Beslenme ve Diyet
Trend

İmmün Yetmezliği Nedir, Belirtileri, Tedavisi Nedir?

İmmün Yetmezliği Sebepleri

instagram takipçi hilesi

İmmün Yetmezliği Nedir?

Bağışıklık sisteminde anormal durumların yaşanması, kalıtsal hastalıklardan Primer immün yetmezliğine bağlıdır. Ender görülen hastalıklardan biri olan immün yetmezliği, genelde akraba evliliğinden kaynaklanmaktadır. Toplam olarak, 350′ nin üstünde hastalık mevcuttur. Erişkinlerde de görülebilen Primer immün yetmezliği tanısı geç konulduğunda, organ yetmezliği gibi vücutta olumsuz etkilere yol açabilir. Hastanın iyileşme yönünde sosyoekonomik sıkıntıları da beraberinde getirir.

Immun Yetmezligi Nedir Belirtileri Tedavisi Nedir 2 e1600057413530

Bağışıklık sistemini ilgilendiren immün yetmezliği, kalıtsal bir hastalık olarak bilinen yaygın olarak görülen hastalıklardan biridir. Vücudun mikroplara karşı savunmasını sağlayan doku ve organdan meydana gelen sistem bazı toksit maddeleri üreterek, mikroplara karşı savunmasını yapar. Kandaki lökositlerin yetersiz olması nedeni ile bağışıklı yetmezi ortaya çıkarak vücut hastalıklara karşı savunmasını kaybeder ve kişi daha çabuk hastalıklara yakalanmaya meyilli hale gelir.

Bağışıklık sisteminin durumu, çocuk yaşlarda konulan teşhisle belirlenir. Yetişkin kişilerde hava kirliliği ve radyasyon gibi etkilere maruz kalmak enfeksiyonların ortaya çıkması gibi özellikler, immün yetmezliğinin belirtileri arasında yer alır. İmmün yetersizliği sırasında ilaç kullanımında tedavide direnç sağlar ve antibiyotik tedavisi uzatılabilir.

Çocuklara göre yetişkinlerde hastalık belirtileri daha farklı olabilir. Lenf bezleri ve dalak büyümesi,karaciğer gibi organların büyümesi ortaya çıkabilir. Doğru teşhis ve tanı için hastaların immünologlara başvurması gerekir.
Immun Yetmezligi Nedir Belirtileri Tedavisi Nedir e1600057246252

İmmün Yetmezliği Belirtileri

  • Vücutta iyileşmeyen yaralar
  • Ciltte ya da iç organlarda ortaya çıkan apseler
  • Dalak ve lenf büyümesi
  • Diş iltihapları ve erken diş kaybı
  • Tekrarlayan ateş
  • Zatürre ve kulak enfeksiyonu sinüzit gibi hastalıkların sık görülmesi
  • olağan dışı enfeksiyonların olması
  • Genital bölgede ve deride siğillerin çok olması
  • Ailede immün yetmezliğinin olması

Immun Yetmezligi Nedir Belirtileri Tedavisi Nedir 1 e1600057346220

Hastalıktan şüphelenildiği durumlarda labaratuvar testleri ve fizik muayenesine göre immunolejik testler değerlendirilerek durum tespit edilir.

İmmün Yetmezliği Tedavisi  

Tedavi immün tipine ve yetmezliğine göre farklılık gösterebilir. 3-4 haftayı bulan tedavi antikorların immünogloülin intravenöz(lgG) damardan verilmesi ile hasta da olası komplikasyon ve enfeksiyonların sıklığı azaltılmaktadır. Mutlaka doktor gözetiminde tedavi sağlanmalıdır.

Hastanın kendisine evde uygulayacağı yöntem ise Subkutan immunoglabin haftalık olarak enjeksiyon yöntemi ile yapılmaktadır.  LgG uygulama düzeyi daha stabil olan enjeksiyon yönteminin etkileri nadirdir. Tedavide en önemli unsur doktor kontrolün de tedavinin yapılmasıdır. İmmun yetmezliğinde hastalıklara daha kolay yakalanma riski vardır.

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler tüketmek sağlığı tehtid eden etkenlerden uzak durmak immun yetmezliğini önlemek için alınacak tedbirler arasındadır. Son zamanlarda ülkemizde yapılan özgün gen tedavisinde başarılı çalışmalara imza atılarak primer immün yetmezliğinde olumlu sonuçlar elde edilmiştir.

İmmün Yetmezliği Nedir, Belirtileri, Tedavisi Nedir? ile ilgili videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu