Yerli Erkek Ünlüler

İngiliz Kemal Kimdir?

instagram takipçi hilesi

ingiliz kemal 16
Tam adı: Ahmet Esat Tomruk (İngiliz Kemal)
Doğum tarihi: 1887
Doğum yeri: İstanbul / Türkiye
Ölüm tarihi: 14 Şubat 1966
Boyu: 
Ailesi: Mehmet Reşit Bey –  Sıdıka Hanım
Eşi: Mevhibe Hanım – Dorothy Minni
Çocuk (ları): Günseli
Mesleği: Özel ajan
Aktif Yılları: 1914 – 1966
youtube-Chanel

Hakkında

İngiliz Kemal kimdir? İngiliz Kemal, gerçek adı ile Ahmet Esat Tomruk‘tur. Mesleği Türk ajanlığıdır. Ahmet Esat, liseyi  ünlü Galatasaray Lisesi’nde okumaya başladı. Ardından İngiltere’de eğitimine devam etti. Eğitimine İngiltere’de devam etmiş olması, onun İngilizce dilini bilmesini sağlar. Fakat onun İngilizce dili o kadar iyiydi ki neredeyse bir İngilizden bile güzel konuşuyordu.

Boks şampiyonu olan Kemal, 5 yaşındayken babasını kaybetti. Bu sebeple annesi ile birlikte dayısının yanına yerleşti. Daima çalışkan bir öğrendi olmayı başardı. İngilizce’nin yanı sıra Fransızca da bilmektedir. İngiltere’de eğitim gördüğü esnada birçok arkadaş edinmiştir. Bu arkadaşları ile iletişimi koparmamış sık sık mektuplaşmaya devam etmiştir.

İlginizi çekebilir: Türkiye Tarihinin En Gizemli İnsanı; İngiliz Kemal ile ilgili 10 Gerçek Bilgi

Fakat, İngiltere’den sık sık mektup gelip gitmesi iktidarın gözünden kaçmamıştır. Bu durumda Kemal’den şüphe duyulmuştur. Bir ara tutuklanmış olsa da, bir süre sonra suçsuz olduğu anlaşılmıştır.

Yeniden İngiltere’ye dönen İngiliz Kemal, 1914 yılında mezun olmuştur. Hali, hareketleri ve konuşmaları ile tam bir Avrupa’lıdır. Mezuniyetinin ardından yeniden İstanbul’a döndü. Teşkilat-ı Mahsusa‘ya üye oldu. Çetecilik dersleri aldı.

Kendisini İngiliz Generali’nin yanına hapsetmişlerdir. Ondan bilgi toplamasını istemişlerdir. Boks konusunda profesyonelleşen İngiliz Kemal, İngiltere’lilerle birlikte ringlerde mücadele etmiştir. Onun başarılı oyunculuğu İngiliz’lerin de ilgisini çekmiştir.

İttihat’çıları kurtarmak için çok mücadele etmiştir. Ancak, İngiliz hükümeti onu yakalamış ve hapse atmıştır. Hapishanede birçok işkenceye maruz kalmıştır. Kaçmak için defalarca girişimde bulunmuştur. Günün birinde kaçmayı başarmış olsa da Çanakkale Boğazı’nda yakalanmıştır. Fakat, yeniden kaçma çabasına girdiğinde başarıya ulaşmıştır. Kaçtıktan sonra Kuva-i Milliyecilere sığınmıştır. Kendisine “İngiliz Kemal” lakabı da burada verilmiştir.

Yunan ileri harekatının başlaması üzerine Ankara’ya gitmiştir. Mustafa Kemal Paşa onu kabul etmiştir. Birçok dil bildiği için kendisine Genelkurmay İstihbarat Şubesinde görev verilmiştir.

Kendisine Yunan ordusu karargahına giderek, bilgi toplama görevi verilmiştir. O ise Kurana ve bayrağa el basarak yemin etmiştir. Amerikalı gazeteci olarak kendini tanıtan ajan, İzmir’de göreve başlar. Burada gece hayatında etkin bir rol oynamış ve özellikle Yunan askerleri ile iletişimini kuvvetlendirmiştir.

Yunan subaylarından öğrendiği bilgileri Antalya mutasarrıfı Aşir Bey’e aktarmıştır. Fakat bir süre sonra onun bilgi topladığı anlaşılmıştır. Ancak, kendisine sorulan sorulara Türkçe cevap vermemiştir. Bu yüzden onun kim olduğu bir türlü bilinememiş, kimliği meçhul kalmıştır.

Kendisini Yunanistan Atina’da hapishaneye kapatmışlardır. Ancak o kaçmayı başarmıştır. Birinden para çalarak İzmir’e gitmiştir.

İzmir’e dönmesinin ardından kendisine yeniden görev verilmiştir. Bu defa Trakya’nın batısına gitmesi emredilir. Ermeni General Atranik’in karargahına sızar. Yunan Ordusu hakkında birçok değerli bilgiyi edinerek Ankara’ya iletir.

1924 yılında görevinden ayrılır. Anılarını kitap haline getirir. Yeniden İstanbul’a yerleşir. 2 kez evlendi. İlk evliliğinden Günseli isminde bir kızı oldu. 14 Şubat 1966 yılında hayata gözlerini yumdu.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu