İtalyan Mutfağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

instagram takipçi hilesi

Dünyanın en popüler ve sevilen mutfaklarından birisi İtalyan Mutfağıdır. Köklü, kendine has özellik ve kuralları barındıran kültüre sahip İtalyanların leziz mutfağı hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için derledik.

italya mutfagi hakkinda

İtalyan Mutfağı Tarihçesi

İtalyan Mutfağında Antik Yunan, Antik Roma, Bizans, Yahudi, Arap mutfaklarının etkisi çok fazladır. Tarihi M.Ö. 4. yüzyıla kadar uzanan bir geçmişi bulunmaktadır. İtalya mutfağının temelini oluşturan fakat 18. yüzyıla kadar halka ulaşamamış patates, domates, mısır gibi ürünler Avrupa’ya getirildikten sonra bu mutfakta büyük gelişmeler ve değişimler yaşanmıştır. Roma İmparatorluğu’nun çökmesinin ardından her şehir kendi tarzını, geleneğini oluşturmaya başlayarak İtalyan yemek kültürünü yüceltmişlerdir.

italyan yemekleri

Vazgeçilmez Yan Ürünlerden: Sosları

İtalyan mutfağında başta makarna olmak üzere tüm yemeklere harcadıkları emekten çok soslara özen gösterilir ve emek harcanır. Yemeğin temelini oluşturan soslar İtalyanlar için çok değerlidir.

italyan mutfagı hakkinda 685x456

Doymak İçin Yemek Yenmez!

İtalyan mutfağı bazı belirgin sözel kuralları bulundurur. İtalyanlar için yemek yemenin anlamı sadece karın doyurmak değildir. Yemek yemekten gerçekten keyif alırlar ve bu eylemi keyif için yaparlar.

Sipariş İçin Sıra Önemlidir

Bir restoranda sadece ana yemek sipariş ederek bırakmak oldukça yanlış ve uygun görülmeyen bir durum olacaktır. İtalyan restoranlarında sipariş için bir sıra bulunmaktadır. Önce bir başlangıç seçmelisiniz. Daha sonra makarna, et ya da balık, peynir türlerinden, meyve ve tatlı sipariş edilmelidir.

italya mutfagi hakkinda

Makarnanın Adabı

Makarnayı ekmekle yemeyi tercih eden az da olsa bir kesim bulunmaktadır. İtalyada bunu yapmamalarını öneririz. Makarnayı ekmekle yemek İtalyan kültüründe pek uygun görülen bir durum değildir.

Makarnayı yerken kesinlikle yapmamanız gereken şey bıçak kullanmaktır. Bunun anlamı makarnanın çok kötü piştiğidir. Ve sırf bu kötü makarnayı yemek için bıçak kullanmak zorunda kaldım demektir.

Spagettiler kırılarak yapılmaz. Ayrıca spagetti kaşıkla toparlanarak yenmemelidir.

italya mutfagi1 685x456

Pizza Yanı

İtalya’da pizza yemek istediğinizde yanında kola veya benzeri gazlı bir içecek söylememelisiniz. İtalyanlar pizza yanında sadece su ve şarap içerler.

Yalnızların Kaderi

İtalyanların yemek kültürlerinde belki en katı kuralların birisi bu olabilir. İtalya’da restoranlarda yalnız yemek yenmemektedir. Mutlaka size eşlik edecek birinin yanınızda olması beklenir.

İtalyan Yemekleri 9 685x513

Yemek Bitmeli

İtalya kültüründe nerede yemek yerseniz yiyin tabakta yemek bırakmak ayıp ve hiç hoş karşılanmaz. Bu durum yemeği hiç beğenmediğinizi ifade eder ve şefe hakaret olarak algılanır.

Yemek Sonrası

Yemek yedikten sonra ardından kahve içmek ister misiniz diye size sorulduğunda getirilecek olan içecek  genelde Espressodur. Yemekten sonra Cappuccino istemeniz pek uygun değildir çünkü genelde Cappuccino sabah kahvaltılarında içilir. Ana yemeğin yanında ise kahve tüketilmemektedir.

https://www.youtube.com/watch?v=k-PfNbm0TGU

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu