hosting

En Etkili Savunma Sporları

Ne kadar medeni toplumlarda yaşıyor olursak olalım, insan faktörünün olduğu her yerde çeşitli şiddet suçları da olacağı için her bireyin kendini savunmayı öğrenmesi gerekiyor. Özellikle de fiziksel ve cinsel şiddete sıklıkla maruz kalan ve hatta öldürülen kadınların.  Öyleyse öz savunma konusunda gelişime yardımcı olduğu gibi, özgüveni ve kişinin hayata bakış açısını da değiştiren bu savunma sporları nelermiş gelin birlikte bakalım…

Wing Chun

Ülkemizde pek fazla bilinmeyen Wing Chun, en etkili savunma sporları arasında yer alır. Diğer birçok savunma ve saldırı sporu gibi ring üzerinde müsabaka şeklinde yapılmaz. Dolayısıyla bir spor etkinliğinden çok, gerçek hayatta kişilerin karşılaşabileceği saldırılara karşı kullanılabilecek bir savunma metodudur. Ayrıca güç gerektirmez, daha çok teknik bilgi ile karşı tarafın saldırısını engelleme üzerinedir. Bu sebeple kurban ile saldırganı eşit hale getirir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Championship Manager 01/02 Oyununun 10 Efsane Futbolcusu

Kadınlar, yaşlılar ve çocuklar için ideal bir savunma sporu olan Wing Chun, tüm tekniklerinde insan anatomisinin kusursuz işleyişini kullanmayı hedefler. Hareketler basti ve etkilidir. Kişiye hız, dikkat ve güç kazandırır. Savunma konusunda etkili olduğu gibi saldırı için de ideal taktikler içerir.

En Etkili Savunma Sporları

 

 

 

 

 

 

Eskrim

Çok yaygın ve bilinen bir savunma sporu olmasa da başta kadınlar olmak üzere kendini savunmak isteyen kişiler için ideal teknikler içerir. Bunun sebebi karşı tarafı etkisiz hale getirmek için çok fazla güce ihtiyaç duyulmamasıdır. Eskrim ile en imkansız durumlarda bile kişiye kendini savunabilmesi öğretilir. Bu durumda saldırıya uğrayan kişi, elindeki en işlevsiz nesneyi bile silah haline getirebilecek teknikler öğrenir. Ayrıca sopa ve bıçak kullanmayı da öğretir. Bu çalışmalar sonucunda saldırıya uğrayan kişi, karşı tarafın sahip olduğu silahı onun aleyhine çevirme ve kendini bu silahlara karşı koruma yetisi kazanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Boğa Güreşinin Temel Özellikleri Nelerdir?

En Etkili Savunma Sporları

Aikido

En etkili ve eski savunma sporları arasında yer alan aikido kesinlikle güç gerektirmez. Buna göre minyon bir vücuda sahip kadın veya erkek, kendinden daha iri olan rakibini belli teknikler sayesinde rahatlıkla alt edebilir. Karşı tarafın sahip olduğu gücü onun aleyhine çevirmek aikidonun en temel prensipleri arasındadır. Bununla birlikte antremanlar sırasında yapılan meditasyon egzersizleriyle de kişinin kendine olan güveni pekiştirilir.

En Etkili Savunma Sporları

Krav Maga

Asker ve polislere detaylı olarak öğretilen Krav Maga, sokakta karşılaşılabilecek saldırılar için etkili bir savunma yöntemidir. Yine de bazı teknikler saldırganın hayatını tehlikeye sokabileceği için her bireye bu ileri teknikler hakkında detaylı bilgiler verilmez. Bununla birlikte, özellikle saldırganın silahlı olması durumunda neler yapılabileceği veya mevcut malzemeleri kullanarak nasıl etkili bir silaha dönüştürülebileceği öğretilir.

En Etkili Savunma Sporları

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu