Bilim ve KeşifHastalıklar

Hücre Nedir Ve Organelleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Hücre Nedir Ve Organelleri Nelerdir?…Lisede en önemli ve soru gelen konulardan biri olan aynı zamanda üniversitede sağlık bölümlerinde okuyan arkadaşlarında yararlanabileceğini düşündüğüm bir konu olan Hücre Nedir Ve Organelleri Nelerdir? hakkında bugün sizlere bilgiler aktaracağım. Detaylı bilgiler edinmek için en alt bölümde bırakacağım videolara da göz atmanızı öneririm.

Hücre Nedir Ve Organelleri Nelerdir?

Hücre Nedir Ve Organelleri Nelerdir?

Hücre Nedir? Hücrenin Görevleri Nelerdir?

Canlının en küçük birimine ”Hücre” denilmektedir. Her yaşam kriterlerini içinde saklayan ve uygun şartlar altında tek başına da yaşamını idare ettirebilen canlıların temel fonksiyon ve yapı birimi Hücredir. Mikroskoplar tarafından görüntülenecek kadar küçüklüğe sahiptirler. Canlılar genellikle tek ve çok hücre olarak 2 sınıfa ayrılırlar. Hücrelerin çeşitli özellikleri de bulunmaktadır. Örneğin; çevredeki ham maddeleri alırlar, ortaya enerji sunarlar, kendilerine ait ürünler sentezlerler, çoğalırlar.

Hücre Zarı Nedir? Hücre Zarının Görevleri Nelerdir?

Hücre zarı hücrenin dışarıdan etkiler tarafından etkilenmesini önlemek için önemlidir. Aynı zamanda hücrenin iç yapısını korumaya da yardımcıdır. Hücre zarı esnek, hassas bir yapıya da sahiptir. Seçici geçirgen oluşu özelliği ile her maddenin hücrenin içine girişine izin vermez.

Hücrenin içinde kendine ait fonksiyonları olan, özel olarak isimlendirdiğimiz bir takım organel adını verdiğimiz yapılarda bulunmaktadır.

hücre

Ribozom Nedir? Ribozomun Görevleri Nelerdir?

Ribozom belki de hücrenin en önemli enerji sağlayan organellerinden biridir. Ribozomlar protein sentezinin sağlanmasında rol oynar. Hücrenin belirli yapılarının içinde yer alır.

mitokondri

Mitokondri Nedir? Mitokondrinin Görevleri Nelerdir?

Hücrelerin enerji ve solunum ihtiyacının karşılanmasında mitokondri görevlidir. Hücrenin ihtiyaç duyduğu ve sahip olduğu yapıya göre barındırdığı mitokondri miktarı da değişmektedir. Enerji kullanmakta daha fazla ihtiyacı olan kas ve karaciğer hücreleri gibi hücreler daha fazla miktarda mitokondri içermektedir.

Lizozom Nedir? Lizozomun Görevleri Nelerdir?

Lizozom, tüm hayvan hücrelerinde bulunan ancak bitki hücrelerinde bulunmayan bir organeldir. Belli bir yaşa gelmiş ve hayvan hücrelerinin içerdiği taneciklerin ayrılarak parçalanmasında görevlidir. Aynı zamanda üremede de görevlidir. Spermin en uç kısmında yer alır böylece yumurtanın delinmesine de yardımcıdır.

Endoplazmik Retikulum Nedir? Endoplazmik Retikulumun Görevleri Nelerdir?

Endoplazmik Retikulum lizozom gibi hayvan hücresinde bulunup bitki hücresinde bulunmazlık yapmaz. Her iki hücrede de bulunur. Genellikle taşıma aşamasında ve saklanıp depolanmasında görevlidir. Hücre zarının çekirdek ile olan iletiminde işe yarar ayrıca hücrenin direk iç kısmında maddelerin taşınmasında da görevlidir.

Kloroplast Nedir? Kloroplast Görevleri Nelerdir?

Kloroplastlar sadece bitki hücrelerinde bulunur. Bitkilerde fotosentez işleminin gerçekleştirilmesinde görevlidir. Fotosentez bilindiği üzere bitkilerin oksijen ve besin ihtiyacının karşılanmasında yerine gelen bir döngüdür.

golgi aygiti

Golgi Aygıtı Nedir? Golgi Aygıtı Görevleri Nelerdir?

Hem hayvan hem de bitki hücresinde bulunur. Hücrenin içerisinde bulunan meddelerin paketlenmesinde ve saklanmasında görevlidir.

Koful Nedir? Kofulun Görevleri Nelerdir?

Koful hücrede bulunan fazla olan ürünlerin saklanmasında görevlidir. Yaşlandıkça büyüyen bir yapıya da sahiptir.

Sentrozom Nedir? Sentrozom Görevleri Nelerdir?

Sentrozom iki aynı yapıya sahiptir ve hücrenin bölünmesinde görev alır.

Hücre Nedir Ve Organelleri Nelerdir? İle İlgili Videolar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu