Tarih

Dulkadiroğulları Devleti Başkenti Elbistan Neresidir?

instagram takipçi hilesi

Elbistan, Kahramanmaraş’a bağlı bir ilçedir. Kahramanmaraş’ın en büyük ilçesidir be Kuzey tarafında bulunmaktadır. Kahramanmaraş Akdeniz bölgesinde yer alsa da Elbistan tam olarak Akdeniz bölgesinde değildir.

dulkadiroglu

Elbistan Dulkadiroğulları Devleti’ne 1298-1522 yılları arasında başkentlik yapmış tarihi ve kadim bir şehirdir.

Ceyhan Nehri’nin doğduğu yer Elbistan’dadır. Ceyhan Nehri Türkiye’nin en büyük akarsularından biri olup İskenderun’da denize dökülür. Ceyhan Nehri Elbistan şehrinin içerisinden geçer ve eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Doğduğu yer yine Elbistan merkezinde bulunan Pınarbaşı Mesire alanındadır.

Elbistan nüfusu yaklaşık 141 bin civarındadır fakat bu rakam yaz aylarında tatile gelenlerle birlikte iki katına çıkmaktadır. Türkiye’nin birçok ilinde dahi bulunmayan kamu yatırımları Elbistan’da bulunur. Elbistan’ın siyasileri onlarca yıldır il olmak ve Kahramanmaraş’tan ayrılmak için çalışmalar yürütüyor.

Enerji Şehri Elbistan

Türkiye’nin en büyük 2 termik santrali Elbistan’da bulunmaktadır. Bu santraller Türkiye’nin önemli bir kısmına elektrik üretir. Ayrıca Elbistan Şeker Fabrikası bulunan ilçede çevre illerden dahi pancar alımı yapılıp ekonomiye can verilmektedir.

Dulkadiroğulları Oğuzlar’ın Bozok kolundan, Yıldız Han soyundan, Avşar, Beydili, Karkın boyu’ndandır. Elbistan’ın soyu ve yerlileri Türkmendir.

Elbistan Hakkında daha fazla detay Elbistan hakkında daha fazla detay, bilgi ve habere ulaşmak istereniz, Kahramanmaraş’ın en büyük haber sitelerinden biri olan ve ağırlıkla Elbistan Haberleri yayınlayan Elbistan Olay haber sitesine gözatabilirsiniz.

Unutmadan, bir gün Elbistan’a yolunuz düşerse, ilçe merkezindeki herhangi bir kasaptan Elbistan Tava hazırlatarak Pınarbaşı Mesire alanındaki eşsiz manzarayla afiyetle yiyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu