Sağlıklı Yaşam

Hipermetrop (Yakını Görememe) Nedir?

instagram takipçi hilesi

Hipermetrop ya da halk arasında bilinen adı ile yakını görememe, pek çok insanın yaşadığı bir görme problemidir. Yakını göremeyen insanlar uzaktaki nesneleri görebilir fakat yakın şeylere odaklanmakta güçlük çekerler. Yakındaki bir nesneye bakarken baş ağrınız olabilir.

hipermetrop 1

Hipermetrop Belirtileri Nelerdir?

Yakını göremeyen bazı insanlar görmelerinde herhangi bir sorun fark etmeyebilirler. Ancak göz kaslarının daha fazla çalıştığı zaman, aşağıdaki gibi belirtileri fark edebilir;

  • Bulanık görme
  • Okumada zorluk
  • Gözde donuk ağrı
  • Göz yorgunluğu
  • Baş ağrısı
  • Şaşılık

Kimler Risk Altındadır?

Yakını görememe, pek çok insanın yaşadığı bir durumdur. Çocuklarda da meydana gelebilir. Ancak çoğu zaman durumu atlatırlar. Hipermetrop, yaşla birlikte daha yaygın hale gelir. 65 yaşından büyük insanların en az yarısından fazlasında bu durum vardır. Eğer aile geçmişinizde yakını göremeyen kişiler var ise sizde bu durumu yaşama ihtimaliniz yüksektir.

hipermetrop 3

Hipermetrop’un Tedavisi

Hepermetrop’u tedavi etmek için göz doktorunuz gözlük, kontakt lens ya da ameliyat önerebilir.

Gözlük: Gözlüklerdeki lensler, bu durumu düzeltmenin basit bir yoludur. Bunu, ışığın retinanıza odaklanma şeklini değiştirerek yaparlar. Ne kadar hipermetrop olduğunuz, hangi derecede gözlüğe ihtiyacınız olduğunu ve bunları ne sıklıkla kullanmanız gerektiğini belirleyecektir.

Kontakt lens: Kontak lensler, gözlük gibi çalışır ve ışığın bükülme şeklini düzeltir. Ancak kontakt lensler küçüktür ve doğrudan göz küresinin yüzeyine oturtulur. Genellikle güvenli, rahat ve daha uygundurlar. Yine de, onları kullanmanızı engelleyen sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu zorluklar göz kuruluğu, alerjiler ve tekrarlayan göz enfeksiyonlarıdır.

Refraktif cerrahi: Korneanın şeklini değiştiren bir lazerle kırma ameliyatı olmayı tercih edebilirsiniz. Bu prosedürler, gözün odaklanma yeteneğini ayarlayabilir ve yakını görememe durumunu iyileştirebilir. Doktorunuz size en uygun olan ameliyat yöntemini belirleyecektir.

En yaygın olan gözlük kullanımıdır. Gözlükler ile bu sorun rahatlıkla çözülebilmektedir. Hastalığın şiddeti değiştikçe ameliyata kadar gidebilir. Sokakta gördüğümüz gözlük takan yaşlı insanların büyük çoğunluğu ya uzağı göremiyordur ya da yakını. Yukarıda da dediğimi gibi ilk tedavi seçeneği gözlük kullanmaktır.

hipermetrop 2

Hipermetrop ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu