hosting

İncir Uyutması Tarifi

İncir Uyutması Tarifi

İncir uyutması hem yapımının kolay olması, hem lezzetli oluşu, hem de sağlıklı olması sebebiyle oldukça ilgi çekici bir tatlıdır. İncirin tek başına bile faydaları o kadar fazladır ki, sütle birleşince bu faydaların sayısı da artar.

İncir Uyutması Tarifi

İncir Uyutmasının Faydaları

 • İncir uyutması tatlısı eğer rafine şeker kullanılmadan yapılıyorsa temiz ve sağlıklı beslenen kişiler için de tercih edilebilir. Böylece şeker ve zararlı herhangi bir ürün kullanılmadan şeker ihtiyacını karşılamak mümkün olur.
 • İncir, yüksek oranda fosfor ve kalsiyum içerir. Bu da kemik ve diş gelişiminde oldukça etkili olmasını sağlar. Ayrıca süte karşı alerjisi olan ve süt tüketemeyen kişiler için incir yemek etkili bir alternatif olacaktır.
 • İncir ve süt karışımının bağırsakları çalıştırdığı bilinmektedir. Sindirim sistemine fayda sağlayarak kabızlığı önler.
 • Öksürüğe ve bronşit hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.
 • İncirin içeriğinde çeşitli vitamin, mineral ve proteinler bulunmaktadır. Böylece hücrelerin yenilenmesinde etkili olmaktadır.
 • Potasyum oranı yüksek olan incirin yüksek tansiyona da iyi geldiği bilinmektedir.
 • Kalp ve damar hastalıklarının önlenmesinde etkilidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
En Çok Yağ Yakan 12 Besin

İncir uyutmasının faydalarından sonra bu tarifi biran önce uygulamak gerekir. Öyleyse tarife geçelim.

İncir Uyutması Tarifi

İncir Uyutması Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 • 2,5 su bardağı süt (keçi sütü de kullanılabilir)
 • 10 adet kuru incir
 • 1 küçük kabuk tarçın (ya da 1 çay kaşığı toz tarçın)
 • 50 gram dövülmüş ceviz (süslemek için)

Yapılışı

Öncelikle kuru incirler sıcak suda yaklaşık 10 dakika bekletilerek yumuşamaların sağlanır. Daha sonra sapları kesilir ve küçük küpler halinde doğranır.

Süt, bir tencereye alınır ve ısıtılır. Kaynamaya yaklaşmalı ancak kaynatılmamalıdır. Yaklaşık ısısı 55-60 derece olmalıdır. Yoğurt mayalarken ısıtılan sütten daha sıcak olmalıdır. Sütü ısıtırken içerisine kabuk tarçın eklenir.

Daha sonra doğranan incirler sütün içerisine ilave edilir ve el blender’ı ile tamamen homojen bir karışım haline gelene kadar karıştırılır. Bu noktada blender yerine elle yoğurarak da incirlerin küçülmesini ve karışmasını sağlayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
James Bond'un En Sevdiği İçecek Nedir?

Hazırlanan karışım küçük kuplara paylaştırılır ve üzerleri streç filmle kapatılır. Bir tepsiye alının kupların üzerine mutfak havlusu serilir ve oda ısısında 4 saat kadar mayalanmaya bırakılır.

Mayalama işi bitince tatlılar dolaba kaldırılır ve 2 saat bekletildikten sonra cevizle, tarçınla ya da kuru incirle süsleyerek servis edilir.

İncir Uyutması Tarifi

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu