Tarih

İstanbul’un Fethi Nasıl Gerçekleşti?

instagram takipçi hilesi

İstanbul’un Fethi Nasıl Gerçekleşti?

İstanbul defalarca kuşatıldı, VII.-VIII. Yüzyıllarca Emevi ve Abbasi hanedanları tarafından kuşatıldı, hepsi başarısız oldu. Osmanlılar da daha önce şehri kuşatmışlar ve Matthews Cantakucinos’u Bizans tahtına oturtmuşlar ve ödül olarak Rumeli’deki ilk Simpe Kalesi’ni almışlardı. Bazı kaynaklarda 1391 yılının farklı kuşatmalarından söz edilmektedir. I. Bayezid kuşatması sırasında mancınıklar kullanıldı, ardından Macaristan Krallığı günümüz Bulgaristan topraklarına saldırdı ve İstanbul kuşatmasını sona erdirdi.

İstanbul

Kuşatma ertesi yıl yeniden başladı ve bu kez denizle olan tüm bağları tamamen kesmek için Anadolu Hisarı inşa edildi. Bizans imparatorunun ateşkes talebi üzerine kuşatma kaldırıldı. Ankara Savaşı ile Osmanlı Devleti bir boşluk dönemine girmiştir. Bu dönemde İstanbul, 1412’de Bayezid’in oğullarından Musa Çelebi tarafından yeniden kuşatıldı.

Musa Çelebi, huzursuzluğun Bizans’tan kaynaklandığına inanıyordu ve bazı düşman şehzadelerin Bizans desteği vardı. Dördüncü kuşatma II. 2. Murad’ın habercileri Düzmeşe Mustafa’yı desteklememelerini istemiş ancak bir cevap bulamamışlardır. İsyana karşı II. Murat, Bizans İmparatorluğu üzerine yürüdü.

Bizans İmparatorluğu’nun Şehzade Mustafa’ya yardım ettiğine inandı ve kuşatma başladı. Bizans İmparatoru VII. John, Karadeniz kıyısındaki bazı topraklara haraç ödemeyi teklif ettiğinde kuşatma kaldırıldı. 2. Muhammed tahta geçtiğinde karşına tamamen kuşatılmış bir şehir çıktı.

istanbulun fethi nasil gerceklesti4

İstanbul Ne Zaman Fethedildi?

29 Mayıs 1453’te Sultan II Mehmed’in komutanlığında, İstanbul’u fethetti. 54 günlük bir kuşatmanın sonucuydu. İstanbul’un fethi ile 1500 yıllık Doğu Roma İmparatorluğu yıkılmış, Orta Çağ sona ermiş ve yeni bir dönem başlamıştır.

İstanbul’un Fethi İle İlgili Sözler

  • “İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur.”
  • “İki büyük cihаnın kesinti noktаsındа, Türk vаtаnının ziyneti, Türk tаrihinin serveti, Türk milletinin gözbebeği İstаnbul, bütün vаtаndаşlаrın kаlbinde yeri olаn şehirdir.”
  • “Biz toprаklаrı değil gönülleri fetih etmeye gidiyoruz.” –Fаtih Sultаn Mehmet “Fetih ile sadece şehir değil, gönüller de fethedilmiştir. Hem milli tarihimiz hem de dünya tarihi için bir dönüm noktası olan İstanbul’un Fethini kutlarım.”
  • “İstanbul’u bizlere miras bırakan Fatih Sultan Mehmet ve aziz şehitlerimizi saygıyla anıyorum.”
  • “Geceler vardır dirilişe gebedir, fecr olur; Şehr-i İstanbul fetih olunur, bir çağ kapanır bir çağ açılır.”
  • “Peygamber efendimizin övgüsünü kazanan büyük hakanımız Fatih Sultan Mehmet Han ve büyük Türk milleti için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, kahraman ecdadımızı bir çağı değiştiren çok anlamlı tarihin yıldönümünde rahmet, minnet ve Fatihalarla anıyorum. “

istanbulun fethi nasil gerceklesti3

  • “Bir çağı kapatıp yeni bir çağı açan Fatih Sultan Mehmet’in ve tüm ecdadın ruhları şad olsun…İstanbul fethinin 568. yılı kutlu olsun.”
  • “Semalarında ebediyen yükselecek ezanların ilk adımı, kutlu bir müjdeydi fetih destanı.”
  • ”Alemlerin Sultanı Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V)’n övgüsüne mazhar olarak bizlere dünya kent İstanbul’u miras bırakan Fatih Sultan Mehmet Han‘ı, O’nun kumandasındaki karaman ecdadımızı rahmet ve minnetle anıyor, İstanbul’un Fethi’nin 568. yılını kutluyorum.”
  • “Fatih Sultan Mehmet Han başta olmak üzere bu topraklarda bayrağımızın dalgalanmasına, göklerde ezanımızın yankılanmasına vesile olan ecdadımızı saygı ve rahmetle anıyorum.”

İstanbul’un Fethi İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu