Hastalıklar

Damar Tıkanıklığı Nedir?

instagram takipçi hilesi

Damar Tıkanıkları Nedir? damarların pıhtılaşma ya da sertliğe bağlı olarak tıkanması durumudur. Oluşan pıhtılar genellikle damarların dar kısmında biriken yağ plakları nedeni ile oluşur. Ancak damar tıkanıklığı tek başına pıhtı oluşmasına kaynaklı olmaz.

Damar Tıkanıklığı Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi Nedir?

Tıpta vasküler oklüzyon olarak patolojik durumda atardamar ve toplardamarları etkileyebilmektedir. İlerleyen yaşlarda daha çok ciddiyetini arttıran yüksek tansiyon, diyabet damar sertliği, yüksek kolesterol, obezite de damar tıkanıklığının oluşmasını kolaylaştırır.

Düzensiz yaşam tarzı, sigara kullanımı, stres damar tıkanıklığını tetikleyen faktörlerdendir. Belirtileri vücudun çeşitli bölgelerinde gelişen damar tıkanıklığı bulunan damarın yerine göre değişmektedir. Kalp damarlarında gelişen tıkanıklarla beyinde gelişenler arasında semptom farklılıkları olabilir.

Tedavi ilk olarak yaşam tarzı değişikliği, sigara kullanımının bırakılması, zayıflama, düzenli egzersiz yaparak başlanabilir. Daha sonra ki ve ciddi vakalarda ilaç ve cerrahi operasyonlara da başvurulmaktadır.

damar

Damar Tıkanıklığı Nedir?

Damar tıkanıklığı vücutta bulunan damarların duvarlarının aşırı miktarda atık, yağ, kolestrol gibi maddeler ile bloke olması durumuna genel olarak verilen isimdir. Özellikle beyin ve kalbi etkileyen damarların tıkanması çok ciddi sağlık sorunlarına sebep olmaktadır.

Damar Tıkanıklığı Neden Olur?

Ateroskleroz olarak da bilinen damarların sertleşmesi ve esnekliğini kaybetmesi durumu damar tıkanıklığına zemin hazırlamaktadır. Belli başlı faktörlerde damar tıkanıklığını tetiklemektedir.

  • Obezite
  • Aşırı sigara tüketimi
  • Yüksek kolesterol
  • Yüksek tansiyon
  • Diyabet hastalığı
  • Ailede hastalığın varlığı
  • İlerlemiş yaş

damar tikanikligi neden olur

Damar Tıkanıklığının Belirtileri Nedir?

Damar tıkanıklığı belirtileri vücudun hangi bölgesinde olduğuna göre değişir. Kalp, beyin, bacak, şah damarı gibi yerlerde olan tıkanıklara göre belirtiler değişmektedir.

Kalp damarlarında oluşan tıkanıklarda göğüs bölgesinde basınç hissine bağlı ağrı (ağrı boyun, omuz, sırt bölgelerine de yansıyabilmektedir) oluşumu, Nefes de darlık, yeterli damar beslenmemesine kaynaklı kalp krizi görülebilmektedir.

Beyin ve şah damarında olan tıkanıklarda görmede bozukluk, vücudun belirli bölgelerinde karıncalanma ve yanma hissi, yürümede ve dengede zorluk, bilinç bozukluğu, baş dönmeleri ve ağrıları, hafıza problemleri görülebilir.

Kalp damar tıkanıklarında kalbe temiz kan götüren atardamarların tıkanması muhtemeldir. Bu damarların adına verilen genel isime koroner arterler de denilmektedir. Damarlarda yağ, plak, kolesterol birikimi süreci tetikler. Damarların tıkanması sonucu kalbe giden kan akışı azalır buna bağlı olarak göğüs ağrısı oluşumu, Nefes de darlık, yeterli damar beslenmemesine kaynaklı kalp krizi meydana gelir. Bazen yeterli belirti vermeden sürecin yavaş şekilde ilerlediği de görülmektedir.

damar tedavi

Kalp damar tıkanıklarında plak oluşumu sebep olmaktadır. Beynin önemli damarları olarak adlandırılan serebral, vertebral ve baziler arterler fazla şekilde etkilenir. İskemik atak, inme gibi nörolojik problemlerde meydana gelebilmektedir.

Bacak damarlarının tıkanıklığında yeterli kan pompalanmamasına karşılık yaralarda geç iyileşme ve kangren oluşumu görülebilir. Kangren olduğu zaman ayağın belli bir bölümünün kesilmesi de gerekebilmektedir.

Damar Tıkanıklığı Tedavisi Nedir?

Öncelikle belirti gösteren bir durumda acilen uzman bir hekime başvurmakta fayda görülmektedir. Damar tıkanıklığını tetikleyen faktörlerin ortadan kaldırılması öncelik teşkil etmektedir. Uzman hekim hastanın kilo vermesini, sigarayı bırakmasını, düzenli spor yapmasını tavsiye edebilir. Daha sonra tıkanıklığı önleyici ilaç ve cerrahi tedavi ile damar tıkanıklığını kontrol altına alabilir.

Damar Tıkanıklığı Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi Nelerdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu