Beslenme ve Diyet

Hazır Bulyonun 3 Büyük Zararı

instagram takipçi hilesi

Bulyon

Hazır bulyon kullanımı son dönemlerde oldukça arttı. Bilhassa pilav ve çorbalarda sıklıkla kullanılan bu ürün lezzet arttırıcı amaçla kullanılıyor. Şüphesiz yemeklerde kullanıldığı takdirde oldukça leziz yemekler hazırlamamız yardım ediyor. Öte yandan yemeklerde et ya da tavuk suyu kullanmaktan daha ucuz ve zahmetsiz.

Ancak pek çok hazır gıdada olduğu gibi hazır bulyon kullanımının da oldukça zararlı olduğu uzmanlar tarafından ortaya koyuluyor. Bilhassa son yıllarda gerçekleştirilen çalışmalar hazır ürünlerin kanser başta olmak üzere tansiyon ve benzeri kronik hastalıkların tetikleyicisi olduğunu ortaya koyuyor.

Hazır bulyon çeşitli kronik hastalıkları tetikleyen ürünler arasında yer alıyor. Peki pek çok yemeğin vazgeçilmezi konumuna gelmiş olan bu ürünün vücuda verdiği zararlar nelerdir? Gelin daha yakından bakalım.

Hazır Bulyonun İçeriğinde Bulunan Maddeler

İçeriğinde bulunan maddeler nedeniyle bu tip ürünler bilhassa tansiyon, kalp-damar tıkanıkları ya da hipertansiyon gibi hastalıkları tetikliyor. Özellikle uzun süreli ve sürekli kullanımlarda bu risk daha da artıyor.

Ürünün içeriğinde bulunan ve zararlı etkilere yol açmasına neden olan 3 temel madde bulunuyor. Bunlar tuz, çin tuzu ve yapay renklendirici gibi çeşitli katkı maddeleri. Peki bu maddeler insan sağlığı için ne gibi bir tehlike arz ediyor? Sırayla inceleyelim.

1.)  Tuz

tuz

Hazır bulyon tüketimiyle ilgili olarak uzmanların en fazla dikkat çektiği nokta içeriğinde aşırı miktarda tuz bulunuyor olması. Bu anlamda yapılan birçok araştırma ürünün yapısında gereğinden fazla oranlarda tuz bulunduğunu gösteriyor.

Bulyon içeriğinde bulunan aşırı tuz miktarı ise doğrudan kalp ve damar sağlığına kötü yönde etki ediyor. Özellikle İngiltere’de gerçekleştirilen araştırmalar teste tabi tutulan 103 ürün içerisinden sadece 13’nün içeriğinde uygun oranda tuz bulunduğu saptanmış.

Bu anlamda en dikkat çeken nokta ise bu ürünlerin normal şartlarda makul seviyelerde tuz oranıyla üretilebilir ürünler olmasına rağmen bilhassa aşırı tuz ekleniyor olması. Öte yandan ürünün içeriğinde bulunan aşırı tuzun inme ya da kalp krizi risklerini de arttırdığı belirtiliyor.

2.)  Çin Tuzu

cin tuzu

Çin tuzu ürünün içeriğinde bulunan en zararlı maddeler arasında yer alıyor. Oldukça zararlı bir madde olan çin tuzu insan sağlığı açısından önemli ölçüde zarar teşkil eden maddelerden bir tanesi. Hazır gıdaların birçoğunda bulunan bu madde aynı zamanda bu ürünün içerisinde de kullanılıyor.

Monosodyum glumat olarak da bilinen bu madde tat arttırıcı etki göstermesi nedeniyle ürünün içeriğine eklenmekte. Ancak monosodyum glumat hem uzun vadede kalp ve damar rahatsızlıklarına neden oluyor hem de bazı bireylerde mide bulantısı ya da baş ağrısı gibi geçici etkilere neden olabiliyor.

3.)  Katkı Maddeleri

katki maddesi

Katkı maddeleri hazır bulyon kullanımında tehlike arz eden bir diğer önemli unsur olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle yapay tatlandırıcı ve renklendiriciler hazır ürünlerde sıklıkla kullanılan zararlı maddeler arasında yer alıyor.

Bu tip maddeler hem ürüne güzel bir görüntü kazandırmak hem de lezzet oranını arttırmak için ürün yapısına ekleniyor. Ancak yapay tatlandırıcı ve renklendirici gibi ürünler benzer şekilde kalp ve damar sağlığını önemli ölçüde tehdit ediyor.

Hazır Bulyon Yerine Ne Tercih Edilebilir?

bulyon 1

Hazır bulyon kullanımı yerine çeşitli alternatifler tercih etmek elbette mümkün. Özellikle yapay ürünler yerine doğal ve evde hazırlanabilen tatlandırıcılar hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli yemekler hazırlamanız yardımcı olabilir.

Bu nedenle uzmanlar yemeklerde özellikle et suyu ya da tavuk suyu kullanmayı öneriyor. Ancak pek çok kişi hem daha pahalı hem de hazırlaması daha uzun sürdüğü için bunu tercih etmemekte. Ancak evde kolay bir şekilde bulyon hazırlamak mümkün.

Birçok kişi hazır ürünler yerine kemik suyu tercih ediyor. Tavuk ya da benzeri yemekleri hazırladığını zaman kemiklerini suyla kaynatabilir ve daha sonrasında hazırladığınız suyu buzluğa küçük parçalar halinde atabilirsiniz. Böylelikle daha sonrasında pilav ya da çorba gibi yemeklerde et veya tavuk tadı elde etmek için kullanabilirsiniz.

Bu yöntem hem daha pratik hem de daha sağlıklı olması nedeniyle uzmanlar tarafından sıklıkla önerilmekte. Hazır gıdaların yarattığı kötü etkilerden evde hazırlayacağınız pratik tariflerle korunmanız oldukça kolay.

Bilhassa bu tip ürünlerin içeriğinde çok sayıda katkı maddesi bulunması nedeniyle bebekler ve yaşı küçük çocuklar için ileri de meydana gelebilecek kronik hastalıkları tetiklediği de unutulmaması gereken bir nokta.

Hazır Bulyonun Zararları İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu