Tarih

İttihat Ve Terakki Cemiyeti Nedir, Faaliyetleri Neler?

instagram takipçi hilesi

İttihat Ve Terakki Cemiyeti Nedir, Faaliyetleri Nelerdir?… Bugün sizlerle Tarih konusunda en sık araştırılan konulardan biri olan , bir çok tanınmış kişinin de üyesi olduğu bir cemiyet olan İttihat Ve Terakki Cemiyeti Nedir, Faaliyetleri Neler? hakkında edindiğim bilgileri sizlerle paylaşacağım. İyi Okumalar…

İttihat Ve Terakki Cemiyeti Nedir, Faaliyetleri Nelerdir?

İttihat Ve Terakki Cemiyeti Nedir?

İttihat Ve Terakki cemiyeti bugün ki Türkçe anlamıyla Birlik ve İlerleme anlamına gelmektedir. Yaklaşık 10 yıl faaliyet gösteren (1908-1918) bir siyasi hareket ve partidir.

İlk başlarda devletin sahip olduğu anayasanın devamlılığına hem fikir olmuş ardından ikinci meşrutiyetin ilan edilmesinden sonra iktidarı kontrol eden bir siyasi yapı haline gelmiştir. İttihat Ve Terakki partisine üye kişilere ittihatçılar denilmektedir. Faaliyetlerine 1918 yılında son veren parti daha sonra içinde barındırdığı bir çok üye ile milli mücadele çalışmalarında yer almıştır.

ittihat ve terakki

İttihat Ve Terakki üyelerine Jön Türkler de denilmektedir.

İttihat Ve Terakki Cemiyeti Nasıl Kuruldu?

İttihat Ve Terakki Osmanlı’nın hakim olduğu topraklarda en güçlü teşkilat olmayı başarmıştır. Bunu ilk olarak gizli bir oluşum olmasına bağlasalar da kimi çevreler tarafından başarılı çalışmalarından dolayı başarılı olduğu söylenmektedir.

Osmanlının zor zamanlarında 21 Mayıs 1889 tarihinde bir öğrenci grubu tarafından kurulmuştur. İlk başlarda gizli bir yapıya sahip olsalar da daha sonra cemiyet adında her kesim tarafından duyuldular.

mustafa kemal pasa

İttihat ve Terakki Cemiyeti Neden kurulmuştur?

İttihat Ve Terakki Osmanlı devletinin içinde bulunduğu zorluklara çözüm bulunması ve 2. Abdülhamid yönetimindeki yapıyı beğenmeyen kesim tarafından kurulmuştur.

İttihat Ve Terakki Partisi ve İktidar

İttihat Ve Terakki partisi başta olduğu dönemde eğitim, hukuk ve siyasi konularda gelişmiş ve batı odaklı bir yol izledi. Kooperatif faaliyetlerinin arttırılmasında, milliyetçilik ve Türk anlayışının gelişmesinde büyük rol oynadı.

ittihat ve terakki nedir

1.Dünya savaşının sonlarına doğru Talat Paşa ve Hükümeti istifasını sundu. Olağan kongrede kendi kendini fesih eden cemiyetin yerine yeni bir parti kuruldu. 3 yetkili (Enver Paşa, Cemal Paşa, Talat Paşa) bir gece yarısı Alman torpidosu ile İstanbul’dan Sivastopol’a geçti.

İttihat Ve Terakki Cemiyeti’nin Faaliyetleri Neler?

Türkiye’de ilk olarak kurulan siyasi oluşumdur. Bu yüzden aşırı milliyetçi ve Türklüğü savunan çalışmalar yapmışlardır.

İttihat Ve Terakki Partisi Padişahlığın ortadan kaldırılması ve yeni anayasal bir düzenin yürürlüğe girmesi için faaliyetlerini sürdürmüştür.

İttihat Ve Terakki 1 1

Atatürk Ve İttihat Terakki Cemiyeti

Selanik’te düzenlenen bir konferansta Mustafa Kemal Atatürk Trablus delegesi olarak katılım sağladı. Kürsüde yaptığı konuşmasında siyasi ve askeri kesimin birbirinden ayrı tutulması gerektiğini, askeriye de görevli subayların cemiyette görev almaması gerektiğini savunmuş aynı zamanda cemiyette faaliyet gösteren subayların askerlik görevini sonlandırması gerektiğini aktarmıştır.

Cemiyettekiler Mustafa Kemal Atatürk’ün bu fikrine pek de sıcak bakmamışlardır. Atatürk’e sadece Kazım Karabekir destek vermiştir. Bu tarihten itibaren Mustafa Kemal Atatürk siyaset ile olan ilişkisini bırakmış, askerlik ile ilgilenmiştir.

İttihat Ve Terakki Cemiyeti ile ilgili  Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu