Sağlıklı Yaşam

Hemolitik Üremik Sendromu Nedir, Belirtileri ve Tedavisi?

instagram takipçi hilesi

Hemolitik Üremik Sendromu Nedir, belirtileri Ve Tedavisi Nedir?…Geçtiğimiz günlerde Bolu’nun Çaydurt Yuva köyünde meydana gelen içme suyu kaynaklı bazı vakalar Hemolitik Üremik Sendromu Nedir, belirtileri Ve Tedavisi Nedir? adlı araştırmaları da beraberinde getirdi.

Hemolitik Üremik Sendromu Nedir, belirtileri Ve Tedavisi Nedir?

Hemolitik Üremik Sendromu Nedir?

Hemolitik Üremik Sendrom böbreklerdeki küçük kan damarlarının iltihaplanması ve hasarlanması durumuna verilen isimdir. Bu durum damarlarda pıhtı formu oluşmasına neden olur. Pıhtılar böbreklerde olan filtreleme mekanizmasına zarar verir ve böbrek yetmezliği ortaya çıkar. Bu durum hastanın hayatını tehdit edici sonuçlara da sebep olabilir.

Hemolitik Üremik Sendromdan her yaştan kişi etkilenebilir. Özellikle genç ve çocuk yaşları hastalığın oluşması bakımından önemlidir. Çoğu hastada, Hemolitik Üremik Sendrom E.Coli bakterisinden kaynaklanmaktadır. İlk önce olarak ortaya çıkan semptom ishaldir. İshal sıktır ve çoğu zaman kanlı olabilir.

Hemolitik Üremik Sendrom çeşitli enfeksiyonlar, ilaçlar ve durumlarda da ortaya çıkabilir. Hamilelik, kanser, otoimmün hastalıklar bu durumlara örnektir.

Hemolitik Üremik Sendromlar bazı kişilerde genetik mutasyonlar sonucunda da ortaya çıkmaktadır. Bu form da ishale neden olmaz.

Hemolitik Üremik Sendrom ciddi bir sağlık sorunudur. Özellikle genç insanlarda doğru ve etkili bir tedavi yöntemiyle eski sağlıklı durumlarına kavuşması mümkündür.

ishal

Hemolitik Üremik Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Hemolitik Üremik Sendromun belirtileri nedenlerine bağlı olarak değişebilmektedir. Fakat çoğu zaman E.Coli bakterisine bağlı enfeksiyonlar nedeniyle olmaktadır. Bu bakteri ilk olarak sindirim sistemini etkilemektedir. Hemolitik Üremik Sendromun belirtileri şu şekildedir;

 • İshal (çoğu zaman kanlıdır)
 • Kusma
 • Ateş
 • Karın ağrıları (kramp ve zonklayıcı şekillerde)
 • Kan damarlarına hasar verir.
 • Aşırı yorgunluk
 • Yüksek kan basıncı
 • Nefes darlığı
 • Anormal Nefes alıp verme
 • İdrar azalması
 • İdrarda kan görülmesi
 • Ayaklarda Ödem
 • Nörolojik bazı problemler (karışıklık, nöbetler, felç)

Hemolitik Üremik Sendromda özellikle kan damarlarına hasar gelmektedir. Hasarın gelmesine kaynaklı kırmızı kan hücreleri parçalanmaktadır. Sonuç da Anemi (kansızlık) olarak bildiğimiz sağlık problemi ortaya çıkmaktadır. Sonuç olarak damarlardaki pıhtılar ve atıklar damarların ve böbreklerin tıkanmasına sebep olur.

Hemolitik Üremik Sendrom Nasıl Teşhis Edilir?

Hemolitik Üremik Sendromda çeşitli testlerle tanı konulabilir. Bunun için öncelikli olarak uzman bir dahiliye ya da üroloji doktorundan randevu alınmalıdır.

bobrek

Kan testleri kırmızı kan hücrelerinin hasara uğradığı konusunda sinyal vermektedir. Aynı zamanda düşük kırmızı kan hücresi seviyesini, platelet ve yüksek seviye kreatini de göstermektedir. İdrar testinde anormal seviyedeki protein ve kan görülmesi de yardımcıdır. Dışkı testinde görülen E.Coli kaynaklı toxin üretimi de sonuç verebilir.

Hemolitik Üremik Sendrom Tedavisi Nedir?

Hemolitik Üremik Sendrom hastanede tedavi edilmesi gereken bir sağlık problemidir. Böbrekler vücuttan atılması gereken atımları uzaklaştıramadığı için sıvı ve elektrolit tedavisiyle destek olunmalıdır. Daha sonra damardan Transfüzyon ile kan hücreleri yerine konabilir.

İlaç tedavisi olarak böbrek hasarlarını önlemeye yönelik ve yüksek basıncı düşürücü ilaçlar kullanılabilir. Diyaliz ve Böbrek nakli de tedavi de son olarak denenebilecek yöntemler arasındadır.

Hemolitik Üremik Sendromu Nedir, belirtileri Ve Tedavisi Nedir? İle İlgili Videolar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu