Yaşam

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nelerdir ?

instagram takipçi hilesi

Hindistan cevizi yağı dünya üzerinde sadece tüketilebilir ve saç tozu olarak değil aynı zamanda da cilt için oldukça iyi bir masaj yağı ve pürüzleştirici olarak kullanılması ile oldukça ünlüdür. Dünyanın tropik alanlardan Hindistan cevizi oldukça fazla bulunur ve birçok alanda kullanılır.

hindistan cevizi yagi faydalari nelerdir 32

Tropikal bölgelerde yaşayan yerliler , güneşin zararlı ışınlarından korumuş olduğuna inandıklarından dolayı , genellikle ciltlerine Hindistan cevizi yağı sürmektedirler.

Aslında hindistan cevizi yağı en zengin doymuş yağ kaynaklarından birisidir. İçermiş olduğu yağ asitlerinin ortlama yüzde doksanı doymuş yağdır.

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

Bağışıklık Sistemini Destekler

hindistan cevizi yagi faydalari nelerdir 2

Hindistan cevizi yağında bulunan yağ asitlerinin yaklaşık olarak yarısı bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olacak laurik asittir. Laurik asit anne sütünde de bulunmaktadır ve virüslere , mantarlardan dolayı oluşabilecek zararlı hastalıklara karşı vücudu korumaktadır. Bu yüzden de Hindistan cevizinin hastalıklara karşı direnci arttırmış olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Hindistan cevizi yağı içermiş olduğu laurik asit ve monolaurin isimli bileşenler ile ; baktari , virüsler ve mantarlar gibi zararlı rahatsızlıkları öldürebilir . Yapılan araştırmalar sonucu bu maddelerin S.Aureus bakterisi ve Candida Ablican isimli mantarlara karşı olduğu etkili olduğu kanıtlanmıştır

Ayrıca hindistan cevizi suyu ise antiseptik yani enfeksiyon önleyici özellikte olduğundan dolayı , ağız sağlığını kormaya ve ağız içersinin temizlemesinde yardımcı faktör olarak kullanılmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı Kilo Vermeye Yardımcı mı ?

hindistan cevizi yagi faydalari nelerdir 3

Obezitenin günümüzde en büyük sağlık problemlerinden birisi olduğu artık kanıtlanmıştır . Obezite alınan kalori miktarının daha fazla , kalorilerin hangi besin ögelerinden alındığı ile ilgili olduğu da düşülmekte.

Hindistan cevizi yağının metabolizme edilmesi ile ortaya çıkan keton cisimleri iştah kesici etkisi ile bilinmektedirler. Bu nedenle de yapılan bazı araştırmalar sonunca Hindistan cevizi yağının açlık duygusunu azaltarak daha az besin tüketmeye yardımcı olabileceği düşünülmekte.

Hindistan Cevizi Yağı Kanda Bulunan Kolestrol Seviyesini Düzenler

hindistan cevizi yagi faydalari nelerdir

Hindistan cevizi yağı doymuş yağlar bakımından zengindir fakat yapılan araştırmalar bu durumun kanın lipit profiline herhangi bir zararı olmadığını kanıtlamıştır.

Hindistan cevizi yağının kanda bulunmakta olan kolesterol oranlarını olumlu etkilemiş olduğunu ama yine de tüketiminin fazla olmaması gerektiğini ve konu ile ilgili araştırmaların devam ettiğini belirtmemiz faydalı olacaktır.

Hindistan cevizinde bulunan doymuş yağlar , HDL ( iyi huylu ) kolestrolü yükseltirken LDL ( kötü huylu ) koleterolü tehlikesiz hale getirmesi ile bilinmektedir.

Alzheimer’a Karşı Faydalı

hindistan cevizi yagi faydalari nelerdir 3333

Yapılan araştırmalar sonucunda , Hindistan cevizi sindirildikten sonra ortaya çıkan keton cisimlerinin beyine enerji verdiğini ve ketonların arızalı hücrelere de enerji sağlayarak Alzehimer sorunun giderilebileceğini söylemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu