Tarih

Yeşilçam Hakkında!

instagram takipçi hilesi

Hep Dünya sinemasından bahsetmek olmaz biraz da kendi klasiklerimize dönelim ve bilgi verelim istedim.Yeşilçam Nedir neye denir hakkında bir yazı araştırdım ve sizlerle paylaşmak istedim.Ayrıca Yeşilçam hakkındaki herşeyi burada bulmanız için bilgi yazımızı geliştireceğiz.Belgeselleri,fotoğrafları ve Yeşilçam tarihinde,oynamış oyuncuların listesi ve yönetmenlerin listesini sizler için derlemeye çalışacağız.MaksatBilgi editör ekibi arkadaşlarımla bu yazımızı,her bilgi yazımız gibi daha da geliştirmeye yönelik her bilgi kaynağını kullanacağız.Umarım beğenirsiniz!

Yeşilçam Hakkında Herşey!

Bir posterle başlayalım dedik!

yesilcam-poster-maksatbilgi

Beyoğlu semtinin ortasında herkesin bildiği meşhur İstiklal Caddesi vardır. Bir ucu Taksim’e, diğer ucu Galata Kulesi’ne kadar uzanan bu caddenin tam ortasında bir de kendi haline terkedilmiş küçük bir sokak bulunmaktadır. Bu sokak, Türk sinemasının yıllarca kalbi sayılmış, binlerce insana ekmek kapısını açmış, birçok ünlünün keşfedilmesine ön ayak olmuş Yeşilçam Sokağı’dır.

yesilcam

CHP iktidarı döneminde, 1948 yılında Belediye Gelirler Kanunu’nda, yerli filmler için %75 olan vergi, %25′e düşürülünce, para kazanma olasılığını gören yapımcılar, şirket yazıhanelerini yeşilçam sokağına kurmaya başlarlar. Bu dönemde yerli filmlerde hızlı bir artış olduğunu görmekteyiz. 10 yılda 50 film üreten Türk sineması aynı sayıya 1 yılda ulaşmaya başlar. 1950′ler Yeşilçam sinemasının ilk büyük yıllarıdır. “Yeşilçam” kavramı, ilk olarak belirli bir mekan ortaklığını, bu ülkenin ticari sinemasını anlatmaktadır. Bu mekan yaklaşık 30 yıl boyunca Türk sinemasının kalbi olmuş, sinema sanatının ülkemizde yerleşmesini sağlamıştır.

yesilcam-poster-maksatbilgi-buyuk

Yeşilçam sokağının tam ortasında, 1924′de kurulmuş ve ilk adı “Melek” olan “Emek” sineması bulunmaktadır. Sinema adını, sahnenin iki tarafında yer alan sarı-turuncu renkli 2 melek tablosundan alır. Daha sonraları yok olan tabloların yerinde bugün boş nişler bulunmaktadır. Sinemadan önce burada “Skating Palace” adıyla bilinen Pera’nın yegane buz pateni sahası bulunmakta idi. Ara sıra paten sahasının kimi bölümlerinde film gösterileri yapılmakta idi. Sinemanın ilk sahibi 1945′de iflas eden A. Saltiel ve H. Arditi idi. Sinema, İstanbul belediyesi’ne, oradan da emekli Sandığı’na geçer. 1958′e kadar İpekçi kardeşler tarafindan işletilir. Sonra Emekli Sandığı Emek Film’i kurarak işletmeyi üstlenir ve bugünkü adını verir. 1968′de Turgut Demirağ’a geçen sinema, 1975′ten beri ise İsmet Kurtuluş tarafindan işletilmektedir.

YESILCAM-HATIRASI-DEV-POSTER-70X100CM-UCRTSZ-KAR__53708414_0

Yeşilçam sokağında bir zamanlar, bugün açık olmayan Opera sineması vardı(1924). Bu sinemada yerler halılarla kaplıydı ve fraklı, beyaz eldivenli teşrifatçılar hizmet verirdi. 21 Ocak 1932′de, ingiliz yapımı olan Çanakkale filmini izlemek üzere Atatürk bu sinemaya gelir ve salondan çok etkilenir. Sinemanın sahibi Mehmet Rauf Sirman’dan sinema sektörünün Türkiye’deki durumu hakkında bilgi alan Atatürk, yüzde 33 olan sinema vergilerini yüzde 10′a indirir. Atatürk, sonraki yıllarda defalarca Opera Sineması’na gelir. Sonradan Şehir Tiyatroları’na geçen Opera Sineması, bir giyim mağazasına kiralanır ve 1970′lerin sonunda yanarak kapanır.

Kimler geldi kimler geçti bu sokaktan..
Onlar Yeşilçam’ın en parlak yıldızları. Kimi hala bizimle, kimi anılarda kaldı.
Tüm bu üstatların yeri doldurulamaz olduğu da kesin.
Ama onlardan miras kalan bir şey var ki, o da oynadıkları karakterlerle ve oluşturdukları imajlarla belli bir döneme vurdukları damgaları..

Bilgi yazımızılarımızı geliştiriyoruz.Yeşilçam Hakkındaki bilgi yazımızı da aynı şekilde.Gelecek günlerde bu yazımıza bir gelişme daha yayınlayacağız.Yeşilçam Tarihinde oynamış oyuncular ve yönetmenleri de listeleyeceğimizi bildirmekten mutluluk duyarım…

Yeşilçam Hakkında daha fazla bilgi için işte videolar;

Yeşilçamın Kötü Adamları – Belgesel

32. Gün Erotik Yeşiçam Tarihi

https://www.youtube.com/watch?v=nAhtNU80TqI

Türk Sineması Yeşilçam – Söyleşi : Gülşen Bubikoğlu 1988

https://www.youtube.com/watch?v=A7IjE8aVvLA

Bu sayfadaki tüm yazılar yüzlerce kaynaktan derlenerek oluşturulmuştur.

Bu yazı garnizone.com dan kaynak olarak alınmıştır ve yazıda değiştirilme yoktur.

4 Yorum

    1. Öncelikle rica ederim.MaksatBilgi olarak biz sadece yeni bilgiler değil,daha önceden yazdığımız bilgileri de güncel tutmaya çalışıyoruz.Yazdığımız bu bilgi yazısı da zamanla güncellenecek ve siz ziyaretçilerimizin yorumları sayesinde daha derli daha bol içerikli bilgiler sunacağız!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu