Sağlıklı Yaşam

İdrar Kaçırma Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

instagram takipçi hilesi

İdrar Kaçırma Neden Olur ve Tedavisi Nasıl Yapılır? Bir kişi idrar yapma yeteneğini kontrol edemediğinde ve istemsiz olarak kendiliğinden idrar kaybı yaşadığı zaman, bu kişide idrar kaçırma durumu oluğu belirtilir. Tıpta bu durum inkontinans olarak adlandırılır. Özellikle yaşlı yetişkinler arasında çok yaygın bir sorundur. Toplumda yaşayan yüksek yaş grubunun %30’u bu durumu yaşamaktadır. Genellikle 80 yaşına kadar erkeklerden daha fazla kadınları etkiler.

Pek çok insan inkontinansı yani idrar kaçırmayı yaşlanmanın normal bir parçası olduğuna inanır. Fakat aslında öyle değildir. Bazı insanlar, bir doktorla idrar kaçırma hakkında konuşmaktan utanabilir. Bu nedenlerden dolayı, pek çok insan tıbbi yardım almaz. Çoğu durumda, idrar kaçırma tedavi edilebilir ya da en azından önemli ölçüde azaltılabilir.

İdrar Kaçırma

İdrar Kaçırmanın Belirtileri Nelerdir?

En büyük belirti, istemsiz idrar kaybı ya da sızıntısıdır. Tekrarlayan idrar sızıntıları yaşıyorsanız, mümkün olan en kısa sürede doktorunuzu görünmeniz önemlidir. İnkontinansı olan pek çok kişi, hoş olmayan kokulardan dolayı mahcup hissedebilir. Arkadaşları ya da aileleriyle dışarı çıkmaktan kaçınabilirler. Bu izolasyon ve depresyona yol açabilir.

İnkontinans, tedavi edilmediğinde ve yetersiz yönetildiğinde döküntülere ve diğer cilt bozukluklarına yol açabilir. Taşma inkontinansı tedavi edilmezse idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilir.

İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?

İdrar kaçırma, idrarın vücutta depolandığı yer olan mesane ya da idrarın mesaneden dışarı akışını kontrol eden kalın bir kas olan mesane sfinkteri ile ilgili çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Yaşlanmanın kendisi inkontinansa neden olmamasına rağmen, insanlar yaşlandıkça üriner ve genital sistemlerde meydana gelen normal değişiklikler bu durumu yaşlılarda daha yaygın hale getirir.

Örneğin, mesane ve onu destekleyen kaslar yaşla birlikte sarkma eğilimindedir. Bu da idrarın depolanmasını zorlaştırır. Yaşlılar tarafından çeşitli tıbbi durumlar için alınan pek çok ilaç da mesane problemlerini artırabilir ve inkontinansa yol açabilir.

İdrar Kaçırma

Geçici inkontinansın yaygın bir nedeni idrar yolu enfeksiyonudur. İnkontinansın diğer nedenleri arasında şiddetli kabızlık, deliryum, depresyon, hareket kısıtlılığı ve diyabet de bulunur. Dört ana tip inkontinans vardır. Bunlar;

  • Stres inkontinansı: Biri öksürdüğünde, hapşırdığında, gerildiğinde, eğildiğinde, kaldırıldığında veya güldüğünde idrar ani sıçramalarla dışarı sızar.
  • Taşma inkontinansı: Bu tipte, mesane kaldırabileceğinden daha fazla idrar depoladığında ortaya çıkar.
  • Sıkışma inkontinansı: Bu, dürtüye rağmen işemeyi geciktirememe nedeniyle orta ila büyük miktarda idrar sızıntısı olduğunda ortaya çıkar.
  • Fonksiyonel inkontinans: Bu tip inkontinans, insanların acil inkontinansa sahip olduğu ancak bunama, felç ya da hareketsizlik gibi durumlar nedeniyle tuvalete gidemediği durumlarda ortaya çıkar.

Bazı insanlar, dört tipin bir kombinasyonu olan karışık inkontinansa sahip olabilir. En yaygın kombinasyon, dürtü ve stres inkontinansıdır.

İdrar Kaçırmanın Tedavisi

Çoğu durumda idrar kaçırma başarıyla tedavi edilebilir. Sorunun kaynağı olan ilaçlar ya da tıbbi durumlar ise, ilaçlar kesilebilir ya da değiştirilebilir. Tıbbi durum tedavi edilebilir.

Demans ya da Alzheimer hastalığından muzdarip kişilerde inkontinans her zaman tedavi edilemez. Bu durumlarda, iç çamaşırı giymek, ped veya idrar sondası kullanmak yardımcı olabilir.

İdrar kaçırma tedavisi için aşağıdaki tedavi yöntemleri kullanılabilir;

  • Kegel ya da pelvik taban egzersizleri
  • Mesane veya davranış eğitimi
  • Kilo verme (Fazla kilolu iseniz)
  • Kegel egzersizleri ve davranış eğitimi kombinasyonu
  • İlaç tedavisi
  • Mesane ameliyatı

İdrar Kaçırma

İdrar Kaçırma İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu