, altın madalya ile ödüllendirilmiş. Bununla ödülle, 1866 yılından bu yana hiç değişmeyen etiketiyle ve kalitesiyle Jack Daniel’s viskileri yedi altın madalya kazanmıştır.

Hayatı boyunca evlenmeyen ve çocuğu olmayan Daniel, damıtım evini yeğeni Lem Motlow‘a devretmiştir. 1887 çalışmaya başlayan Motlow, 29 yıl süren içki yasağı yılları döneminde de damıtım evinin ayakta kalmasını sağlayarak 1944 yılında tekrar üretime başlayana kadar sahip çıkmıştır. Ardından Lem Motlow’un adı Jack Daniel’s etiketine eklenmiştir.

1905 senesinde sabah erkenden işe gelen Jack Daniel, ofisindeki kasayı açmaya çalışmış fakat kasanın şifresini unuttuğundan kızgınlıkla kasayı tekmeleye başlamıştır. Sert bir darbeyle kasaya vuran Daniel’ın ayak parmağı kırıldıktan hemen sonra enfeksiyon kapmış ve 1911 yılında Jack Daniel, kan zehirlenmesinden hayatını kaybetmiştir.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu