Yemek Tarifleri

İşkembe Nasıl Temizlenir? 5 Püf Noktası Nedir?

instagram takipçi hilesi

Kurban bayramının gelmesi ile çoğu kişi kurbanlarını kesti. Ancak çıkan işkembe, bağırsak gibi iç bölümlerinin nasıl temizleneceği hakkında yeterli bilgiye sahip değil. İşte bu yazımda İşkembe Nasıl Temizlenir? 5 Püf Noktası Nedir? bu konu hakkında bilgiler aktaracağım. Dilerseniz en alt bölümde bulunan videolu görselleri de kullanarak detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

İşkembe Nasıl Temizlenir? Püf Noktaları Nelerdir?

Kurban bayramı için çoğu kişi kurban kesim ibadetini gerçekleştirdi. gerek akrabalara gerekse yakın çevreye etlerden dağıttı. Ancak kesim yapılan hayvanın kalan iç organlarının nasıl değerlendirileceği ya da temizleneceği hakkında bilgiler merak konusu.

İşkembe nasıl temizlenmeli ve pişirilmeli kurban kesiminden sonra araştırılan konuların başında geliyor. Bu konu hakkında sizde araştırma içerisindeyseniz bu yazı tam size göre.

Yorucu ve bir o kadar da zahmetli olan işkembe temizliği aslında sanıldığı kadar zor da değil. Evde bulunan sirke ve karbonat gibi malzemeler ile son derece kolay bir şekilde yapılabiliyor.

İşkembe Nasıl Temizlenir?

İşkembe temizliğine başlamadan önce ellerin kokmaması için eldiven kullanılabilir. titiz ve özen gösterilmesi gereken işkembe temizliği insan sağlığı içinde büyük önem teşkil etmektedir. Çünkü iyi şekilde temizlenmeyen işkembe mide ve bağırsak sorunlarına sebep olabilmektedir. O yüzden büyük özen gösterilmelidir.

Eldivenler giyildikten sonra ilk olarak işkembe temizlemeye soğuk su ile başlanır. Soğuk su yardımıyla en az 4-5 kere yıkanılmalıdır. Daha sonra bir tencerenin içinde su kaynatılmalıdır. Ve içine 1 yemek kaşığı karbonat eklenerek karıştırılmalıdır.

işkembe nasil temizlenir

Yıkanılan işkembe kaynatılan suya eklenmelidir. içinde birkaç dakika bekletilen işkembe daha sonra çıkarılır.

İşkembeyi birkaç dakikadan fazla kaynatılan suyun içinde bırakmak işkembenin sertleşmesine sebep olabilmektedir. İşkembe sudan çıkarıldıktan sonra tahta üzerinde işkembenin üst kısmı temizlenir.

Üst kısmı temizlenen işkembe bol su ile temizlenir ve haşlanır. Düzgün şekilde temizlenen işkembe istenilen şekilde istenilen tarifte değerlendirilebilir.

İşkembe Kokusu Nasıl Giderilir?

İşkembe yapan kişiler genellikle kokusundan müzdarip olmaktadır.

Karbonat işkembe temizliğinde kullanıldığı gibi aynı zamanda koku gidermede de yardımcıdır.

Uygun bir kaba 5 yemek kaşığı karbonat ve 5 yemek kaşığı su eklenerek işkembe kokusu rahatlıkla giderilir. Koku gidene kadar kabın içinde elinizi bekletmeniz önerilmektedir.

işkembe

Süt ya da sirke de kokuyu gidermek için karbonat gibi kullanılabilecek maddelerdendir. Elma sirkesi normal sirke kadar kokmadığı için tercih sebeplerinden de olmaktadır.

Kaya tuzu ve sirke ile de işkembe temizliği yapılabilmektedir.

İlk olarak işkembe olmayan ya da içinde bulunan tüm yağlı kısım ayırılmalıdır.

Ayrılan kısım kaya tuzu ile birleştirilip ovalanmalıdır. Daha sonra sirke ile de durulanmalıdır.

İşkembe de bulunan bütün pis kısımlar giderilene kadar kaya tuzu ve sirke ile aynı işlem tekrar edilmelidir.

Bütün bu süreçten sonra ayrılan işkembenin kısımları son olarak bol su ile yıkanmalıdır.

İşkembe Nasıl Temizlenir? Püf Noktaları Nelerdir? İle İlgili Videolar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu