Beslenme ve Diyet

Aronya Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Aronya Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir? Aronya meyvesi, görünüşü orman meyvelerine benzeyen bir meyvedir. Kansere karşı etkisi ile bilinmektedir. Ana vatanı aslen Kuzey Amerika’dır. Aynı zamanda süper meyve olarak da bilinmektedir. Bilimsel adı Aronia’dır.

Aronya, Rosaceae familyası içinde yer alan yaprak döken çalıların bir cinsidir. Doğu Kuzey Amerika’ya özgüdür ve en yaygın olarak nemli ormanlarda ve bataklıklarda bulunur. Genellikle bu cinsin iki ya da üç türü içerdiğine inanılır.

Bunlardan biri Avrupa’da yetiştirilmiş olanıdır ve 2020 yılında Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde deneme üretimi yapılarak iyi sonuçlar elde edilmiştir. Devlet desteği ile Karadeniz bölgesinde süper meyve adı verilen bitkilerin üretimini yaygınlaştırmayı hedeflenmektedir.

Aronyanın Faydaları

Aronya Meyvesinin Tarihi

Yüzyıllarca Kızılderililer tarafından tüketilen bir besin olan aronya meyvesi, kökeni Kuzey Amerika’ya dayanan önemli bir doğal kaynaktır. Kızılderililer, özellikle kış aylarının zorlu koşullarında hastalıklara karşı dirençlerini artırmak ve bağışıklık sistemlerini güçlendirmek amacıyla aronya meyvesini sıkça yemeklerinde kullanmışlardır.

Kızılderililer, geleneksel mutfağında önemli bir yere sahip olan Pemmican adlı yemeği hazırlarken, temel malzemeler olan kuru et ve hayvan yağına ek olarak kuru aronya meyvelerini kullanarak sağlıklarını desteklemişlerdir. Pemmican yemeği, sadece etkileyici sağlık yararlarının yanı sıra uzun süre dayanabilme özelliği sayesinde gezginler, kaşifler ve yolcular arasında da popülerlik kazanmıştır.

1900’lerin sonlarından itibaren, aronya meyvesi Kuzey Amerika’dan Avrupa ve Rusya’ya yayılarak bu bölgelerde de yetiştirilmeye başlanmıştır. Son 15-20 yıl içerisinde gerçekleştirilen bilimsel araştırmalar sayesinde aronya meyvesinin olağanüstü içeriği keşfedilmiş ve sağlık üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle popülaritesi artmıştır.

Aronya Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Tansiyon Hastalıklarına İyi Gelir

Daha önce kalp krizi geçirmiş ve statin tedavisi geçirmiş olan 44 hastaya günde 3 defa birer bardak aronya suyu verildi. Bu hastalarda ciddi oranda tansiyonlarının düştüğü gözlemlenmiştir. Bu yüzden yüksek tansiyon hastası kişilere önerilmektedir.

Kanser Riskini ve Damar Tıkanıklığını Azaltıyor

2 ay boyunca günde 3 defa olmak üzere kullanıldığında metabolik sendrom ve benzeri damar tıkanıklığı durumlarında ciddi risk düşüşleri olduğunu görüldü. Aynı zamanda damar tıkanıklığına sebep olan faktörleri de azalttığı belirtildi. Antosiyaninler bakımından zengin oldukları için meme kanseri, kolorektal kanser, kemik iliği kanseri ve akciğer kanseri dokuları artışını engelleyebilir. Kanser hücrelerinin sinyaline zarar verebilirler.

Aronyanın Faydaları

Kolesterole İyi Gelir

İnsanlar üzerinde yapılan deneylerde günlük olarak tüketildiği zaman kolesterol seviyelerinde %7 oranında azalma olduğu gözlemlendi.

İlaç ve Kozmetik Sanayiinde Kullanılır

Pek çok faydalı besin gibi bu besin de insan sağlığına faydaları sebebi ile farklı alanlarda kullanılmaktadır. En çok kullanıldığı alanlar arasında ilaç ve kozmetik sanayii yer almaktadır.

Aronya Meyvesi İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu