Kişisel Bakım

Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Son dönemin en popüler yağlarından olan Hindistan Cevizi Yağının saça olan faydalarını öğrenince daha çok seveceksiniz! Tropikal bölgede yetiştirilen ve palmiye familyasından olan Hindistan cevizini birçok insan meyve ve toz olarak bilmektedir. Yemek sektöründe ve kozmetik alanında yeni duyulan sert kabuklu bu meyve işlenmesi ile toz olarak tüketilebileceği gibi yağı ile de faydalarını göstermektedir. Yemeklere lezzet katmasına ve sağlıklı bir yaşam sağlamasına rağmen Hindistan cevizi yağını cilt, saç ve tırnak bakımlarında kullananların sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Yiyecek halinden çıkarak faydalarını karışım ile göstermeye başlayan Hindistan cevizi yağı tek başına yeterli olduğu gibi diğer malzemeler ile cildini ve saçınızda etkisini çoğaltabilir. Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları neler bakalım:

Hindistancevizi Yaginin Saca Faydalari Nelerdir 3

Özellikle saç bakımında önemli bir rol oynayan Hindistan cevizi yağı içeriğindeki besleyiciler sayesinde saçlara faydaları bulunmaktadır. Yararlarından biri saçların dökülme karşıtı olmasıdır. Duş öncesinde saçınıza uyguladığınız Hindistan cevizi yağı dökülme şikayetinizi azaltacaktır.

Bitkisel bir bakım ürünü olduğu için saça zarar vermeden sağlıklı bir şekilde saçları uzatması ve köklerini güçlendirmesi bu yağın faydaları arasında bulunuyor. Hatta ısıdan ve kimyasal ürünler yüzünden yıpranmış saçların parlak bir görünüme ulaşmasında anahtar bir rolü bulunmaktadır.

Hindistancevizi Yaginin Saca Faydalari Nelerdir 4

Hindistan cevizi yağı sadece saç yıpranmalarında değil kepek gibi saç derisi hastalıklarında ilk akla gelen doğal yöntemlerden biridir. İçinde bulunan vitaminler ile saçı beslerken hastalığa neden olan etkileri ortadan kaldırmaktadır. Üstelik yanlış şampuan seçimi ile kırılmış saçlarınızı canlandırmak için Hindistan cevizi yağı ilk akla gelen yöntemlerdendir ve yağı uygulamanız halinde saçlarınızı eski parlaklığına kavuşturabilirsiniz.

Hindistancevizi Yaginin Saca Faydalari Nelerdir 5

,Hindistan cevizi yağının faydalarından biri de doğal bir şekillendirici olmasıdır çünkü nemliyken sürdüğünüz Hindistan  cevizi yağı ile saçınıza istediğiniz şekli verebilirsiniz. Bu faydaları bildikten sonra maske şeklinde, şampuanlarınıza karıştırarak, krem olarak veya yağı saçlarınıza sürerek saçlarınızın beslenmesinde doğal seçeneklerden yararlanabileceksiniz.

Yine de Hindistan cevizi yağının faydaları olduğu gibi aşırı kullanımı saçlarınızda ters tepki yaratabilir. Aşırıya kaçmamanız size yarar sağlayacaktır ve saçlarınızın dengesine etki etmeyecektir.

Hindistancevizi Yaginin Saca Faydalari Nelerdir 2

Hindistancevizi yağı ile saç besleyici tarif:

Marketten veya kozmetik ürün satan yerlerden aldığınız saf Hindistan cevizi yağı katı olduğu için öncelikle bir kapta saçınıza yetecek kadar hindistancevizi yağını sıcak su içinde bekletmeniz ve sürülebilir hale getirmeniz gerekiyor. Sıcak suyu ile kapta eriyen Hindistan cevizi yağını nemli saçınıza uygulayarak bone ile bir süre bekletin. Hindistan cevizi yağının etkisini arttırmak için beklettiğiniz süreyi uzatabilirsiniz. Yağ sürüp beklettiğiniz saçlarınızı karışımın etkisinden zarar görmemesi için ılık su ile iyice yıkamalısınız.

İlgili Videolar

Meltem Acar

1996 yılında İstanbul'da doğdum. Yabancı dil ve internet ile ilgilenmeyi seven bir öğretmenim :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu