Gezi RehberiKültürel Etkinlikler

Hawaii Hakkında 20 İlginç Bilgi

instagram takipçi hilesi

Ticari olarak kahve yetiştiren tek eyaletin Hawaii olduğunu biliyor muydunuz? Bugün dünyanın en güzel yerlerinden biri olan Hawaii hakkında yirmi ilginç ve şaşırtıcı gerçeğimiz var. Arkanıza yaslanın, rahatlayın ve muhtemelen bilmediğiniz bu ilginç gerçekleri inceleyin.

Hawaii Hakkında 20 İlginç Bilgi

Hawaii Hakkında 20 İlginç Bilgi

Hawaii, her yıl yaklaşık 42 dönüm büyür

hawaii hakkinda 2

Hawaii eyaleti için kullanılan ortak terim olan Hawaii’nin Büyük AdasıKilauea Volkanı nedeni ile her yıl 42 dönümden fazla büyüyor. Bu yanardağ yaklaşık 30 yıldır patlıyor ve bu kendi içinde çok etkileyici.

Mauna Loa, tüm dünyadaki en büyük volkanlardan biridir. Aynı zamanda Büyük Ada‘da bulunur ve lav alanları bir zamanlar astronotlar aya gitmeden önce eğitim alanı olarak kullanılmıştır.

Hawaii, ticari olarak kahve yetiştiren tek eyalettir

hawaii hakkinda 3

Bu eyalet, ABD’de ticari olarak kahve, vanilya fasulyesi ve kakao yetiştiren tek eyalettir. Bir başka ilginç gerçek ise, sadece bir vanilya çekirdeğinin tamamen yetiştirilmesinin beş yıl kadar sürebilmesidir.

Kaydedilen en yüksek ve en düşük sıcaklıklar Büyük Ada’da meydana geldi

hawaii hakkinda 4

Hawaii’nin kaydedilen en yüksek ve en düşük sıcaklıkları, bu adanın çeşitli manzarası nedeni ile çok da şaşırtıcı olmayan Big Island ‘da meydana geldi.

Big Island‘da kaydedilen en yüksek sıcaklık 37,7 dereceydi ve 27 Nisan 1931 tarihinde Pahala kasabasında meydana geldi. Kaydedilen en düşük sıcaklık 17 Mayıs 1979 yılında Mauna Kea‘nın zirvesine yakın bir yerde meydana geldi ve 11,1 derece olarak kaydedildi.

Hawaii, diğer tüm eyaletlerden daha fazla vahşi yaşam türünü kaybetti

hawaii hakkinda 5

Hawaii eyaleti, ABD’deki diğer tüm eyaletlerden daha fazla tür kaybetti ve nesli tükenmekte olan türlere de sahiptir. Bu eyaletin yerli kuşlarının yaklaşık% 70’inin nesli tükendi ve geri kalanının nesli ise tükenme tehlikesi altında olarak listeleniyor.

Birisi teklif ederse bir lei çiçeği takmayı reddetmek kabalık olarak kabul edilir

hawaii hakkinda 6

Bir lei çiçeği genellikle kutlamalarda kullanılır ve size veren kişinin önünde bir lei çiçeğini reddetmenin veya kaldırmanın kaba olarak kabul edilmesinden başlayarak, onunla ilişkili belirli kurallar vardır. Lei atılmamalı, toprağa, tercihen çiçeklerin ilk toplandığı yere iade edilmelidir. Bu, uzun yıllardır Hawaii’ye kadar uzanan bir gelenektir ve kuralları birçok yerli tarafından hala oldukça ciddiye alınmaktadır.

Yalnızca Hawai kökenli insanlar Hawaili olarak kabul edilir

hawaii hakkinda 7

Hawaii’de doğup büyümüş olsanız bile, ailenizde soyunuz yoksa gerçek bir Hawaii’li sayılmazsınız. Hawaii soyundan gelmeyen insanlar, eyalette doğup büyümüş olsalar bile, kendilerini yerel halk olarak adlandırırlar.

Dole Plantation, dünyanın en büyük ananas labirentine sahiptir

hawaii hakkinda 8

Oahu‘daki Dole Plantation, özenle hazırlanmış 14.000 renkli Hawai bitkisinden oluşan bir ananas labirentine sahiptir ve kesinlikle turistler için büyük bir cazibe merkezidir.

Bu devasa labirent 3 dönümlük bir alana yayılıyor ve merkezinde bir gizem ve onu bulmak isteyenler için sekiz gizli istasyon içeriyor.

Molokai’de sadece 7400 kişi yaşıyor

hawaii hakkinda 9

Eskiden cüzzamlı bir koloni olan Molokai adasında sadece 7.400 kişi yaşıyor. Ve Hawaii’de ziyaretçilere açık en küçük yerleşim yeri olan Lanai‘de daha da az insan var.

Hawaii, plastik poşetleri yasaklayan ilk eyaletti

hawaii hakkinda 10

2015 yılında Hawaii’nin en kalabalık adası olan Oahu, diğer Hawaii adalarına katıldı ve mağazalarında plastik poşetleri yasakladı. Bu, plastik poşet kullanımını tamamen yasaklayan ilk eyalet oldu.

Hawaii’de bir dizi Hollywood filmi çekiliyor

hawaii hakkinda 11

Yıllar geçtikçe, Hawaii’de geçmeseler bile, Hawaii’de çekilen bir dizi popüler film oldu. Bu filmlerden bazıları Jurassic Park &  ​​Jurassic World50 First DatesGodzillaTropic Thunder ve You, Me and Dupree‘dir. Bu çekim yerlerinin çoğu Kualoa Çiftliği‘nde görülebilir.

Yılanlar Hawaii’de yasaklanmıştır

hawaii hakkinda 12

Hawaii’de yasal olarak tutulmasına izin verilen tek yılan hayvanat bahçelerinde sergileniyor.

Hawaii macadamia fıstığı aslında Hawaii’den gelmiyor

hawaii hakkinda 13

Dünyaca ünlü Hawaii macadamia fıstığı aslında Hawaii’ye özgü değildir, ancak ilk olarak 1880‘lerde dekoratif bitki örtüsü olarak Avustralya‘dan ithal edilmiştir. Bu ceviz, bu eyalet için bir hasat ürünü haline geldiği 1920‘lere kadar Hawaii’ye ulaşmadı.

Tamamen adalardan oluşan tek devlettir

hawaii hakkinda 14

Hawaii, ABD‘de tamamen adalardan oluşan tek eyalettir. Bu eyalet, sekiz ana ada (HawaiiMauiOahuKauaiMolokaiLanaiNiihau ve Kahoolawe) dahil olmak üzere 132 farklı adanın yanı sıra 124 adacık, resif ve sığlıktan oluşur.

Hawaii, ABD’deki en geniş ikinci eyalettir

hawaii hakkinda 21

Ni’ihau adasından Büyük Ada‘ya 1.523 mil uzanan Hawaii, Alaska‘nın hemen arkasında ABD’nin en geniş eyaletidir.

Reklam panoları yasaklandı

hawaii hakkinda 16

Hawaii, ABD’de reklam amaçlı billboard kullanımını yasaklayan dört eyaletten biri.

Kanunen Kauai’deki hiçbir bina bir palmiye ağacından daha uzun olamaz

hawaii hakkinda 17

Kauai ile ilgili tek garip şey bu değil, şehir yok, otoyol yok, zincir restoranlar, gökdelenler veya kuleler ve çok az ana akım mağaza var. Ayrıca, tüm adadaki maksimum hız sınırı sadece 50 mil!

Hawaii’nin kendi saat dilimi vardır

hawaii hakkinda 18

Bu pitoresk eyaletin Hawaii Standart Saati olarak anılan kendi saat dilimi vardır ve Yaz Saati Uygulamasına uymayan iki eyaletten biridir.

Bu bariz bir gerçek olabilir, ancak Hawaii’nin bir de sözü vardır: “Hawaii zamanı” ifadesini duyduysanız, yalnız değilsiniz… Rahat ortam ve sıcak hava nedeni ile olmanız gereken yere varmak için genellikle daha az aceleniz olur. Bu nedenle, ‘Hawaii Saati‘ ifadesi genellikle bir etkinlik veya toplantı için beklenenden daha geç varmayı ifade eder.

2004 yılında, Mokule’ia sahilinde korkunç bir uçak kazası olduğu bildirildi

hawaii hakkinda 19

2004 yılında polis departmanları, Mokule’ia sahilinde meydana gelen “korkunç bir uçak kazası” hakkında çok sayıda telefon aldı.

Teknik olarak bir uçak kazasıydı, ama aslında Oceanic Flight 815‘ti – popüler TV programı LOST setinin bir parçasıydı. Enkaz, pilotun çekimleri için setin bir parçasıydı.

Hawaii, bir hükümdarı onurlandıran tek eyalettir

hawaii hakkinda 20

Hawaii, ABD’de bir hükümdarı onurlandıran tek eyalettir; 11 Haziran’da gerçekleşen Kral Kamehameha Günü‘nü kutluyorlar. Bu özel hükümdar, 1810 yılında Hawai Adalarını birleştirmesi ile tanınır.

‘Hawaii’ kelimesinin Kökeni

hawaii hakkinda 21

Hawaii‘ kelimesi, “Tanrıların Yeri” veya “Vatan” anlamına gelen Proto-Polinezya “Hawaiki” kelimesinden gelir.

Hawaii Hakkında 20 İlginç Bilgi ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu