Hastalıklar

Berilyum Hastalığı Vücudunuza Ne Yapar?

instagram takipçi hilesi

Berilyum (Be), birçok insanın bir nevi tanıdık geldiğini düşünebileceği elementlerden biridir. Ancak Royal Society of Chemistry, Thought Co ve Cleveland Clinic gibi bilim sitelerinin açıkladığı gibi, insanlar berilyum ile her zaman karşılaşır. Uçaklarda, arabalarda, telefonlarda, bilgisayarlarda, kaynak makinelerinde, golf sopalarında, prizlerde, termostatlarda, fiber optik kablolarda, röntgen makinelerinde, CAT tarayıcılarda, füzelerde, uydularda ve çok daha fazlasında bulunur.

Berilyum doğal olarak çelik grisidir, hafiftir, kırılgandır, yüksek bir erime noktasına sahiptir, manyetik değildir ve çoğunlukla da çeşitli uygulamalara, özellikle nükleer silahlara uygun bir alaşım yapmak için bakırla karıştırılır. Aslında, Atomik Miras Vakfı‘nın dediği gibi, Manhattan Projesi sırasında patlatılan ilk atom bombasının çekirdeği kısmen berilyumdan oluşuyordu.

berilyum hastaligi 5

Ancak son derece teknoloji yüklü yaşamlarımıza güç vermesinin ve potansiyel olarak bedenlerimizi yakmasının yanı sıra berilyum, çıplak ellerinizle tutmak veya solumak istemeyeceğiniz bir şeydir. Bilim sitelerinin açıkladığı gibi, berilyum özellikle hava ile taşındığında son derece zehirlidir.

Chemicool‘a göre, on dokuzuncu yüzyıl araştırmacıları, ilk bilim adamlarının keşfettikleri şeyleri yalama ve tatma alışkanlığı olduğunu görerek, bize aynı şeyi söyleyebilirdi. Cleveland Clinic, berilyum tozunun solunmasının neden olduğu berilyum hastalığının daha doğrusu “berilyumun neden olduğu akciğer hastalığı”nın ciğerlerinizi yok edip yaralayabildiğini, yorgunluğa, ateşe, öksürüğe, nefes almada zorluğa, eklem ağrısına ve evet, kansere neden olabileceğini söylüyor.

Berilyum Hastalığı Vücudunuza Ne Yapar?

Tadı Tatlı Zehirli Bir Madde

berilyum hastaligi 2

Berilyum, Fransız kimyacı Louis Nicolas Vauquelin‘in çalışmaları sayesinde 1798 yılında bilim dünyasının dikkatini çekti. ABD Jeoloji Araştırması‘na göre, berilyumu 2000 yıl öncesine kadar Mısır’da eski Romalılar tarafından çıkarılan zümrüt renkli bir taş olan berilde buldu. Britannica, eski Mısırlıların muhtemelen taşı bildiklerini ve madencilik yaptıklarını söylüyor.

Vauquelin berilyumu 1798 yılında tanımladı, ancak diğer kimyagerlerin berilyumu berilden izole etmesi 1828 yılına kadar sürdü. O zamanlar kimyagerler mineralleri sadece gözlemlemek ve kimyasal olarak manipüle etmekle kalmıyor, aynı zamanda onların tadına da bakıyorlardı. Görünüşe göre berilyum tatlı bir tada sahip ve glikoz kelimesi ile ilgili orijinal adı olan “glucinium“u buradan alıyor. Pub Chem, Uluslararası Saf ve Uygulamalı Kimya Birliği‘nin (IUPAC) berilyuma modern adını 1949 yılında verdiğini söylüyor.

Jefferson Lab, berilyumun toksisitesinin ona tatlı tadını verdiğini söylüyor ve bir bilim sitesi, araştırmacıların onu tutarken dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor. Bununla birlikte Cleveland Clinic, berilyumun toz haline getirildiğinde ve solunduğunda tehlikeli olduğunu söylüyor ve maruziyetten kaynaklanan iki tür berilyum akciğer hastalığından bahsediyor: akut (kısa süreli) ve kronik (uzun süreli).

Kronik berilyum hastalığı, alerjik bir cevaba benzer semptomlar ile başlar ve akciğer hücrelerinin enfeksiyonlara ve yara izine neden olan granülomlara (nodüller) kümelenmesine neden olabilir. En kötüsü, Ulusal Kanser Enstitüsü, berilyum tozuna maruz kalan işçilerin akciğer kanseri gelişme riskinin arttığını söylüyor.

Berilyum Atom Bombası Kullanımı

berilyum hastaligi 3

Berilyumun teknoloji ve bilimlerde, özellikle nükleer enerji ve silahlar söz konusu olduğunda, pek çok uygulaması olduğundan bahsetmiştik. Örneğin, Thought Co, berilyumun yakıtın daha düşük sıcaklıklarda yanmasına ve dolayısı ile daha uzun süre çalışmasına izin verdiği için nükleer yakıtı daha verimli hale getirmede önemli bir rol oynadığını söylüyor. Bu, öğenin oldukça iyi huylu bir kullanımıdır. Yine de, J. Robert Oppenheimer döneminin ilk atom bombası testinin yapıldığı günlerde Global Security, bilim adamlarının plütonyum çekirdeklerin içini, parçacıkları çekirdeğe geri yansıtan berilyum kalkanlarla kapladığını açıklıyor. İlk bombalar bu şekilde kritik kütleye ulaştı ve patladı.

İlk nükleer patlama 16 Temmuz 1945 yılında New Mexico, Los Alamos‘ta meydana geldi. Yazar ve gazeteci Alisa Lynn Valdés MS, Twitter‘da ABD hükümetinin yerel halka evlerini buldozerle yıkmadan önce Los Alamos’tan ayrılmaları için 24 saat verdiğini ve Los Angeles Times‘ın, görev çok gizli olduğu için yakın kasabalarda kimsenin uyarılmadığını bildirdi. Valdés, daha sonra nükleer testler yapmak için taşındıklarını ve yerinden edilmiş Hispanik erkekleri berilyumu işlemeleri için işe aldıklarını iddia etti. Bu adamlar daha sonra, görünüşe göre, Cleveland Clinic‘in tezahür etmesinin 30 ila 40 yıl sürdüğünü söylediği, yukarıda belirtilen kronik berilyum hastalığından öldü.

berilyum hastaligi 4

2005 yılından bu yana, Tularosa Havzası Downwinders Konsorsiyumu adlı bir grup, zehirli kimyasal serpintiden etkilenen Amerikalılar için adalet bulmaya ve 16 Temmuz 1945 yılında Trinity Testi çevresindeki toplulukları rahatsız eden kanserler ve diğer hastalıklar hakkında veri toplamaya adanmıştır.

Berilyum Hastalığı Vücudunuza Ne Yapar ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu