Tarih

En Şanssız Tarih Hangisidir?

instagram takipçi hilesi

En Şanssız Tarih Hangisidir?

Aslında 27. pazartesidir.

İngiliz Otomobil Birliğinin milyonlarca sigorta tazminat talebinin analizine göre kazaların 27. pazartesi günü olması diğer günlere göre daha olasıdır. Araştırmacılara göre bu, hafta sonu sonrası ya da ay sonu yorgunluğunun bir birleşiminin sonucu olabilir. Kimileri de, birçok insan maaşlarını ayın son cuma günü aldığından sonraki hafta sonu daha ağır içtikleri için olduğunu savunur.

tarih 6

Paraskavedekatriaphobia Nedir?

13. cuma korkusuna (artık bunun tamamen temelsiz olduğunu biliyorsunuz) paraskavedekatriaphobia denir. İki ayrı batıl inançtan gelir: 13’ün ve de ek olarak cumanın uğursuz olması. Hem Budistler hem Hindular cumayı uğursuz kabul etse bile cumanın uğursuzluğunun İsa’nın çarmıha gerildiği gün olmasından geldiği söylenir. Eski İskandinavlarsa aksine cumanın en şanslı gün olduğunu düşünürler ve Avrupa’nın güney kısımlarında 13. salıdan korkarlar. Bir teoriye göre salı korkusu Konstantinapol’ün Çöküşüne dayanır (Salı 29 Mayıs 1453’te).

tarih 3

Roma, Norveç ve Babilli geleneklerinde görülmesine rağmen, 13 korkusu Avrupa’da on yedinci yüzyılın sonlarına kadar ortaya çıkmadı; ancak on üç misafir “Son Akşam Yemeği” için (Judas’ın en son oturduğu) davet edildiğinde şanssız olarak düşünülmeye başlandı.

tarih 2

Triskaidekaphobia

On dokuzuncu yüzyılda Paris’te quatorziemes (ya da “ondörtçüler”) denilen bir enstitü öğleden sonra 5-9 arası yemek için tamamen giyinmiş bir şekilde, bir yemek partisinin on üç misafiri olduğu ortaya çıkınca müdahale etmek için hazır bir şekilde evde otururdu. On üç sayısı korkusu için kullanılan triskaidekaphobia kelimesi (Yunanca üç anlamına gelen tris, on anlamına gelen deka ve korku anlamına gelen phobia’dan gelir) daha da yenidir. Ancak 1911’de ortaya çıkmıştır.

tarih 5

Öte yandan sihizmde, on üç uğurlu bir sayıdır. Çeşitli Hint dillerince on üç anlamına gelen tera kelimesi aynı zamanda “senin” anlamına gelir. Hikâyeye göre, Sih dininin kurucusu Guru Nanak Dev devletin tahıl ambarının muhafızı olarak çalışırken stokları on ikiye kadar sayıp durur, gerisini Tanrı’ya bırakır ya da müşterilere verirdi. Görevini kötüye kullanmakla suçlandı ve kayıtlan kontrol edildiğinde, her şeyin doğru sırada olduğu ortaya çıktı.

 

tarih 7

On üç, Birleşik Devletler’in kurucuları tarafından da belli ki oldukça önemli bir sayıydı. Başlangıçta on üç koloni vardı ve ilk ABD bayrağında on üç yıldız ve çizgi vardı. Birliğe ne zaman yeni bir eyalet eklense, bir yıldız daha eklenirdi ancak hâlâ sadece on üç çizgi vardır.

tarih 4

Bir Amerikan doları banknotunda tepesi kesik piramidin on üç katı vardır, bayrakta on üç çizgi vardır, epluribus unum mottosunda [Çokluktan, birliğe] on üç harf vardır, Kartal sembolünün tepesinde on üç yıldız vardır, bu semboldeki zeytin dalında on üç yaprak vardır, kartalın tuttuğu on üç ok vardır ve kalkanında on üç çubuk vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu