İlişki Konuları

İlişkinizi Tanımlayamıyorsanız Bu Terimlere Bir Göz Atın

instagram takipçi hilesi

“Nerede o eski aşklar?” dediğinizi duyar gibiyim. Haklısınız, artık o eski aşklar yok maalesef. Nesiller geçiyor, ilişkiler değişiyor ve aşk yerini çeşitli ilişki çeşitlerine bırakıyor. İlişkinizi tanımlayacak kelime bulamıyorsanız, “Aramızda bir şey var ama anlamadım” diyorsanız buyrun sizi şöyle alalım…

iliski terimleri

İşte yeni nesil ilişki terimleri

Fuck buddy

Aralarında duygusal bir ilişki olmayan kişilerin zaman zaman bir araya gelerek seks yapmasıdır. Birbirlerinin hayatına karışmazlar, birbirleri hakkında fazla soru sormazlar ve çok fazla birbirleri hakkında bilgiye sahip değillerdir. Amaç sadece seks yapmak, gerisi teferruat.

fuck buddy

Love buddy

Aralarında duygusal bağ bulunan, sevgili olan bir çiftin yaptıkları her şeyi yapan fakat adı konmayan ilişki türüdür. Sevgili olalım ama olmayalım da gibi bir ikilemdeyseniz, hem sevgiliniz varmış gibi hissediyor ama ilişkinizi henüz tanımlayamadıysanız, love buddy terimi tam sizin ilişkiniz için.

love buddy

Ghosting

Zamanında fuck buddy, love buddy ya da doğrudan sevgiliniz olan kişinin bir anda ortadan kaybolması, tüm sosyal medya, telefon ve adreslerinin ulaşılamaz hale gelmesi durumudur. Aniden iletişimi keserek aranızda her ne varsa bu ilişkiyi kendince bitirmiştir. Kayıplara karışarak da bunu sizin için daha iyi anlaşılır hale getirir.

Ghosting

Zombieing

Bu da zamanında ghosting olmuş kişilerin yani aniden ortadan kaybolan, ulaşılamayan kişilerin birden bir mesaj atarak ya da çıkagelip hayatınıza yeniden dahil olmaya çalışan kişiler için kullanılır. Tekrar sizinle bir ilişki kurabilmek için çeşitli şekillerde çabalar bu arkadaş… Ama hatırlatalım yeniden ghosting olma ihtimali var, çok da aldanmayın deriz.

Zombieing

Friends with benefits

Çok iyi arkadaşlığınız var, bu asla bir sevgili ilişkisine dönüşmeyecek bunu biliyorsunuz. Hem arkadaşlığınız devam ediyor hem de arada seks yapıyorsunuz. Biz buna arkadaşlığın nimetlerinden yararlanmak diyoruz. Arkadaşlığınıza zeval vermeden güzel denge kurarsanız neden olmasın?

Friends with benefits

Sexting

Birinden “send nudes” mesajı almışsanız bu sanal seks arayışı anlamına gelir. Birbirlerine çıplak fotoğraflar göndererek ilerleyen ilişki biçimidir. Sadece sanal ortamda kalır.

Love bombing

İlk görüşte aşk gibi tanımlayabiliriz. Daha ilk buluştuğunuz kişiyle aranızda geçen hemen “seni çok seviyorumlar, sensiz yaşayamamlar, 2 çocuk istiyorumlar…”ın havada uçuştuğu görmeden duramadığınız sürekli etkileşimde kaldığınız ilişki türüdür. Hemen ilk buluşmadan çok da havalara girmeyin deriz. Bugünün yarını da var.

love bombing

Gamofobi

Evlenmekten ziyade evli olma, evli kalma durumu fikrinden oldukça rahatsızlık duyan ve bizim evlenme fobisi olan kişiler için kullandığımız terimdir. Tedavisi olduğu söyleniyor. Açıkça söylemek gerekirse Love bombing’den sonra kaçınılmaz gibi gözüküyor. Çok da sık boğaz etmeyin deriz.

Gamofobi

One night stand

Tek gecelik ilişki olarak literatüre geçen ilişki çeşidi biriyle barda, konserde vs karşılaşıp alkollü bir gecenin ardından geçirdiğiniz tek gecelik ilişki çeşididir. Muhtemelen bir daha karşılaşmazsınız. Karşılaştığınızda da tanınmazlıktan gelinme ihtimaliniz oldukça yüksek.

One night stand

Poliamori

Çok eşlilik diye adlandırdığımız bu ilişki türü de aynı anda birden fazla kişiyle sevgili olma ya da herhangi bir ilişki türünü yürütme biçimidir. Ve ilişki içinde olduğunuz insanlar da bunu biliyor ve kabulleniyordur. İnsan türünün tek eşe bağımlı yaşamasını anormal bulurlar aksine ve çeşitli insanlarla ilişki içinde olmak oldukça normaldir onlar için.

poliamori

Sapyoseksüel

Beyne aşık olmak gibi bir şey. Birlikte olduğunuz insanın güzelliği, zenginliği falan değildir sizi çekici kılan. Sapyoseksüel bir insanlar beraberseniz zekanıza aşık olmuştur. Tek tarafın sapyoseksüel olduğu ilişki çeşidinin bulunmasının yanı sıra iki tarafın da sapyoseksüel olduğu yani tam anlamıyla beyinlerin aşk yaşadığı bir ilişki çeşidi vardır.

Sapyoseksüel

Hiperseksüel

Seks yapma istediğinin sürekli maksimum düzeyde olduğu ilişkiler için kullanılır. Bu çiftlerin nerede, ne zaman seks yapmak isteyeceklerini kimse kestiremez. Alenen alakasız bir ortamda seks yapan bir çift görürseniz muhtemelen hiperseksüel bir çifte denk gelmişsiniz demektir.

hiperseksuel

Phubbing

Günümüzde her ilişki biraz phubbing diyebiliriz. Çiftlerin bir araya geldiklerinde telefonla ilgilenmesi ve sevgiliye zaman ayırmaması durumudur. Sürekli sosyal medya hesaplarını kontrol eder, birilerini stalklar, bir şeyler okur ama bunların hepsini telefonuyla yapar üstelik siz karşısında otururken.

Phubbing

Breadcrumbing

Göster ama elletme taktiği gibidir biraz. Birinin size ilgi göstermesi, jestler yapması ancak ilişkiye gelince kendini geri çekmesi durumudur. Umut vermesine çok da kanmayın deriz.

Breadcrumbing

Haunting

Daha önce ilişki yaşadığınız birinin yeniden size dönme isteğini çeşitli yollardan dile getirmesidir. Sosyal medyadan takibe başlar, gönderilerinizi beğenir, ortak arkadaşlarınızın gönderilerine mesaj içeren yorumlar atar vs. Hatta bazen dikkat çekmek için takibi bırakıp tekrar takibe alır ki bildirimlerde adını görebilin.

Haunting

Kaynak
pepapp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu