Tarih

Hazine Avı (Kayıp Hazineler)

instagram takipçi hilesi

Tarih sırlarla doludur. Hala gün yüzüne çıkmayı bekleyen olaylar, hazineler… Dünyanın çeşitli köşelerinde gizli kalmayı ya da saklanmayı başarabilmiş gizli hazineler vardır. Varlığından şüphe duyulmaz ve kendi varlıklarını kanıtlarlar. Kayıp hazinelerle ilgili bir yazı hazırladım, umarım hoşunuza gider. Bazılarını yazdım ama sizin de aklınıza gelen varsa, aşağıdan yorum olarak bizimle paylaşın.

Bakalım kayıp hazineleri arasında neler var?

Firavun 

Yıl 1922 ve Howard Carter Mısır’da bulunan Krallar Vadisi’nde ki Tutankhamen mezarını bulur ve genç kralın mezarındaki değerli eserlerden çok etkilenir. Carter tam 10 yıl boyunca mezarı içerisinde saklayan odanın ve mezarın içerisindeki sanat eserlerini gruplamakla  uğraşır. 19. Yüzyılın sonlarına doğru ise diğer Firavun mezarları da bulunur fakat odaların boş olduğu görülür.

55ead13af018fbb8f89898c7

Bazı araştırmacılara göre ise Ramses XI ‘in zamanında Herihor (yüksek mahkeme memuru) adlı kişi Ramses öldükten sonra tahtı ele geçirir ve Krallar Vadisi’nin tekrardan gömülmesini ister. Böylelikle hazinenin büyük bir kısmını kendisi alır. Mezarı bulunamıyor bu yüzden araştırmacıların çoğu  Firavun’un kaybolan hazinesinin orada olduğunu düşünüyor.

Ahit Sandığı

Dünyadaki en kutsal şeydir Ahit Sandığı Eski İsrailliler için. Bu oymalı sandık İncil’de yazdığına göre Yahudiler’in ana objesi sayılır ve Tanrı tarafından yaratıldığına inanılır. Kutsal olan bu sandığın ebatları 112 santimetre uzunluğuna, 66 santimetre genişliğine ve 66 santimetre yüksekliğine sahip olarak tasarlanmış.

Altın bir kenar süsüne sahip. Ahit Sandığı’nın amacı kutsal emanetleri saklamaktır. Bu kutsal emanetlerin arasında 10 Emir ve iki taşta bulunuyor. Din ve tarih açısından zengin olan bu sandığın değeri ise paha biçilemez.

tabutu sekine hz musanin ahit sandigi

M.Ö. 607’de Babiller tarafından İsrail Krallığı’nın başkenti olan Judah fethedilmiş. Buradaki milyonlarca insan katledilmiş ve bu katliamda Ahit Sandığı kaybolmuş ve bir daha bulunamamış.

Lima Hazineleri 

Peru’daki Lima şehrinde bir isyan yaklaşmaktadır. Bunu fark eden Lima Valisi şehrin sahip olduğu serveti Meksika’ya göndermek ister. Bu büyük servet içerisinde büyük ebatlara sahip olan bebek İsa’yı tutan Meryem heykeli, mücevher ve şamdanlar var olmaktaydı.

Tam 11 gemiye yerleştirildi bu servet ve 60 milyon değerindeydi. Geminin kaptanı Kaptan Thompson aslında bir korsandı. Gemi hareket eder etmez Thompson, serveti korumakla yükümlü korumaların boğazlarını keser ve serveti Cocos Adaları’ gömer.

lima

Sonrasında İspanyollar tarafından yakalanan  Thompson ve korsan arkadaşları hazineyi onlara vereceğine dair söz verirler ve askerler ile birlikte adaya geri dönerler. Burada İspanyol askerleri kandırıp kaçan Thompson ve arkadaşları hazine ile birlikte bir daha bulunmamak üzere kaybolurlar.

cocos

Amber Odası

Dünyanın en muhteşem hazinelerinden biri olan Amber Odası 8. harika olarak bile tanımlanıyor. Prusya Kralı I. Friedrich için yapılır ve 1716 yılında Rus çarı I. Petro’ya verilir.

dunyanin 8 harikasi toton sovalyeleri nin 9236781 4258 o

Adolf Hitler öncülüğündeki Naziler Rusya’ya yöneldiklerinde ruslar Amber Odası’nı taşımaya çalışırlar ve Amber Odası’nı duvar kağıdı ile kaplarlar. Fakat Nazi askerleri yakalayıp odaya el koyalar. Sonrasında askerler odayı Königsberg Kalesi’ne taşırlar.

Königsberg Kalesi 1945 yılında kuşatıldığında Amber Odası kaybolur. Sırrı hala çözülemiyor. Başka bir yerde yer altı sığınağına mı saklanmıştı yoksa Sovyet Rusya kendi odalarını bilmeden bombalamışlar mıydı? Muhtemel bilinemeyecek bir olay.

Montezuma’nın Hazinesi

Meksika’daki Aztek İmparatorluğu’nun çoğunluğunun yok edilişi 1 Haziran 1520’de sona erer. Bunu gerçekleştiren ise İspanyollar’dır.

montezuma the aztec king

Hernando Cortes İmparator olan Montezuma’yı ölümcül bir şekilde yaralar ve başa geçer. Bunun üzerine çok sinirlenen Aztekler’den kurtulmak isteyen Hernando Cortes adamlarına emir verir ve hazineyi toplayıp gece kaçmaya çalışırlar. Aztekler tarafından yakalanan ve hücumlarına uğrayan İspanyollar’ın planları suya düşer. Öldürdükleri Montezuma’nın hazinesi de böylelikle Tezcuco Nehri’ni boylamıştır.

Yetinmeyen Hernando Cortes ve adamları tam bir yıl sonra Aztek topraklarına intikam almak için geri döner. Bu toprağın sakinleri, hazinenin kalan kısmı sırf İspanyollar’a kalmasın diye birşeyler düşünürler. Kalan hazineyi Tezcuco Nehri’nin etrafına ve iç taraflarına gömerler.

O zamandan bu zamana izi bulunamayan bu hazineyi hala bulmak isteyen bir önceki Meksika başkanı, Tezcuco Nehri’ni kurutarak bulmaya çalıştı. Fakat yine de bir başarı elde edememiştir.

Montezuma2 58b89ca95f9b58af5c3520e3

Görüldüğü üzere tarih bilinmezlikler ve mistik olaylar ile doludur. Hala çözülmeyi ve saklandıkları yerde bulunmayı bekleyen hazineler hikayeleri ile birlikte uyumaktadırlar.

Kayıp Hazineler ile ilgili Videolar

Kaynak
hurriyetfotogaleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu