İş & Finans

Hibrit Çalışma Modelinin 9 Faydası!

instagram takipçi hilesi

Hibrit Çalışma Modelinin 9 Faydası! Hibrit çalışma modeli, bazı zamanlarda işyerinden büyük bir çoğunlukla da evden çalışılan bir çalışma modelidir. Pek çok kişi her gün ofise gider gelir. İstanbul gibi bir şehirde bir çalışanın günde 2 saati sadece yolculuk yapmak ile geçiyor. Peki ofiste çalışanların büyük bir kısmının evden çalıştığını ve o gün trafiğe çıkmadığını düşündünüz mü? Ne olurdu sizce?

Hibrit Çalışma Modelinin 9 Faydası!

Biz size söyleyelim. Trafikte büyük bir rahatlama meydana gelirdi. Bunun sebebi ise ofislerde çalışan kişilerin trafiğe çıkmayacakları olmasıdır. Bu gibi örnekleri arttırmak mümkün. Hibrit çalışma modelinin bir de işçi ve işveren tarafından faydaları var. Gelin bu faydalara daha yakından bakalım…

Hibrit Çalışma Modelinin 9 Faydası!

1) Çalışanlara Daha Fazla Rahatlık Sağlar

hibrit calisma nedir 2

Hepimizin bildiği olan ve pek çok kişinin de çalıştığı model olan gelenekse ofiste çalışma modelinde, çalışanlar tam zamanlı olarak iş yerine gider ve eve gitmeden önce sekiz saat çalışırlardı.

Hibrit çalışma modeli hem ofis hem de uzaktan çalışanlara daha fazla esneklik ve özgürlük sunmaktadır. Örnek vermek gerekirse, daha uzun öğle arası yapmaktan ve akşam saatlerinde çalışmaktan fayda sağlayabilecek bir hibrit çalışan bunu yapabilir.

Aynı şekilde, daha sessiz bir ortamda çalışmayı tercih eden bir kişi, gürültülü bir ofis yerine uygun bir noktada daha verimli çalışabilir. Bu rahatlık, çalışanların çalışma saatlerinden en iyi şekilde yararlanmalarını sağlarken çalışanın mutluluğunu ve işe tutunma isteğini de daha da fazla artırır.

2) Çalışanın Üretkenliğini Artırır

Pek çok kişi, çalışma ortamlarının üretkenlikleri üzerinde etkisi olduğunu düşünmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre, hibrit çalışanların ofis ortamlarında çalışanlara kıyasla %13 daha üretken olduğunu görülmüştür. Bu nedenle çalışma alanının değiştirilmesi, özellikle tekil projelerde hibrit bir ekip içinde üretkenliğin artmasını sağlayabilir.

Ofis alanları kişiselleştirme için çalışana fazla bir özel alan bırakmaz. .gerekli olan güneş ışığı, hava ya da yaşam alanından yoksun olma durumları yüksektir. Bu sebeple, kişilerin kendi seçtikleri bir yerde çalışmalarını sağlamak, bir ofis alanında bulunan dikkat dağıtıcı faktörleri ortadan kaldırabilir.

3) Çalışanlara Kendilerini Geliştirmeleri İçin Daha Fazla Fırsatlar Sunar

İşverenlerin %91’i ve çalışanların %81’i beceri geliştirmenin üretkenlik ve genel performans için kritik öneme sahip olduğuna inanıyor. Haftanın bir kısmını ofiste geçiren çalışanlar, haftanın geri kalanını evde becerilerini geliştirmek için kullanabilirler. Bu, daha iyi iş performansına, daha yüksek özgüvene ve daha hızlı iş büyümesine yol açabilir. Bu nedenle işverenler, hibrit işyerlerinin ve uzaktan çalışmanın artılarını ve eksilerini değerlendirirken bu önemli avantajı gözden kaçırmamalıdır.

hibrit calisma nedir 4

4) İşbirliğini Arttırır

Son yıllarda yaşanan teknolojik ilerlemeler sayesinde, çalışanlar artık işbirliği içinde çalışmak için aynı toplantı odasında toplanmak zorunda değildir. Hibrit çalışma, şirketleri uzaktaki işgücünü bağlantıda tutmak için yüksek verimliliğe sahip olan işyeri yönetim yazılımlarını benimsemeye de sevk ediyor. Çalışanlar Zoom ve Microsoft Teams gibi etkili teknolojileri benimseyerek dünyanın her noktası ile video konferans yoluyla iletişim kurabilir ve işbirliği içinde işlerinizi yürütebilirsiniz.

5) Daha Geniş Bir Yetenek Havuzuna Erişim Sağlayabilirsiniz

Hibrit bir iş modelinde, bir işverenin yetenek aramasını yerelden uluslararasına kaydırır. Hibrit modeller, işverenlerin geniş bir küresel yetenek havuzundan yararlanarak iş gücünü çeşitlendirmesine olanak tanır. Ek olarak, farklı kültürlerden ve geçmişlerden insanları bir araya getirmek, uzak ekiplerde yeni bakış açıları ve daha fazla inovasyon potansiyeli sağlayabilir. Geleneksel çalışma modelinde fazla kişi çalıştırmak için daha büyük bir ofis alanı gerekir. Bu da daha fazla maliyet demektir.

hibrit calisma nedir 3

6) Çalışanların İş Yaşam Dengesini İyileştirir

Bir araştırmaya göre, çalışanların %86’sı hibrit çalışmanın daha iyi bir iş yaşamı dengesi sağladığına inanıyor. Araştırmaya katılanların yaklaşık olarak %48’i ise bunu kişisel ve profesyonel hedeflere eşit zaman ayırmaya bağlıyor. Hibrit bir çalışma modeli, uzaktan ve ofisten çalışma arasında bir denge kurulmasına olanak tanıdığından, hibrit bir çalışan kişisel sorumlulukları için de yeterli zamana sahip olabiliyor.

Örneğin, öğle aralarını çocukları okuldan alabilmek, günlük işlerini halletmek ya da başka bir işini halletmek gibi planlayabilirler. Bu günlük rutinlerini kendi duyguları ile planlayabilmeleri çalışanlar daha iyi bir iş yaşamı dengesinin ve artan personel memnuniyetinin keyfini çıkarabilir.

7) Daha Az İşe Gidip Gelme Süresi İle Yakıt Tasarrufu Sağlanır

Özellikle artan yakıt fiyatlarıyla birlikte, uzun yolculuklar değerli zaman ve paraya mal olmaktadır. İstanbul’dan örnek vermek gerekir ise ofisten çalışanların bir kısmı sabah trafiğe çıkmadığını düşünürseniz nasıl bir rahatlama meydana gelebileceğini tahmin edebilirsiniz.

Hibrit çalışma, işe gidip gelme süresini neredeyse sıfıra indirerek çalışanların bu süreyi ekstra olarak daha verimli bir şekilde kullanmalarına olanak sağlayan çok iyi bir çalışma biçimidir.. Örneğin, çalışanlar kazandıkları zamanı spor yapmak ya da aileleri ile vakit geçirmek gibi kişisel yaşamları için kullanabilirler.

8) Gelişmiş İşveren ve Çalışan Güveni

Güven, verimli ve uzun süreli çalışan profesyonel kişiler için olması gereken bir noktadır. Hibrit çalışma modelini benimseyen şirket ya da iş yeri, çalışanlar ve şirket arasındaki karşılıklı güvenin artmasına yardımcı olur.

Çalışanların, ofis yerine dışardan çalışırken daha fazla olmasa da aynı derecede üretken olduklarını göstererek işverenlerinin güvenini kazanmalarına olanak tanır. İşverenler çalışanlarına daha fazla özgürlük verdiğinde, çalışanlar kendilerini yetki verilmiş gibi hissederek iş memnuniyetini ve elde tutma oranını da yükseltir.

9)  Zihinsel Refahı Teşvik Eder

İşverenlerin dikkat etmesi gereken çok önemli bir nokta da çalışanların sağlık durumlarıdır. Uzmanlar tarafından hazırlanan bir rapora göre, çalışanların %28’i sağlıklarına yönelik desteğin artmasının işyerinde kendilerini daha değerli hissetmelerini sağlayacağını belirtmiştir.

Hibrit çalışma modeli, çalışanlara sevdikleriyle daha fazla zaman geçirme, sağlıklarına daha fazla odaklanma ve öz bakımlarını yapma fırsatı veriyor. Çalışanlar ruh sağlıklarına özen göstermeye teşvik edildiklerinde rollerinde daha iyi performans gösterebilir. Bu da bir işletme için üretkenliğin artmasına yol açabilir.

Hibrit Çalışma Modelinin 9 Faydası İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu