Akıllı Telefonlar ve TabletlerAlışveriş Rehberi

İkinci El Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

instagram takipçi hilesi

İkinci El Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Hızla gelişen teknoloji ile birlikte gün geçtikçe piyasaya çıkarılan telefonların da sayısı artış göstermektedir. Sürekli güncellenen özellikler, geliştirilen işlemciler/kameralar ve ÖTV zamları da beraberinde telefon fiyatlarının artmasına sebep oldu. Durum böyle olunca yeni bir cihaz almak isteyen bireyler ikinci el telefon piyasasına daha çok önem vermeye başladı.

İkinci el cihaz alırken birçok sorunla karşılaşan kullanıcılar, telefon üretici firmalar tarafından verilen bilgiler ile alacakları cihaz üzerinde kontroller yaparak yaşanabilecek sıkıntıları minimum düzeye indirmeye çalışıyor. 

Öncelikle telefon alırken ilk dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi de garanti. İleri ki dönemlerde cihazınızda yaşanabilecek sıkıntılar için alacağınız telefonun garantisinin olmasına dikkat edin. Ayrıca almayı düşündüğünüzün cihazın beraberinde satın alacağınız kişiden cihazın faturasını da almayı kesinlikle ihmal etmeyin. Bu fatura size telefonun garanti süresinin başlangıcı hakkında daha sağlıklı ve resmi bir bilgi verecektir. 

Satın Alacağınız Telefonu İnceleyin

Satıcı ile görüşmeye gitmeden önce telefonda incelemeniz gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır. Basit noktalar gibi gözüken ancak daha önce başkası tarafından kullanılmış bir telefon için önem taşıyan durumlardır. 

  • Kulaklık soketini test etmek
  • Şarj girişini test etmek
  • Cihaz ile uyumlu bir SIM kartı ile test etmek
  • Cihaz ile uyumlu bir SIM kartı takılı iken arama yaparak ahizeyi test etmek
  • Cihazın dokunmatik ekranını varsa fiziksel tuşlarını test etmek
  • Son olarak da telefonu kozmetik olarak test etmek

Satın Alacağınız Telefonu İnceleyin

Bunun gibi hususlara dikkat ettikten sonra satıcı ile anlaşıp telefonunuzu alabilirsiniz. Ancak bu kontroller cihazın tamamen güvenilir olduğu anlamına gelmemektedir. İkinci el cihaz satın alırken olabildiğince güvendiğiniz ve tanıdığınız kişilerden almaya özen göstermenizi önermekteyiz.

Android Cihazlardaki Test Kodu

İkinci el olarak satın almayı düşündüğünüz Android işletim sistemine sahip cihazlarda Arama bölümüne yazacağınız kısa bir kod parçacığı ile cihaz üzerinde bir test yapabilirsiniz. Cihazı açtıktan sonra Arama kısmına giriş yapın. Buraya *#0*# tuşlayarak arama butonuna basın.

Daha sonrasında birbiri ardına gelen adımları takip ederek almayı düşündüğünüz cihazın ses, ekran ve kullanıcılara sunmuş olduğu bazı diğer özelliklerini kolaylıkla güvenilir bir şekilde test edebilirsiniz.

Ayrıca cihazı satın alacağınız kişiden bir ricada bulunarak telefonu 3-4 saat test etmeyi ihmal etmeyin. Böylelikle telefonun batarya performansı hakkında da bilgi sahibi olmuş olacaksınız.

IMEI Numarası

Elektronik cihazlarda IMEI numarasının sorgulanması da önemli olan bir diğer konulardan birisidir. Test kodunda olduğu gibi tekrardan Arama bölümüne giriş yapıp *#06# yazarak satın alacağınız telefonun IMEI numarasını öğrenebilirsiniz. IMEI numarasını öğrendikten sonra BTK’nın websitesi üzerinden sorgulama yaparak cihazın kayıp, çalıntı ve benzeri durumları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İkinci El Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ile İlgili Videolar

Kaynak
Cepte Tamir

Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu