İnsan Kaynakları

İş Etiği Nedir, İş Etiği İkleleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

İş Etiği Nedir, İş Etiği İkleleri Nelerdir? Cambridge Sözlüğü iş etiğini “çalışırken neyin ahlaki olarak doğru neyin yanlış olduğuna karar vermenin kuralları, ilkeleri ve standartları” olarak tanımlar. Başarılı bir işletmeyi yönetmek için uymanız gereken bazı ilke ve kurallar vardır. Bu standartlar iş etiği olarak adlandırılır. Bugünün işletmeleri, itibarlarına ve performanslarına zarar vermemesi adına iş etiğine oldukça değer veriyor ve bu değerleri korumaya çalışıyor.

İş Etiği Nedir, İş Etiği İkleleri Nelerdir?

İş etiği rüşvet, ayrımcılık, mobbing, güven gibi tartışmalı konuları ele alır. Bu şekilde şirket, çalışan ve müşteri arasında temel düzeyde bir güven oluşur. İş etiği doğruyu yanlıştan ayırmak içindir; rekabet avantajını sürdürmek isteyen şirketlerin tüm hamlelerinde yasal çerçevede kalması gerektiğini hatırlatır.

İŞ Ettiği İlkeleri Neler?

1. Şirket ve çalışanlar olarak hesap verebilirlik

is etigi nedir ilkeleri neler

Etik çalışanlar, kendilerine, iş arkadaşlarına, işlerine müşterilerine yahut hedef kitlelerine karşı davranışlarının ahlaki olması adına sorumluluk alır. Hesap verebilirlik; kararlarda, eylemlerde ve ilişkilerde etiğe tam bir bağlılık gerektirir.

2. Diğerlerine saygı

Her bir çalışanın insan haklarına, haysiyetine, özgürlüğüne, çıkarlarına ve mahremiyetine saygı ile yaklaşmasını gerektirir. Ceza, misilleme veya ayrımcılık korkusu olmaksızın herkesin düşünce ve görüşlerini saygı çerçevesinde ifade etmeyi hak ediyor oluşunu kabul etmeyi gerektirir. Etiği savunan yöneticiler, cinsiyet, etnik köken veya ulusal kökene bakılmaksızın herkese saygılı ve onurlu davranır.

3. Örnek Liderlik

Liderlik, etik karar verme mekanizmasında önemli rol oynarlar. Şirketler ve şirket yöneticileri, eylemleriyle her zaman ahlaki ve etik olanı seçerek ekiplerine iyi bir örnek oluşturmaya çalışırlar.

4. Dürüstlük

is etigi nedir 3

Şirket ve çalışanları, tüm etkileşimlerinde ve tüm eylemlerinde gerçeği söylemeye cesareti göstermelidirler. Kasıtlı olarak yanlış iddialarda bulunma, abartma, yanlış beyanlar gibi dürüst olmayan davranışları reddeder. Kişisel yahut şirket çıkarına uyuyor ya da uymuyor olsun, etik bir çalışan olaylara eşit samimiyetle yaklaşır.

5. Kurallara uygunluk

is ilkeler baglilik

İşletmeler çoğu zaman çalışanları üzerinden şikayetler alır. Kurallara tam uygunluk için işyeri politikası ve iş etiği kapsamında çalışanların görevlerine başlayacakları ilk gün konuyla ilgili eğitim verilmesi çalışan ve müşteri ilişkilerinin zedelenmesini önleyecektir.

6. Bağlılık

is etigi kurallara uygunluk

İş arkadaşlarına, müşterilere, iş ortaklarına ve tedarikçilere sadık olmanın yanı sıra gizli olarak elde edilen bilgileri asla ifşa etmemek sadakat göstermenin yollarıdır. Sadık çalışanlar çıkar çatışmalarından kaçınır, şirketin itibarının korunmasına ve geliştirilmesine katkıda bulunur ve iş arkadaşlarının moralini yükseltir.

7. Çevre Dostu İşletme İlkesi

is etigbutunluk

Şirketler, çalışanlar ve müşteriler, işlerini sürdürürken çevresel konulara hassasiyetlerini kaybetmemelidirler. Çevre üzerinde olumsuz etkileri sınırlandırma ve azaltma kararları almak iş etiğine uygun şekilde çalışmak demektir. Örnekler şunları içerir:

  • Üretilen çöp miktarını azaltmak
  • Enerji tasarrufu önlemlerinin teşvik edilmesi

8. Bütünlük

İş etiği nedir, ilkeleri nelerdir sorusunun son halkası bütünlük. Şirketler çalışanlarıyla birlikte tutarlı davranarak dürüstlük sergilerler, bu da şirketinize duyulan güveni besler. Ek olarak şirket kendi içinde birbirine karşı da dürüstlük sergilemelidir. Verilen sözleri yerine getirmeyi, son teslim tarihlerini karşılamayı ve rekabet halinde dürüst olmayan davranışlardan kaçınmayı gerektirir.

İş etiği nedir ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu