Beslenme ve Diyet

İşkembenin Faydaları Nelerdir? Besin Değeri Ne?

instagram takipçi hilesi

İşkembenin Faydaları Nelerdir? İşkembe, geviş getiren hayvanların midelerine verilen bir isimdir. Otçul memeli hayvanların mideleri dört odadan oluşur. Bunlar işkembe (rumen), kırkbayır (omasum), börkenek (reticulum) ve şirden (abomasum) olarak adlandırılır.

İşkembenin Faydaları Nelerdir?

İşkembeyi tüketmek istiyorsanız çok iyi temizlenmiş olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu yüzden güvenilir yerlerden satını almalısınız. Eğer ki işkembe nasıl temizlenir merak ediyorsanız “İşkembe Nasıl Temizlenir? 5 Püf Noktası” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

İşkembe Besin Değeri

2000 kalorilik günlük ihtiyaca göre hesaplanmıştır.

BESİN DEĞERİ 100 GRAMDA 1 PORSİYON (125 G) 100 GRAM İÇİN GÜNLÜK % DEĞER*
Kalori 98 kcal 122.5 kcal % 4.9
Karbonhidrat 0.0 g 0.0 g % 0.0
Lif 0.0 g 0.0 g % 0.0
Protein 16.1 g 20.2 g % 32.3
Yağ 3.6 g 4.6 g % 5.6
Kolesterol 94.0 mg 117.5 mg % 31.3
A Vitamini 1.0 IU 1.3 IU % 0.0
C Vitamini 2.4 mg 3.0 mg % 4.0
Potasyum 18.0 mg 22.5 mg % 0.5
Kalsiyum 15.0 mg 18.8 mg % 1.5
Demir 1.8 mg 2.3 mg % 10.1

İşkembenin Faydaları Nelerdir?

iskembenin faydalari nelerdir 2

Yüksek Kaliteli Protein Kaynağıdır

Hücreden hücreye iletişim ve doku onarımı için protein gereklidir. Sığır işkembe, vücudunuzun düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu dokuz temel amino asit içerir.

Bu protein açısından zengin eti diyetinize eklemek, kas yapmanıza ve yağ yakmanıza yardımcı olur. Yemekleri ve atıştırmalıkları işkembe ile desteklemek de açlığın hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Çinko Bakımından Zengindir

İnsan vücudunun kan pıhtılaşması, yaraların iyileşmesi, görme, bağışıklık sistemi, tiroid fonksiyonu ve üreme için çinkoya ihtiyacı vardır. Ek olarak  çinko, vücudumuzu serbest radikallerden koruyan bir antioksidandır. İşkembe, her yemek porsiyonunda önemli miktarda çinko almanıza olanak sağlar.

Vitamin ve Minerallerde Yüksek

iskembenin faydalari

İşkembe bol miktarda selenyum, çinko ve B12 vitamini içerir. B12 vitamini, yeni kan hücreleri, sinir iletimi ve enerji oluşturmaya yardımcı olur. Çinko hücre bölünmesi, immünolojik fonksiyon ve glikoz metabolizmasında rol oynar.

Selenyum vücutta güçlü bir antioksidan görevi görür. DNA sentezi, tiroid fonksiyonu ve metabolizma için de gereklidir. Ayrıca işkembe mükemmel bir kalsiyum, fosfor, magnezyum ve demir kaynağı içerir.

Kemikler ve Kaslar için Destek

İşkembe, genellikle uygun fiyatlı iyi bir yağsız protein kaynağıdır. Protein tok kalmanıza yardımcı olur. Vücudunuzun kasları onarmasını ve büyütmesini sağlar. 100 gramlık bir işkembe porsiyonu, 16 gram protein barındırır. Bu da önerilen günlük alımın kabaca %32’sini almanızı sağlar.

Anemiyi Önleme

Vücudunuz anemik olduğunda, organlarınıza oksijen taşımak için gerekli olan kırmızı kan hücrelerinden yoksundur. Bu, yorgunluk ve halsizlik gibi belirtilerle kendini gösterebilir.

Araştırmalara göre, B12’nin çoğunu takviyelerden ziyade gıdalardan alıyoruz. Bu, daha fazla miktarda vitamin emilmesine neden olabilir. Neyse ki, işkembe kan kaynağınızı yenilemek için bol miktarda B12 içerir.

Kilo Verme ve Kontrol

Diğer hayvansal protein kaynaklarına göre işkembe, kalori ve yağ açısından oldukça cömert bir besindir. İşkembe gibi yüksek proteinli gıdaları tüketmek, gece geç saatlerde oluşan atıştırmalıkları azaltır. Açlığın azalması, uygun kilo kaybı ve yönetimi ile ilişkilendirilmiştir.

Selenyum Açısından Zengindir

Selenyum, vücuda birçok faydası olan bir eser mineral besindir. Tiroid hormon metabolizmasının korunmasına yardımcı olur, bilişsel işlevleri geliştirir. Alzheimer hastalığı gibi düşüşü önler, doğurganlığı artırır ve vücutta oksidatif hasarı önler.

İşkembe gibi selenyumdan zengin besinlerin tüketilmesi, vücuda emdiği ve iskelet kaslarında ve diğer insan dokularında depoladığı bu besini sağlar.

İşkembenin Faydaları İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu