Egzersiz ve FitnessMaksatSpor

İp Atlamanın Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

İp Atlamanın Faydaları Nelerdir? İp atlamak, ısınmak için harika bir kardiyo egzersiz şeklidir. Dakikada 10-15 kalori yakmanıza olanak sağlayan tam vücut egzersizidir. Bu sadece kilo vermek için değil, aynı zamanda vücudunuzu sıkılaştırmak için de önemlidir.

ip atlamanin faydalari 1

İp Atlamanın Faydaları Nelerdir?

1. Kalp Sağlığını İyileştirebilir

İp atlamak, kardiyo egzersizinin harika bir şeklidir. Kalp atış hızını artırır. Bu, kalp kaslarının vücuttaki oksijenli ve oksijensiz kanı pompalamak için daha fazla çalışmasına izin verir. Böylece kalp sağlığını geliştirir.

Atlamanın çocuklar üzerindeki etkisi üzerine yapılan 12 haftalık bir çalışma, ip atlamanın genç popülasyonlarda kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

2. Alt ve Üst Gövde İçin Faydalıdır

İp atlama harika bir tam vücut egzersizidir. Vücudunuzun tüm bölgelerinden yağ yakmaya yardımcı olur ve sizi sıkılaştırır. Yağsız kas yapmanıza yardımcı olmaz. Ancak daha yüksek bir yoğunlukta yaparsanız, pazı, triseps, omuz, buzağı, uyluk ve glute kaslarının çalışacaktır.

3. Kalori Yakmanıza Olanak Sağlar

İp atlamak kalori yakmak ve yağ yakmak için harika bir yoldur. Bir çalışmada, bilim adamları müzik eşliğinde ip atlamanın, sabit döngü egzersizlerinden daha fazla BMI’yi iyileştirdiğini keşfetmişlerdir. Yüksek yoğunluklu 10 dakikalık ip atlamak, 1.5 km bir koşuya eşittir. Her gün 2-3 dakikalık kısa bir ip atlama seansı ile başlayın. İlerledikçe süreyi ve yoğunluğu artırın.

ip atlamanin faydalari 2

4. Motor Fonksiyon ve Dayanıklılığı Artırabilir

Pek çok sporcunun ve özellikle boksörlerin ip atlamasının nedeni budur. Egzersiz rutininize ip atlama ve ağırlıklı ip atlama eklemek, genç sporcularda koordinasyonu, gücü, dayanıklılığı ve dengeyi geliştirmeye yardımcı olabilir.

5. Solunum Fonksiyonlarını İyileştirebilir

İp atlamanın faydaları arasında dolaşımı ve nefes almayı geliştirmek ve akciğer kapasitesini arttırmakta vardır. Bir araştırma, uzun süreli aerobik egzersizin kardiyovasküler fonksiyonlar ve maksimum oksijen alımı üzerinde olumlu bir etki gösterdiğini göstermiştir.

6. Kemik Yoğunluğunu Artırabilir

Osteoporoz ve zayıf kemikler, düşük kemik yoğunluğunun doğrudan nedenleridir. İpi düzenli olarak atlamak kemik yoğunluğunu artırmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, ip atlamanın süresi, sıklığı ve yoğunluğunun kemik mineral yoğunluğunu nasıl etkileyebileceğini anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Orta yoğunlukta ip atlama, osteopeni olan insanlar için de güvenlidir ve kalça kemiği mineral yoğunluğunu artırmaya yardımcı olabilir.

7. Ruh Sağlığını Artırabilir

Orta şiddette ip atlamanın anksiyete, depresyon ve ruh hali üzerinde olumlu etkileri olabilir. Egzersiz, beyindeki vücut sıcaklığını ve kan dolaşımını artırabilir. Bu da stresi azaltabilir.

8. Eklemlerinizi Esnetir.

Düşük yoğunluklu ip atlama eklemlerinizi esnetir. Böylece dizlerin ya da diğer eklemlerin yaralanma riskini azaltır. Yapılan bir araştırma sonuçları, ip atlama antrenmanının sporcuların omuz hareketini iyileştirebileceğini göstermiştir.

ip atlamanin faydalari 3

İp Atlamanın Faydaları ile ilgili videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu