MaksatSpor

En Etkili Savunma Sporları

instagram takipçi hilesi

Ne kadar medeni toplumlarda yaşıyor olursak olalım, insan faktörünün olduğu her yerde çeşitli şiddet suçları da olacağı için her bireyin kendini savunmayı öğrenmesi gerekiyor. Özellikle de fiziksel ve cinsel şiddete sıklıkla maruz kalan ve hatta öldürülen kadınların.  Öyleyse öz savunma konusunda gelişime yardımcı olduğu gibi, özgüveni ve kişinin hayata bakış açısını da değiştiren bu savunma sporları nelermiş gelin birlikte bakalım…

Wing Chun

Ülkemizde pek fazla bilinmeyen Wing Chun, en etkili savunma sporları arasında yer alır. Diğer birçok savunma ve saldırı sporu gibi ring üzerinde müsabaka şeklinde yapılmaz. Dolayısıyla bir spor etkinliğinden çok, gerçek hayatta kişilerin karşılaşabileceği saldırılara karşı kullanılabilecek bir savunma metodudur. Ayrıca güç gerektirmez, daha çok teknik bilgi ile karşı tarafın saldırısını engelleme üzerinedir. Bu sebeple kurban ile saldırganı eşit hale getirir.

Kadınlar, yaşlılar ve çocuklar için ideal bir savunma sporu olan Wing Chun, tüm tekniklerinde insan anatomisinin kusursuz işleyişini kullanmayı hedefler. Hareketler basti ve etkilidir. Kişiye hız, dikkat ve güç kazandırır. Savunma konusunda etkili olduğu gibi saldırı için de ideal taktikler içerir.

wing chun training online

 

 

 

 

 

 

Eskrim

Çok yaygın ve bilinen bir savunma sporu olmasa da başta kadınlar olmak üzere kendini savunmak isteyen kişiler için ideal teknikler içerir. Bunun sebebi karşı tarafı etkisiz hale getirmek için çok fazla güce ihtiyaç duyulmamasıdır. Eskrim ile en imkansız durumlarda bile kişiye kendini savunabilmesi öğretilir. Bu durumda saldırıya uğrayan kişi, elindeki en işlevsiz nesneyi bile silah haline getirebilecek teknikler öğrenir. Ayrıca sopa ve bıçak kullanmayı da öğretir. Bu çalışmalar sonucunda saldırıya uğrayan kişi, karşı tarafın sahip olduğu silahı onun aleyhine çevirme ve kendini bu silahlara karşı koruma yetisi kazanır.

eskrim02

Aikido

En etkili ve eski savunma sporları arasında yer alan aikido kesinlikle güç gerektirmez. Buna göre minyon bir vücuda sahip kadın veya erkek, kendinden daha iri olan rakibini belli teknikler sayesinde rahatlıkla alt edebilir. Karşı tarafın sahip olduğu gücü onun aleyhine çevirmek aikidonun en temel prensipleri arasındadır. Bununla birlikte antremanlar sırasında yapılan meditasyon egzersizleriyle de kişinin kendine olan güveni pekiştirilir.

aikido bakirkoy ukemi

Krav Maga

Asker ve polislere detaylı olarak öğretilen Krav Maga, sokakta karşılaşılabilecek saldırılar için etkili bir savunma yöntemidir. Yine de bazı teknikler saldırganın hayatını tehlikeye sokabileceği için her bireye bu ileri teknikler hakkında detaylı bilgiler verilmez. Bununla birlikte, özellikle saldırganın silahlı olması durumunda neler yapılabileceği veya mevcut malzemeleri kullanarak nasıl etkili bir silaha dönüştürülebileceği öğretilir.

krav maga kick check

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu